Atletizmde altın yağmuru

Avrupa Şampiyonası’nda kadınlar 1500 metrede Aslı Çakır Alptekin altın, Gamze Bulut ise gümüş madalya kazandı.

Haberler - Ntvspor 01.07.2012 - 18:40

Atletizmde altın yağmuru

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda, bayanlar 1500 metrede yarışan Türk Milli Takımı sporcularından Aslı Çakır Alptekin altın madalya kazanırken, Gamze Bulut gümüş madalyanın sahibi oldu.

Helsinki Olimpiyat Stadyumu'nda bugün sona erecek Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda, Türkiye bayanlar 1500 metre yarışında iki madalya birden kazandı. Yarış başlamadan önce, atletlerin tanıtımı sırasında madalya favorisi olduğuna dikkat çekilen Aslı Çakır Alptekin, 4:05.31'lik derecesiyle şampiyon olmayı başardı ve altın madalyayı boynuna taktı.

Yarışa son kulvarda başlayan dünya salon üçüncüsü milli atlet, kontrollü bir yarış çıkardı. Arka sıralardan yavaş yavaş önlere ilerleyen Alptekin, mücadelenin bitmesine 2 tur kala liderliği ele aldı ve hemen arkasında yer alan diğer Türk Milli Takımı sporcusu Gamze Bulut'un önünde finiş çizgisini geçti.

Dördüncü kulvarda başladığı yarışta, ön gruptan hiç kopmayan Gamze Bulut da Alptekin'in ardından 4:06.04'lük zamanıyla gümüş madalya elde etti.

Bronz madalyanın sahibi, 4:07.74'lük derecesiyle Ukraynalı Anna Mishchenko oldu.

Bugünkü ilk yarışta elde edilen madalyalarla birlikte, Türkiye toplam 7 madalya kazandı. Türkiye'nin diğer madalyaları, 3000 metre engellide Gülcan Mıngır'dan (altın), 100 metre engellide Nevin Yanıt'tan (altın), 10 bin ve 5 bin metrelerde Polat Kemboi Arıkan'dan (altın ve bronz) ve 3000 metre engellide Tarık Langat Akdağ'dan (gümüş) geldi.

"HELSİNKİ'YE MADALYA İÇİN GELMİŞTİM''
Aslı Çakır Alptekin, ''Bu sezon hiç açık yarış koşmamama karşın, Helsinki'ye madalya için gelmiştim'' dedi.

Aslı Çakır Alptekin, yarıştan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, bu şampiyonanın, olimpiyatlar öncesinde kendisini görmesi için bir fırsat olduğunu belirtti. ''Bu sezon hiç açık yarış koşmamama karşın Helsinki'ye madalya için gelmiştim'' diyen milli atlet, rakipleri için sürpriz teşkil ettiğini söyledi.

Elemelerde serisini ikinci sırada bitirdiğini ve madalya sinyali verdiğini hatırlatan Alptekin, finalde de bu sonucu beklediğini ifade etti.

Gümüş madalyanın sahibi olan Gamze Bulut adına da çok sevindiğini ifade eden milli sporcu, ''Sonucun böyle olması, sanki aynı hocanın iki sporcusuymuşuz izlenimini verdi. Son 500'de ikimiz de yavaş yavaş öne çıktık. Zor bir mücadele bekliyordum, ancak yarışın beni fazla zorladığını söyleyemem. Finişe oldukça diri girdim'' dedi.

HEDEF OLİMPİYAT
Bu yarışın, kendisi için ara yarış olduğunu, asıl hedefinin olimpiyat olduğunu ifade eden Bulut, ''Buradan dönünce Roma'da bir grand prix koşup derece elde etmek istiyorum. Daha sonrasında ise olimpiyatlara kadar antrenmanlara devam edeceğim'' diye konuştu.

TUĞÇE ŞAHUTOĞLU 5'İNCİLİKTE KALDI
Türkiye rekortmeni bayan milli çekiççi Tuğçe Şahutoğlu, Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda finalde 5. sırada kaldı.

Helsinki Olimpiyat Stadı'nda bugün sona erecek şampiyonada, milli çekiççi Şahutoğlu, finalde yarıştı. Çekici ilk hakkında 68.12 metre atan milli sporcu, ikinci hakkında 70.21'lik bir atış gerçekleştirdi. Üçüncü ve dördüncü haklarında 67.03 ve 66.82'lik atışlar yapan Şahutoğlu'nun beşinci atışı ise faul sayıldı. Şahutoğlu, son hakkında da 66.05 metreye atabilince, en yüksek derecesi olan 70.21 madalya için yeterli olmadı.

Şahutoğlu, geçen ay İzmir'de 74.17'lik derece elde ederek kendine ait Türkiye rekorunu yenilemiş ve olimpiyat A barajını geçmişti.

Sayfa Yükleniyor...