Barcelona saldırısı: Hücre baskınında 120 gaz bombası kapsülü ele geçirildi

İspanya'nın Barcelona kentini kana bulayan terör saldırısının ardından başlatılan soruşturma ve operasyonlar sürüyor. Polis, saldırıları gerçekleştiren 12 kişilik hücrede yeralan bir teröristin peşinde. Ayrıca, patlamanın meydana geldiği evde 120'den fazla gaz tüpü bulundu.

NTV Haber 20.08.2017 - 20:21

Barcelona saldırısı: Hücre baskınında 120 gaz bombası kapsülü ele geçirildi

İspanya'da, Barcelona'yı kana bulayan terör saldırısının ardından başlatılan operasyonlar sürüyor. Operasyonlar, Katalonya bölgesinde, Fransa sınırında yoğunlaştı. Polis, saldırıları gerçekleştiren 12 kişilik hücrenin hala kaçak olan son üyesini arıyor.
22 yaşındaki Fas doğumlu Yunus Ebuyakub'un Fransa'ya kaçmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

İspanyol medyası, Ebuyakub'un, saldırıyı gerçekleştiren şoför olduğunu yazmıştı. Katalonya Emniyet Müdürü, bu bilginin henüz doğrulanmadığını söyledi.

Soruşturmanın yoğunlaştığı noktalardan biri, Pirene'lerin eteklerindeki Ripoll kasabası. Ripoll'ün eski imami Abdülbaki Essati'nin 12 kişilik hücrenin lideri olduğu düşünülüyor. Saldırıdan iki gün önce Ripoll'den ayrılan Essati'nin, bir gün sonra Alcanar'da bir evde meydana gelen patlamada, Yusuf Alâ ile birlikte öldüğü düşünülüyor.

Patlamanın meydana geldiği evde 120 gaz tüpü bulundu ve patlayici madde izine rastlandı. Polis, hücrenin Barcelona'da büyük çaplı bombalı bir ya da daha çok saldırı hazırlığı içinde olduğunu, patlama meydana gelince araçla saldırı düzenlediğini düşünüyor.

Saldırının arkasındaki 12 kişiden beşi Cambrils'teki operasyon sırasında öldürüldü. İspanyol basınına göre öldürülenler Musa Ukabir, Aaid Alâ, Muhammed Hişami, Ömer Hişami ve Hüseyin Eebuyakub. Hücrenin İdris Ukabir, Muhammed Alâ, Salah el Kerib ve Muhammed Huli Şemlal adlı dört üyesi de gözaltinda.

Barcelona saldırısında ölenlerden birinin daha kimliği belirlendi. 7 yaşındaki İngiltere ve Avustralya vatandaşı Julian Cadman, minibüsle düzenlenen saldırının kurbanları arasında.

Barcelona ve Cambris'te ölen 14 kişi için dünyaca ünlü Sagrada Famiglia Kilisesi'nde özel bir ayin düzenlendi.

Ayine, İspanya Kralı Felipe, Kraliçe Letizia, Başbakan Mariano Rajoy, Portekiz Başbakanı Antonio Costa ve Katalan liderler de katıldı.

Sayfa Yükleniyor...