Aykut Kocaman imzayı attı

Fenerbahçe'de yeni teknik direktör Aykut Kocaman için imza töreni düzenlendi. 4 yılsonra sarı-lacivertli kulübün başına geçen ve 2 senelik sözleşmeye imza atan Kocaman "Bizim için hiçbir yer değil, Fenerbahçe'dir zirve. Bu kulüpte oynayan veçalışanlar için zirve burası; ne Real Madrid, ne Barcelona..." dedi.

ntv.com.tr 30.06.2017 - 14:45 | Son Güncelleme : 30.06.2017 - 17:01

Aykut Kocaman imzayı attı

Fenerbahçe'nin daha önceden anlaşma sağladığı ve takımın başına geçirdiği Aykut Kocaman, düzenlenen basın toplantısıyla resmi imzayı attı. İmza töreninde konuşan başkan Aziz Yıldırım, “Aykut Kocaman Fenerbahçelidir, kongre üyesidir. Ömür boyu sürecektir bu birliktelik. Fenerbahçeliliğini kimse tartışamaz” dedi.

Yıldırım, "Aykut Hoca ile beraber olma ve bazı şeyleri size deklare etmek itin buraya yan yana çıkmak istedik. Ben, Aykut hoca "Böyle yapmayalım" dedi. Ben 'Yapalım' dedim. Herkes bilsin; değişmeyen tek şey değişimdir. İnsan; hayatında hatalar da doğrular da yapabilir. Size göre hata olabilir, bana göre değildir. Aykut Hoca ile 1990'lı yıllarda tanıştık. Kendisi Fenerbahçe'nin sporcusuydu, ben de yöneticisiydim. 4 sene önce tanışmadık. 27 senelik geçmişimiz var. İnşallah bu beraberliğimiz uzun yıllar uzun yılar devam eder. İnsanlar sevdiklerine kızabilirler. Bizim ortak paydamız sadece Fenerbakçe değil; hayata bakışımız da paralel. Aynı şeyleri düşünen insanlarız. Bizim için her şey Fenerbahçe'dir. 'Darağacında olsak bile son sözümüz Fenerbahçe' sözünü sorguda bile söyleyen insanım. Kimse beni yargılayamaz. 'Bir daha çalışmayız' demişiz de geri dönmüşüz. Hayatta her şey değişim üzerine kurulmuştur" dedi.

"Bizler gitsek dahi Aykut hoca kalır." diyen başkan Yıldırım, "Sadece teknik direktör olarak değil başka pozisyonlarda kalır. Gidergelir ama Fenerbahçelidir, kongre üyesidir. Ömür boyu sürecektir bu birliktelik. Fenerbahçeliliğini kimse tartışamaz. Sana başarı diliyorum. İhtiyacımız olan her şeyi sen biliyorsun. Terüddet etmeden senin bu işi başaracağına inandığımız için teklif ettik. Sen de kabul ettin. Allah yolunu açık etsin." şeklinde konuştu.

"NE REAL MADRİD NE DE BARCELONA..."

İmza töreninde açıklamalar yapan ve bu sezonki temel hedeflerinin lig şampiyonluğu olduğunu vurgulayan Aykut Kocaman "Bu onuru bana bahşettiğiniz için teşekkür ederim. Ben bunu şahsım adına söylüyorum; burada birçok kişi var. Bizim için hiçbir yer değil, Fenerbahçe'dir zirve. Tekrar burada olmak son derece gurur verici. Tek bir amaç var. Dünyanın en büyük spor kulübü burası. İçinde olimpiyat, dünya şampiyonları olan bir yer. Futbol takımını da buralara götürmek için çalışacağız. Bu takımın gelmesi gereken yer burası. Hem kulübün hem de ben ve ekibimin bu gücü var. Gücümüzün farkına varıp, silkelenip hedefe koşmalıyız. 4 senedir şampiyonluktan uzağız. Fenerbahçe'nin bunu yapabilecek gücü var. Yapmamız gereken tek şey, bu gücun farkına varıp önce yürümek, sonra koşmak ve şiddetle depar atmak. Bu sene temel hedef ligde şampiyonluk" dedi.

