Ballon D'or Messi'ye mi gitti?

2017 Ballon d'Or ödül törenine sayılı günler kala sosyal medyada dolaşan bir fotoğraf kafa karıştırdı.

Ntvspor 13.11.2017 - 14:10

Ballon D'or Messi'ye mi gitti?

Fransız futbol dergisi France Football tarafından ilk olarak 1956 yılından itibaren dağıtılmaya başlanan Ballon d'Or 2017 için geri sayım sürüyor.

30 kişilik ödül listesinde Barcelonalı Lionel Messi ve Real Madrid'in yıldızı Cristiano Ronaldo bu prestijli ödül için favori konumda. FIFA Yılın Oyuncusu Ödülünü kazanan Ronaldo, toplamda 5 defa Ballon D'Or ödülünü evine götüren Messi ile yarışacak.

7 Aralık'ta düzenlenecek ödül töreni öncesinde sosyal medyaya sızan bir fotoğraf kafa karıştırdı. Törenden bir gün sonra satışa çıkacak olan France Football dergisinin görselinde Messi'nin ödülü 6 kez kazandığı lanse edilmiş. Görselin sahte olup olmadığı ise henüz netlik kazanmış durumda değil.

BALLON D'OR NEDİR?

Ballon d'Or ('Altın Top'un Fransızcası) bir önceki yıl futbolda en iyi performansı göstermiş oyunculara verilen bir ödül.

Fransız futbol dergisi France Football tarafından ilk olarak 1956 yılından itibaren dağıtılmaya başlandı. 1995 yılına dek, sadece Avrupa doğumlu oyuncularla sınırlı kaldıktan sonra, Avrupa kulüplerinde oynayan tüm futbolcuları kapsayacak şekilde genişletildi. 2007 yılında ise dünyaki her ligde forma giyen oyuncuları kapsar hale getirildi.

Ballon d'Or ile FIFA Dünyada Yılın Oyuncusu, birbirinden farklı ödüller fakat 2010 yılında iki kurum bir araya gelerek bu ödülü tek elde toplamışlardı. 2016 yılında ayrıldılar ve ortaya iki farklı ödül çıktı.

Sayfa Yükleniyor...