Her şey, Emre Belözoğlu'nun, Kangele'nin kendisine yaptığı faulden sonra yaptığı hareketle başladı. Saha kenarında tedavi görürken, Kayserisporlu futbolcuya yönelik, boğaz kesme hareketi yapan milli futbolcu, hem Fenerbahçe camiasından, hem de Futbol kamuoyundan tepki gördü.

Yaptığı hareket kameralar tarafından tespit edilen Emre Belözoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu, Hukuk Kurulu tarafından Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edildi ve savunması istendi.

Milli futbolcu, Disiplin Kurulu'na sevk edilmeden önce Fenerbahçe'nin internet sitesinde, kendisini ifade eden açıklamalarda bulundu.

Emre, saha kenarında tedavi edilirken, rakipleri tarafından tahrik edildiğinin altını çizdi.

Tecrübeli futbolcu, "sadece bana ait görüntüler mercek altına alınıyor. Rakip oyuncuların neler yaptığı da bir çok kamerayla böyle detaylı incelenirse, olayın anlamı ve nedeni daha iyi anlaşılır. Yoksa ben durduk yere niye öyle bir hareket yapayım" ifadelerini kullandı. Bu sözler, özür bekleyen futbol kamuoyunu şaşırttı.

Emre, bir gün sonra yine Fenerbahçe’nin resmi internet sitesinde, bu kez bir gazete haberinin yanlış olduğunu açıklamak için bazı ifadeler kullandı.

Milli futbolcu, maç içinde futbolcuların birbirlerine usulsüz davranışlar içinde bulunabileceklerini vurguladı.

Yıldız oyuncu, "Kayseri maçında kameralara yansıyarak kamuya mal olmuş hareketim, devamında gelişenler kameraya yansımadığı için ve popülist habercilik anlayışlarıyla yanlış anlaşılmalara sebep vermiş olabilir. Ben yinede yanlış anlaşıldıysam futbolseverlerden özür diliyorum" dedi. Ancak bu ifadeler, yine de bir özür olarak algılanmadı ve kafalarda soru işareti bıraktı.