Bernabeu'da Ronaldo büyüsü

Real Madrid, futbol tarihinin en büyük transferi Cristiano Ronaldo için görkemli bir tören düzenledi. Portekizli yıldız için 80 bin kişi Santiago Bernabeu Stadı’nı tamamen doldurdu.

Haberler 06.07.2009 - 22:39

İspanya'nın Real Madrid Kulübü, 94 milyon Euro'luk rekor bonservis bedeliyle İngiltere'nin Manchester United takımından transfer ettiği Portekizli yıldız forvet oyuncusu Cristiano Ronaldo'yu basına ve taraftarlarına tanıttı.


Real Madrid'in maçlarını yaptığı Santiago Bernabeu Stadı, Cristiano Ronaldo'yu görmek isteyen taraftarlar, meraklılar ve Madrid'de yaşayan Portekizliler tarafından tamamıyla doldurulurken, 500 kadar İspanyol ve yabancı gazeteci de hazır bulundu.

5 Temmuz 1984 tarihinde Maradona'nın İtalya'nın Napoli takımına transferinde toplanan 80 bin kişilik taraftar topluluğunun, Ronaldo'nun tanıtımında geçildiği ve saha içine konan dev ekranın bir benzerinin de stat dışına konulduğu görüldü.

Ronaldo'nun ve Real Madrid'in tarihindeki ünlü futbolcuların attığı gollerin dev ekradan gösterimiyle başlayan tanıtımda konuşan Real Madrid Kulübü Başkanı Florentino Perez, ''Belki de geçmiş olmayan tarihte bir ilk geceyi yaşıyoruz. Bu gecenin gerçek aktörleri olan Real Madrid taraftarlarına, bize eşlik eden Portekizliler'e teşekkürler. Futbol tarihinin en büyük futbolcularından birini evimizde ağırlıyoruz. Sevgili Ronaldo, bunlar senin taraftarların ve senden başarı isteyecekler. Cristiano, biliyoruz ki bir gün bu stada gelmek için çalıştın. Santiago Bernabeu Stadı'na, Real Madrid'e hoşgeldin'' dedi.

Real Madrid Kulübü'nün onursal başkanı olan ve her yeni futbolcunun tanıtımında geleneksel olarak hazır bulunan Alfredo Di Stefano'nun yanısıra futbol dünyasının efsanevi isimlerinden Portekizli Eusebio da Silva Ferreira da tanıtımın yapıldığı sahnede yer aldı. Alkışlarla çağırılan ve ''9'' numaralı formayı alan Ronaldo, yaptığı kısa konuşmada, ''Burada olmaktan çok mutluyum. Real Madrid'e gelerek çocukluk düşümü gerçekleştirdim. Yalnızca benim için stadın dolacağını sanmıyordum. Gerçekten olağanüstü'' derken, stattaki tüm taraftarlarla birlikte ''Hala Madrid'' (Haydi Madrid) diye bağırdı.

Bu arada özel bir uçakla Lizbon'dan Madrid'e gelen Ronaldo, ilk olarak bir klinikte sağlık kontrolünden geçtikten sonra kulüp başkanı Florentino Perez ile öğle yemeği yedi. Tanıtım dolayısıyla Ronaldo'nun annesi ve 3 kardeşi de Madrid'e gelirlerken, katolik dindar olan Cristiano Ronaldo için Vatikan'ın Madrid'deki Papalık elçisinin de Santiago Bernabeu Stadı'na gelmesi dikkati çekti.

Öte yandan Real Madrid ile 6 yıllık sözleşme imzalayan 24 yaşındaki Portekizli futbolcu için ödenen 94 milyon Euro'luk bonservis bedeli, İtalya Başbakanı ve AC Milan Kulübü'nün sahibi Silvio Berlusconi tarafından eleştirildi. İtalyan La Gazzetta dello Sport gazetesine göre Berlusconi, Ronaldo'nun trasferi için ödenen paraya ''anormal'' diyen UEFA Başkanı Michael Platini ile aynı görüşte olurken, ''Ancak Real Madrid, Kaka'nın transferinden bize de 67 milyon Euro verdi. Bizim için iyi oldu. O yüzden çok da fazla eleştiremem'' dedi.

İspanyol basınının ''marketing pazarının elması'' olarak tanımladıkları Ronaldo'nun, 2008 yılında reklam gelirlerinden 15 milyon Euro kazandığı belirtildi. 2009 yılında reklam gelirlerinin 24 milyon Euro olacağı söylenen Portekizli futbolcunun, Real Madrid ile anlaşması gereği sezon başına 11.5 milyon Euro alacağı, ancak reklam gelirlerinin yüzde 50'sini de İspanyol kulübüne vereceği ileri sürülüyor

Sayfa Yükleniyor...