Manchester City'nin Belçikalı savunma ismi Vincent Kompany, Manchester Business School'da işletme master eğitimini tamamlayarak yüksek lisans sahibi oldu.

Mezun olurken yazdığı tezde "İngiltere'de yayın haklarının bugünkü rekor düzeye gelmesinde stadyum atmosferinin rolü büyük. Şimdi kulüpler, bu TV gelirlerinin yarattığı avantajla bilet fiyatlarını düşürmek ve statlardaki atmosferi kaybetmemek zorunda" önerisini ortaya attı.

Kompany, mezuniyeti sonrası "Eğitimin önemine her zaman inandım. Çok küçük yaşlardan itibaren ailemin bana aşıladığı bir değerdir bu. MBA (Master's in Business Administration / İşletme Master'ı) yaparak, akademik kariyerimi bu noktaya taşıyarak annemi en doğru şekilde andığımı düşünüyorum. Üst düzey futbol oynuyyorsanız, kişisel finansman işleri bile adeta bir işletmeyi yönetmekle eş düzeyde oluyor. Muhasebicimin bana ne dediğini doğru anlamak, kişisel olarak bir iş planı geliştirebilmek için eğitimime devam ettim" diye konuştu.

Kompany, 25 profesyonel futbolcunun görüşlerine de yer verdiği tezinde ilginç bir öneri ortaya attı.

Premier Lig'in uzun vadeli strateji geliştirmesi gerektiğini savunan Kompany, "Televizyon yayın gelirlerinde Premier Lig, Avrupa'daki diğer tüm liglerin çok ötesinde. TV yayın haklarının bu düzeye tırmanmasında stadyumlardaki atmosferin de payı büyük. Dolayısıyla bu atmesferi oluşturan taraftarların da... Şimdi sıra kulüplerde... Yayın haklarından ciddi gelir elde eden kulüpler bilet gelirlerinden fedakarlık yapabilirler. Kulüpler, bilet fiyatlarını düşürmekle hem yayın gelirlerini bu noktaya çıkaran unsurlardan stadyum atmosferinin korunmasını, hatta iyileşmesini sağlayacak hem de aynı unsurlardan taraftarlara borçlarını ödeyecekler" değerlendirmesini yaptı.