İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonuyla bu yıl 31'incisi düzenlenecek Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu bugün yapılacak.

Toplam 42 bin 195 metrelik maraton ile 15 kilometrelik yarı maraton yarışlarına yerli ve yabancı 7 bin üst düzey atletin katılacağı belirtilirken, 8 kilometrelik halk koşusunda ise geçen yıl sağanak yağış nedeniyle düşen rakamın yeniden 100 binler seviyesine çıkmasının beklendiği ifade edildi.

Boğaziçi Köprüsü Anadolu yakası ayağının 800 metre üst bölümünden start alacak maraton ile yarı maraton yarışları Sultanahmet Meydanı'nda, Altunizade Köprüsü'nden başlayacak halk koşusu ise BJK İnönü Stadı önünde tamamlanacak.

Ayrıca, bu yıl ilk kez halk koşusunda da isteyen vatandaşlar için çip uygulamasına geçildi. Sıralama oluşturulmayacak bu branşta, katılımcıların derecelerini bu yöntemle görebilecekleri kaydedilirken, yine çip uygulamasını kullanan ve yarışı tamamlayan atletler arasında yapılacak çekilişle 10 kişiye cep telefonu hediye edilecek.

ÖDÜL 1 MİLYON BİN DOLAR
31. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu'nda toplam 1 milyon bin dolar ödül dağıtılacak.

Bayanlar ile erkekler maraton yarışında ilk 5'e giren sporculara sırasıyla, 50 bin, 25 bin, 15 bin, 10 bin ve 8 bin dolar ödül alacak ve Türk sporcuları teşvik amacıyla genel klasmanda derece yapacak yerli sporcular mevcut ödüllerin iki katına sahip olacak.

Maraton yarışında birinci olacak bir Türk sporcunun toplam 100 bin dolar ödül alacağı ifade edilirken, yine Türk sporcular için ödüllü ayrı bir sıralama da oluşturulacak.

Yine yarı maratonda ilk 5'e girecek sporcular da sırasıyla, 4 bin, 2 bin 500, bin 500, bin ve 800'er dolar kazanacaklar.

ULAŞIMDA KOLAYLIK
31. Kıtalararası Avrasya İstanbul Maratonu'na katılmak isteyen vatandaşlar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşımada kolaylıklar sağlanacak.

Organizasyon nedeniyle parkurların geçtiği bölgelerde trafiğin 07.30-14.00 saatleri arasında kapalı tutulacağı, katılımcı vatandaş ve sporcuların da göğüs numaralarını göstererek İETT, metro, deniz otobüsü ve şehir hatları vapurlarını ücretsiz kullanabilecekleri, start noktasına ulaşmak için de BJK İnönü Stadı, Taksim Meydanı, Mecidiyeköy ve Ayasofya Müzesi önünden otobüslerin kaldırılacağı bildirildi.

YARIŞ GÜZERGAHI TRAFİĞE KAPALI
Organizasyon nedeniyle sabah saat 08.30'dan itibaren, yarış güzergahı trafiğe kapatılacak.

Anadolu yakasında Acıbadem Köprüsü'nden itibaren, Anadolu yakasında ise Barbaros Bulvarı, Beşiktaş, Kabataş sahil yolu, Haliç Köprüsü, Haliç sahil yolu Eyüp sapağına kadar, Saraçhane, Aksaray, Yenikapı, Yedikule, Bakırköy ve Ataköy sahil yolu, Sarayburnu ve Sultanahmet güzergahlarında yarış nedeniyle trafik akışı olmayacak.