Türkiye'yi badmintonda Özge Bayrak temsil edecek

Riocentro - Pavilion 4'te 11 Ağustos'ta başlayıp 20 Ağustos'a kadar sürecek badminton müsabakalarında, favori olarak gösterilen Çinliler'i, Güney Kore, Malezya ve Endonezyalılar zorlayacak.

Anadolu Ajansı 03.08.2016 - 12:36

Türkiye'yi badmintonda Özge Bayrak temsil edecek

Çin, Londra 2012'de badmintonda verilen 5 altın madalyayı da kazanmayı başarmıştı.

Badmintonda olimpiyat tarihinde Asya kıtası dışından sadece 1 sporcu altın madalya kazanabildi. 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları'nda Danimarkalı Erik Hoyer Larsen, bu branşta Asya dışından altın madalya alan ilk ve tek sporcu oldu.

Rio Olimpiyat Oyunları'nda badmintonda Türkiye'yi Özge Bayrak temsil edecek. Özge Bayrak, Badminton Dünya Federasyonu (BWF) tarafından açıklanan dünya sıralamasındaki yerinden dolayı RioOlimpiyat Oyunları'na gitmeye hak kazandı.

Badminton

Giderek dünya genelinde yaygınlaşan ve özellikle Asya ülkelerinde popüler olan badminton, 2 veya 4 kişi tarafından oynanıyor. Karşılaşmalar tek erkekler, tek kadınlar, çift erkekler, çift kadınlar ve karışık çiftler kategorilerinde yapılıyor. Puan almak için topu, tekler ve çiftler için farklı ölçülere sahip olan sahanın rakip tarafına düşürmek gerekiyor. 

15 puan alan seti galip bitiriyor, tek bayanlarda ise set 11 puana ulaşılınca bitiyor. 2 set alan maçı kazanıyor. Saha ölçüleri, tek erkekler ve bayanlar müsabakaları için 13,4x5,18 metre, çiftler müsabakaları için ise 13,4x6,1 metre. 

Saha, 1,55 metre yüksekliğinde bir file ile 2 eşit alana ayrılmış durumda. Oyunda kullanılan tüy topun ağırlığı 4,74-5,5 gram, ancak bu hafifliğine rağmen hızı saatte 300 kilometreyi geçebiliyor. Badminton kuralları, 1 file ve 11 çizgi hakemi tarafından kontrol ediliyor. 

Tarihi

Bu sporun, Beauford Dükü'nün ''Badminton Sarayı'' adını taşıyan konutunda oynandığı ve adını buradan aldığı söylenir. Çin, Japonya, Hindistan ve Tayland'da en az bin yıldır bilinen badminton, 1860'lı yıllardan sonra yavaş yavaş şu anki formuna oturtuldu. 

Uluslararası Badminton Federasyonu (IBF) Kanada, Danimarka, İngiltere, Fransa, İrlanda, Hollanda, Yeni Zelanda, İskoçya ve Galler'in katılımıyla 1934 yılında kuruldu. Badminton, Olimpiyat Oyunları'na 1992'de Barcelona'da dahil edildi. 

Sayfa Yükleniyor...