Beşiktaş'tan sonra bugün de Fenerbahçe, UEFA Disiplin Kurulu'nun karşısına çıkacak.

Sarı-lacivertliler sabah saatlerinde savunma yapacak. Toplantı sabah 08.30'da başlayacak.

Yazılı savunmasını ve itirazlarını daha önce kurula sunan sarı-lacivertli kulüp, Nyon'da gerçekleştirilecek toplantıda kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ın da yer alacağı bir heyet ile temsil edilecek.

Fenerbahçe Kulübü'nü duruşmalı toplantıda Almanya'nın hukuk bürolarından Martens ile kulübün yönetim kurulu üyesi avukat Deniz Tolga Aytöre ve avukat Ayhan Çopuroğlu savunacak. Aziz Yıldırım'ın savunmasını ise kendisi ve Aytöre yapacak. Kulübün yönetim kurulu üyesi Şekip Mosturoğlu'nun savunmasını kendisi ve avukat Çopuroğlu, asbaşkan İlhan Ekşioğlu'nun savunmasını ise avukat Ersan Şen verecek. Eski yönetim kurulu üyesi Ali Yıldırım'ı Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi avukat Yasemin Merçil, altyapı koordinatörü Cemil Turan'ı da avukat Abdullah Kaya temsil edecek.

UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu, 3 Temmuz 2011 tarihinde başlatılan soruşturma ve takip eden gelişmeler çerçevesinde, Fenerbahçe Kulübü'nü "doğrudan veya dolaylı olarak maç sonucuna etki edecek eylemde bulunduğu" gerekçesiyle, kulüp başkanı Aziz Yıldırım, yönetim kurulu üyeleri Şekip Mosturoğlu ve İlhan Ekşioğlu, eski yönetim kurulu üyesi Ali Yıldırım ile altyapı koordinatörü Cemil Turan'ı ise disiplin ihlali işledikleri gerekçesiyle UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu'na sevk etmişti.

UEFA Disiplin Müfettişi Miguel Lietard Fernandez Palacios'un sunduğu raporda, "Fenerbahçe'yi gelecek 2 sezon UEFA müsabakalarından men etmek, Aziz Yıldırım, Ali Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu ve Cemil Turan için hak mahrumiyeti" şeklinde ceza istemleri yer alıyordu.

TARAFTARLARDAN PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ
Fenerbahçeli taraftarlar, sarı-lacivertli kulübün bugün yapacağı savunma sırasında UEFA merkezinin bulunduğu Nyon kentinde protesto yürüyüşü yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden İsviçre'ye gidecek taraftarlar, Fenerbahçe'nin, UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu'na sevkini protesto etmeyi planlıyor.BEŞİKTAŞ SAVUNMASINI YAPTI
Beşiktaş heyeti de dün İsviçre'deki UEFA Genel Merkezi'ne giderek savunmasını yaptı. Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu'nda savunmalarını yaptıklarını belirterek, "Disiplin Kurulu, Pazartesi günü öğleden sonra kararını açıklayacak" dedi.

Orman, yaptıklarını savunmanın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Beşiktaş'ın, siyah-beyazlı kulübün eski yöneticisi Serdal Adalı'nın ve eski teknik direktörü Tayfur Havutçu'nun hukukçularının en açık şekliyle savunma yaptıklarını ifade eden Orman, "Toplantıda söylenebilecek her şeyi söyledik. Disiplin Kurulu, pazartesi günü öğleden sonra kararını açıklayacak" diye konuştu.

'HAKLILIĞIMIZI ANLATMAYA ÇALIŞTIK'
Orman, toplantıda neler konuşulduğuna dair soruya, "Onların sorduğu çok bir şey yok. Biz, savunmamızı yaptık. Çok uzatılacak ve uzun uzun anlatılacak bir konu da değil. Herkes savunmasını yaptı ve haklılığımızı anlatmaya çalıştık. Artık disiplin komitesinin vereceği karar" cevabını verdi.

ADALI: KARAR PAZARTESİ VERİLECEK
Eski Beşiktaş Kulübü Yöneticisi Serdal Adalı, UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu'nda yaptıkları savunma sırasında duruşmaya konu maçı seyrettiklerini ve tüm sorulara cevap verdiklerini belirtti.

Adalı, UEFA Genel Merkezi'nde yaptıkları savunma sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İlk günden itibaren ne söyledilerse aynı şeyleri ifade ettiklerini dile getiren Adalı, kendileri açısından güzel bir toplantı olduğunu, kararın açıklanması için pazartesi gününü bekleyeceklerini söyledi.

Serdal Adalı,beklenenden uzun sürüp sürmediğinin sorulması üzerine, toplantının saatinde başladığını ve bittiğini vurguladı.

Kararla ilgili herhangi bir izlenim edinip edinmedikleri sorusuna karşılık da Adalı, "Öyle bir şey söylemezler" dedi.

Adalı, bir başka soru üzerine de "Maçı da seyrettik, tüm sorulara cevap verdik" ifadesini kullandı.

Eski Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu ise duruşmanın iyi geçtiğini belirterek, "Savunmamızı yaptık, hayırlısı" diye konuştu.