Belediye Vanspor'a ''hükmen yenilgi'' kararı

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Eyüpspor maçında çıkan olaylar nedeniyle Belediye Vanspor’u bu maçta 3-0 hükmen yenik ilan etti. Maçın hakem ve temsilcileri hakkında soruşturma başlatılması kararı alındı.

15.05.2009 - 16:00

İSTANBUL - Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, TFF 2. Lig Yükselme Grubu'nda Belediye Vanspor ile Eyüpspor takımları arasında oynanan karşılaşmada çıkan olaylar nedeniyle, Belediye Vanspor'u, bu maçta 3-0 hükmen yenik ilan etti.

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, bugün İstanbul'da yaptığı olağanüstü toplantıda konuyu görüştü. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, 10 Mayıs'ta Van'da oynanan Belediye Vanspor-Eyüpspor maçında yaşanan olaylar nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK), Belediye Vanspor'a, taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle 3 maçı tarafsız sahada, 2 maçı da kendi sahasında olmak üzere 5 maç seyircisiz oynama cezası verdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, PFDK'nın kararlarına ek olarak, federasyon yönetim kurulunun, Belediye Vanspor'un hükmen yenilgisine ve Eyüpspor'un 3-0 hükmen galip ilan edilmesine karar verdiği, bu maçta görevli hakem ve temsilciler hakkında da soruşturma başlatılmasının karara bağlandığı bildirildi.

Geçtiğimiz hafta sonu Van'da oynanan Belediye Vanspor-Eyüpspor maçının 62. dakikasında, hakemin verdiği karara tepki gösteren bir seyirci, sahaya girmiş, bu nedenle karşılaşma 23 dakika dururken, daha sonra hakem Çetin Topuz oyunu başlatmış ve ev sahibi Belediye Vanspor, 78. dakikada Okan Yılmaz'ın attığı golle maçı 1-0 kazanmıştı.

Maçı kazanmasına karşın taraftarının neden olduğu olaylar nedeniyle hükmen yenik sayılan ve 5 maç seyircisiz oynama cezası alan Vanspor, ilk 2 takımın Bank Asya 1. lig'e çıkacağı sezonun son haftası öncesi ikinci sıradaki yerini Mersin İdman Yurdu'na kaptırdı.

VAN'DAKİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ TEPKİLİ
Van'da faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Belediye Vanspor'un üç puanının silinmesi kararına tepki gösterdi.

Belediye binasında bir araya gelen Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri adına ortak basın açıklamasını okuyan Van Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Kerem Oruç, TFF'nin aldığı kararın taraflı olduğunu öne sürdü.

33 Sivil Toplum Örgütü adına bir açıklama yaptığını belirten Oruç, ''Türkiye'de ilk defa uygulamaya geçilen özel güvenlik uygulamasından kaynaklanan sorunlar bir çok sahada da yaşanmıştır. Türkiye'de sanki ilk kez Van'da olaylar yaşanmış gibi kamuoyuna yansıtıldı. Hakeme darp olmadı. Rakip takımdan hiçbir futbolcuya darp olmadı ve bunu belgeleyen hiçbir tutanak olmamıştır'' şeklindeki görüşü dile getirdi.

Hakemin, çıkan olayların ardından maçı devam ettirdiğini belirten Oruç, ''Takımımız bu önemli maçı kazanmıştı. Bunların cevabını İstanbul'dan vermek tabii ki zor. İstanbul'da ikamet eden ve maçı izlemeyen ama maçı kendince yorumlayan bazı köşe yazarlarının yazmış oldukları köşe yazılarının etkisinde kalınarak böyle bir karar alınmıştır. Kimse, futbolculara herhangi bir şiddet uygulamamıştır. Ama bu görüntüler aslını yansıtmıyor. İstanbul'dan göründüğü gibi değildir. Hakem kendinin ve rakip takım oyuncularının can güvenliğinin sağlandığına kanaat getirmiş ve maçı tamamlamıştır. Geçen yıl olaylı Nusaybin maçı hala hafızalarımızdadır. O zaman olağanüstü toplanmayan federasyonun aldığı bu karar acımasızdır. Hatta geçen hafta Mersin'de yaşanan olaylar için federasyonun olağanüstü toplanmaması ise kararın aleyhimize yapılan baskılar sonucu verildiğini göstermiştir.'' diye konuştu.

Van Belediye Başkanı Bekir Kaya da Van'daki olaylardan daha vahiminin Mersin'de yaşandığını ve o maçla ilgili karar alınması gerektiğini, Vanspor'un üç puanın silinmesinin taraflı karar olduğunu öne sürdü.

TFF'nin daha önce verilen cezayı beğenmediği için üç puan silinmesi kararını aldığını ifade eden Kaya, ''Maç sırasında Eyüpspor başkanı yanımızdaki arkadaşımıza olaylar öncesi hakemin yanlı davrandığını itiraf etti. Mersin lige artık asılmıyordu. Vanspor moralliydi. Bu maçtan sonra Mersin elinden gelen her şeyi yapacak. Vanspor da bırakacak'' ifadesini kullandı.

TFF'nin almış olduğu karara tepki amacıyla yarın sivil toplum örgüt temsilcilerinin, TFF Van Temsilciliği önüne siyah çelenk bırakacağı öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...