Ayrı kaldığı 4 yıllık süreçte Fenerbahçe'yi özlediğinin altını çizen Kocaman "Bu kulüpte oynayan ve çalışanlar için zirve burası; ne Real Madrid, ne Barcelona... Dolayısıyla özlediğim yer, her şeyiyle burası. Her şey çok olumlu değil ama bütün bunlarla baş etmeye çalışmaya değecek şey, Fenerbahçe'de olmak. Futbol piyasasında bir yerim var; görüyorum. İnsanlar nezdinde kabul görüyorum; bu bir gerçek. İnsanlardan saygı görüyorum ama bu bir yere kadar. Bana bunu sağlayan yer Fenerbahçe oldu" ifadelerini kullandı.

"DAHA TRANSFER YAPACAĞIZ"

Özellikle merkez forvet bölgesine bir transfer yapmayı hedeflediklerini açıklayan Kocaman "Bence bu dönemdeki en büyük transferimiz, var olan oyuncu grubunu kendi değerlerine yönlendirmek. Bunu yapabilirsek - ki bunun için çalışacağız - en büyük transferimiz o olacak. Bunun için çok çalışacağız. Oyuncu grubu da bizi anlamalı, bize yardımcı olmalı. 3 oyuncuyla (Valbuena, Ekici, Dirar) anlaşma yaptık. En az 1 veya 2 oyuncuyla daha temaslarımız var. Merkez forvete bir tane daha takviye yapmak durumundayız. En zor transfer yapılan bölgelerden birisi orasıdır. Volkan ile yarışacak bir kaleci arayışımız da devam ediyor" dedi.

Uzun vadedeki hedeflerini "Ben futbol takımının çok daha yukarılarda olması gerektiğini tüm Fenerbahçeliler gibi düşünüyorum. Gittiğimiz yer, bıraktığımız yer itibarıyla orasıydı. Birtakım nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kaldık. Tekrar oraya doğru yola çıkmak istiyoruz. Dünya standardında yetenekli oyuncularla önce ülke içindeki zirveye, sonra da yapabilirsek Avrupa'daki yukarı seviyelere gitmek, yarım kalan işlerin özetiydi" cümleleriyle özetleyen Fenerbahçe Teknik Direktörü şunları söyledi:

"Göndermeyle ilgili tarafı kolay değil. Sözleşmeli oyuncularımız var. Kimlerle devam edeceğimizi kamp sonunda yönetimle paylaşacağız. Sabahtan akşama kadar Fenerbahçe'yi bir adım daha ilerletmek için çalışacağız. Biz her takımda böyleydik, burada da böyle olmaya devam edecek. Fenerbahçe'de baskı ve beklenti yüksek. Futbol takımının gerçekten gayretli bir takım olduğunu herkes görecek. 'Olmazsa olmaz' diyeceğimiz şey çaba ve gayret."

"DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMDİR"

"Değişmeyen tek şey değişimdir. Antrenörlük serüvenimin tümü öğrenme üzerine kurulu. 'Birileri yaparsa nasıl yapıyor? Biz yapamıyorsak neden yapamıyoruz?' Bunu soruyorum kendime. 'Ne oluyor ve nasıl yaparız?' diye düşünüyoruz. 4 sene önceki yerde değiliz. Bir adım öndeyiz. 4 yıl sonra da bugünkü durum yetersiz olacak. 4 yıl sonra da değişen şeylere adapte olmaya çalışacağız".

"Bu oyun ne defansif ne de ofansif olarak ayrılabilir. Büyük takım olmak istiyorsanız, dönüşümleri saha içinde iyi yapmanız lazım. İç içe olmak zorunda. Bunu iyi yaptığınız sürece büyük takımsınızdır. Fiziksel kalite olmadan bu oyun oynanmaz. Bazı oyuncular nerede olduğunun farkında değil gibi gözüküyor. Ama bunu onlara anlatacağız."

"DİRAR'IN POZİSYONU ŞİMDİLİK BELLİ DEĞİL"

"Mehmet Ekici ve Valbuena'nın yerleri hemen hemen belli gibi. Sarece Dirar'ın pozisyonu için, geride mi önde mi oynayacağıyla ilgili soru işareti var. Bunu gözlemleyeceğiz. Lens de Sow da şu anda Fenerbahçe'nin oyuncusu değil. Bizim olmayan oyuncular hakkında konuşmaya gerek yok."

Sayfa Yükleniyor...