Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1. Başkanvekili Lutfi Arıboğan, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın (EURO 2016) ev sahipliğine aday olan Türkiye'nin, bu organizasyonu alarak, Avrupa Birliği'ne futbolla girmeyi plandıklarını söyledi.

Arıboğan, Cenevre'de Grand Hotel Kempinski'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bugüne kadar yapılmış organizasyonların en güzelini yapmayı vaat ettiğini vurgulayarak, ''Türkiye coğrafyasıyla, turizm potansiyeliyle, insanların misafirperverliğiyle bu organizasyonu düzenlemeyi fazlasıyla hak ediyor'' dedi.

Avrupa Şampiyonası'nın bugüne kadar Türkiye'de düzenlenmediğine dikkati çeken Lutfi Arıboğan, ''Avrupa'da bu organizasyonlara doymuş, yaşı yüksek nüfus, artık bu turnuvalar kendi ülkelerinde yapılsın istemiyorlar. Biz buna İsviçre ve Avusturya'da yapılan EURO 2008'de de şahit olduk. Avrupa ülkeleri ileri yaş nüfuslarıyla bu heyecanlarını kaybetmişler. Türkiye genç nüfusuyla, 28 yaş ortalamasıyla, 70 milyonluk nüfusuyla Avrupa'nın doğusundaki en güçlü ülke. Futbol için, Avrupa ekonomisi için çok önemli bir pazar. Biz 2016 Avrupa Şampiyonası organizasyonunu Türkiye'ye alarak, Avrupa Birliği'ne futbolla girmeyi planladık. Bunu gerçekleştireceğimize inanıyorum'' diye konuştu.

TÜRKİYE YARIŞTA ÖNDE
Arıboğan, Türkiye'nin bu yarışta önde olduğunu vurgulayarak, ''Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, bugün bizzat sunuma katılacak ve konuşma yapacak. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Brezilya'dan canlı video bağlantısıyla bir konuşması olacak.

Baktığımız zaman stat, otoyol, konaklama, tren ve hızlı tren projeleri, turizm potansiyeli, genç nüfusu, bugüne kadar yapılanların en iyisini yapma vaadimizle UEFA için mali potansiyeli en yüksek ve en karlı turnuvayı organize etme vaadimizi birleştirdiğiniz zaman çok önde olduğumuzu söyleyebilirim. Önde olduğumuzu söylerken sadece ümit etmiyorum, gerçeklerden bahsediyorum. Bu gerçeği UEFA Yönetim Kurulu'nun 13 üyesinin de görmelerini ümit ediyorum ve göreceklerinden eminim. Potansiyelimizle oy verecek üyeleri ikna ettiğimizi düşünüyorum'' dedi.

''FRANSA BİZİ TAKİP ETMEK ZORUNDA KALDI''
Lutfi Arıboğan, EURO 2016 ev sahipliği için yarışan Türkiye, İtalya ve Fransa'nın rakiplerini yermek yerine kendi olumlu özelliklerini öne çıkararak bir yarış içine girdiğini, ancak İtalya ve Fransa'nın adaylık sürecinde Türkiye kadar aktif olmadığını bildirdi.

''Başından itibaren Avrupa futbol otoriteleri tarafından İtalya'nın biraz daha geride olduğunu yönünde yorumlar yapılıyordu'' diyen Arıboğan, ''Bence de İtalya başından itibaren organizasyonun gerisindeydi. Yeterince aktif değildi. Sonradan bir şeyler yapmaya çalıştılar. Fransa da bizim kadar aktif değildi. Biz müthiş bir periyot yaşadık. Ülke ziyaretleri, reklam, tanıtım ve lobi faaliyetleriyle çok yoğun ve aktif bir dönem geçirdik. Bizim yaptığımıza benzer şeyleri bizden bir süre sonra Fransa da yapmaya başladı. Bunun son örneği, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'ün bugünkü sunuma katılacağı önceden belliydi. Fransa ve İtalya'da böyle bir katılım olacağının bilgisi yoktu, ama Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de bugünkü sunuma katılacağı duyuyoruz'' şeklinde konuştu.

''PLATİNİ İLE İLGİLİ SÖYLENTİLERE İNANMAK İSTEMİYORUM''
UEFA Başkanı Michel Platini'nin ülkesi Fransa'nın da adaylar arasında yer almasıyla ilgili bir soru üzerine Arıboğan, Platini ile ilgili söylentilere inanmak istemediğini söyledi.

Lutfi Arıboğan, Platini'nin Fransız olmasının birçok söylentiye neden olduğunu belirterek, ''Platini'yi bu konuda çok eleştirdiler. Ben açıkçası bir spor adamı olarak Michel Platini'nin UEFA'nın başkanı olarak bu söylentilerde iddia edildiği gibi bir davranış içinde olacağına inanmak istemiyorum. İnşallah böyle bir şey olmamıştır'' dedi.