Bıçakcı: Cezalar bozulabilir

UEFA Tahkim Kurulu Üyesi Levent Bıçakcı, Cemal Nalga olayı yüzünden Basketbol Federasyonu tarafından Galatasaray'a verilen cezaların Tahkim Kurulu tarafından bozulacağını düşündüğünü söyledi.

24.11.2009 - 11:10

Bıçakcı: Cezalar bozulabilir

UEFA Tahkim Kurulu Üyesi Avukat Dr. Levent Bıçakcı, Basketbol Federasyonu'nun, Cemal Nalga'nın Almanya'da katıldığı özel maçlarda cezalı olmasına rağmen takım arkadaşı Tufan Ersöz'ün formasıyla oynaması konusunda Galatasaray Kulübü ve sorumlulara verdiği cezaları, GSGM Tahkim Kurulu'nun bozacağını düşündüğünü söyledi.

Levent Bıçakcı, yaptığı açıklamada, federasyonun verdiği hükmen mağlubiyet cezalarını sanki "Sahtekarlık" suçundan vermediğini dile getirerek, kararlara bakıldığında GSGM Tahkim Kurulu'nun bunları bozabileceğini kaydetti.

Federasyonun kulübe çok sayıda seçenekte ceza verebileceğini dile getiren Bıçakcı, şunları kaydetti:"Bunların içinde ligden ihraç dahi var. Ama ihraç vermiyor, oynadığı 8 maçta hükmen mağlubiyet veriyor. Bu oyuncu, talimata göre zaten 3 maçta oynamamış, 2 maçta ise sahtekarlık yapmış. Ya iki maçta hükmen mağlubiyet verebilir veya kulüp tamamen cezalandırılarak ihraç verilebilir. Cemal Nalga, ilk 5 maçta da oynamış, bu maçlarda hükmen mağlubiyet verilebilir. Bunlar da 3 tanesi kupa, 2'si lig maçı. 8 maçta birden, hem kupa hem bütün maçlarda hükmen mağlubiyet vermesi artı 5 puanını silmesi mantığa ters geliyor. O zaman lig ve kupadan ihraç etsin, çok daha hakkı. Bu cezalar sanki sahtekarlıktan verilmemiş intibasını veriyor."

"YİĞİT ŞARDAN'IN CEZA ALMASINI ANLAMADIM"
Levent Bıçakcı, federasyonun olaya karışan kişilerden sadece kulüp basketbol şube sorumlusu Yiğit Şardan'ın ceza almasını anlayamadığını ifade etti.Yiğit Şardan'ın, sadece yönetim kurulunda o görevi üstlendiğini vurgulayan Bıçakcı, "Takımda sahaya çıkma görevi yok, takımda sahaya çıkan kişilere bu cezalar verilmiş. Yiğit Şardan'ın ceza almasını anlamadım" dedi.

"MANTIK YOK"
Levent Bıçakcı, Basketbol Federasyonu'nun verdiği cezaların, ceza silsilesi içinde mantıklı olmadığını söyledi. Federasyonun talimatlarında olmasına rağmen, aslında özel maçta alınan cezaların, spor kurallarına göre resmi maçlarda çekilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...