Moto GP'de sezonun 15. yarışı olan Avustralya Grand Prix'sini Casey Stoner kazandı.

İlişkili Haberler


Moto GP'de sezonun bitimine üç yarış kala şampiyonluk yarışı iyice kızışmıştı. Ancak Avustralya Grand Prix'sinde beklenen rekabet yaşanmadı.

Yarışa pole pozisyonunda başlayan Casey Stoner ilk virajı 3. sıradan start alan Dani Pedrosa'nın gerisinde dönse de liderliği yeniden ele geçirmesi fazla uzun sürmedi.

Ancak ilk virajın en önemli olayı, Nicky Hayden'la çarpışarak yarış dışı kalan Jorge Lorenzo'nun dünya şampiyonluğu ümitlerini iyice azaltmasıydı. İspanyol sürücü 2 hafta önce Estoril'deki Portekiz Grand Prix'sini kazanarak lider Valentino Rossi'yle arasındaki puan farkını 18'e indirmişti. Ancak Avustralya Grand Prix'si Lorenzo için puansız biten bir yarış oldu.

Lorenzo'nun ilk turda yarış dışı kalmasıyla gözler Casey Stoner, Valentino Rossi ve Dani Pedrosa üçlüsüne çevrildi. Yarışa pole pozisyonunda başlayan Stoner, finişe de ilk sırada ulaşarak Avustralya Grand Prix'sinde üst üste 3. birinciliğini elde etti. 24 yaşındaki sürücü bu birincilikle sürücüler klasmanında da Dani Pedrosa'yı geçerek 3. sıraya yerleşti.

Dünya şampiyonası lideri Valentino Rossi, daha önce premier sınıfta 5 kez kazandığı Avustralya Grand Prix'sini 2. sırada tamamlayarak dünya şampiyonluğundaki en yakın rakibi Jorge Lorenzo'yla arasındaki puan farkını 38'e çıkardı. Dünya şampiyonluğu için İtalya sürücüye sezonun son 2 yarışında elde edeceği bir dördüncülük yeterli olacak.

Phıllıp Island'da podyumu tamamlayan son isimse Dani Pedrosa oldu.

MotoGP'de sezona önümüzdeki haftasonu koşulacak Malezya Grand Prix'siyle devam edilecek.

MotoGP'de 2010 sezonunun yarış takvimi, sürücüler ve takımlar klasmanı...