ANKARA - Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, ligde korkulu rüyalar yaşamamak için bu sene kesenin ağzını açacaklarını, transferi daha iyi yapma çabası ve gayreti içerisinde olacaklarını söyledi.

İlhan Cavcav, yaptığı açıklamada, 32 yıldır başkanlık yapan bir futbol adamı olarak, son yıllarda yaşadıkları sıkıntıların kendisini rahatsız ettiğini belirterek, ''Bu itibarla bu sene kesenin de ağzını açarak, transferimizi daha iyi yapma çabası ve gayreti içerisindeyiz. Türkiye'de özellikle büyük takımların parasal değerleri çok büyük oyuncular almaları karşısında, bizimki ne kadar transfer yaparsak yapalım, mutlaka amatörce bir gayret ve çaba olacaktır'' diye konuştu.

SAĞLAM'DAN, ANADOLU'YA ŞAMPİYONLUK HEDİYESİ
Cavcav, Bursaspor'un amatör ruhla şampiyonluğa ulaşmasının diğer takımlar için çok önemli bir etken olduğunu ifade ederek, ''Anadolu'nun ufkunu açan Bursaspor'u takdir ediyorum. Ertuğrul Sağlam'ın Anadolu'ya böyle bir şampiyonluk hediye etmesi, Anadolu takımlarının önünü açmıştır. Bu feyzle Gençlerbirliği'nin bu sene üst sıralarda derece girmesini arzu ediyorum'' dedi.

BÜLENT UYGUN'A ÖVGÜ
Thomas Doll ile 2 yıllık sözleşme yenilediklerini hatırlatan Cavcav, şöyle konuştu:

''Bu şekilde tabii ki çok takdir ettiğim Bülent Uygun'u almamız mümkün değil. Ancak Gaziantepspor'a bakıyorum, Bülent hocayla anlaşıp, mukaveleyi bilahare feshetmesi enteresan bir olay. Benim arzum, Bülent Uygun gibi bir hocanın ligdeki herhangi bir takımın başında olması.''

HİDDİNK'E ONAY YOK
Milli takımın başına teknik direktör olarak getirilen Guus Hiddink'i onaylamadığını vurgulayan Cavcav, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türk antrenörler arasında Ersun Yanal, Fatih Terim, Samet hoca, Bülent Uygun, Ertuğrul Sağlam, Yılmaz Vural gibi çok değerli arkadaşlarımız var. Bu durumda Hiddink'in milli takımın başına gelmesini şahsen doğru bulmuyorum. Bana göre milli takımımız tanıyan Türk antrenörlere teslim edilmesi daha doğru olurdu. Bunların başında da birinci sırada Ersun Yanal'ı düşünürdüm. Çünkü, bu arkadaşlarımız Türk futbolunu, Türk futbolcusunu, karakterini çok daha iyi bilen kişiler. ama buna rağmen futbol federasyonumuzun aldığı karara da saygı göstermemiz gerekiyor. İnşallah Hiddink milli takımımız için hayırlı ve başarılı olur diye temenni ediyorum.''

AZİZ YILDIRIM VE KADER
Kırmızı-Siyahlı Ekibin Başkanı İlhan Cavcav, Aziz Yıldırım'ın şampiyonluğu kaybetmesinin ardından bir takım suçlamalarda bulunmasının yanlış olduğuna da değinerek, ''Aziz bey heyecanlı, genç ve çok dinamik bir kardeşimiz. Kulüpler birliğimizin de başkanı. Ancak Aziz beyin başkasını suçlayarak, (biz şampiyonluğu kaybettik) demesi doğru değil. İnsanların kaderine razı olması lazım. Bu konuda Aziz beyin söylediklerinin gayri ihtiyari ağzından çıktığını, bu sözleri istemeyerek söylediğini tahmin ediyorum. Aziz bey önce kendi takımı içerisindeki futbolcularla konuşması, görüşmesi lazım. Trabzonspor maçında Fenerbahçe neredeyse tek kale oynadı, ama Guiza ve Alex birçok gol kaçırdı. Ben kendimi Fenerbahçe kulübü başkanının yerine koyuyorum, Allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin. Son maça gelmişsin 1 puan öndesin ve şampiyonluğu 1 puanla kaybediyorsun'' diye konuştu.

Cavcav, önümüzdeki sezon Türkiye'yi UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde temsil edecek Bursaspor ve Fenerbahçe'nin finalde eşleşmelerini de canı gönülden istediğini söyledi.

İlhan Cavcav, kulüpler birliği bünyesinde bir komisyon kurulduğunu ve kendisin de bu komisyonun başkanı olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

''Komisyonda Fenerbahçe'den Şekip Mosturoğlu, Galatasaray'dan Adnan Sezgin ve Beşiktaş'tan da Sinan Vardar yer alıyor. Biz futbol federasyonuna bir program hazırlıyoruz, bazı statülerde yapılacak değişikliklerle ilgili. Bunların başında özellikle benim üzerinde durduğum, bir seyircinin taşkınlık yapması, sahaya girmesi veya taş atıp sporcuyu yaralamasının kulüple hiçbir ilgisinin olduğu kanaatinde değilim. Bu nedenle seyircisiz oynama cezasının da verilmesini doğru bulmuyorum. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi büyük hasılat elde eden kulüplere 3-5 maç seyircisiz oynama cezası verilmesi, o takıma verilen en büyük cezadır. Bu cezaların kalkmasını özellikle yapılacak bir saha kapatma olayı olduğu zaman, o takımın kendi sahasında değil, deplasmanda her hangi bir takımın sahasında oynamasını, ama seyircili oynamasını istiyorum. Bunu da futbol federasyonuna öneri olarak götüreceğiz.''