Bild Türkiye’ye geniş yer ayırdı

Alman Bild gazetesi, Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığı konusuna spor bölümünde tam sayfa olarak geniş şekilde yer verdi.

15.04.2010 - 13:37

BERLİN - Alman Bild gazetesi, Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığı konusuna spor bölümünde tam sayfa olarak geniş şekilde yer verdi.

''Türkiye 2016 Avrupa Şampiyonası için mücadele ediyor'' başlığıyla verilen haberde, Türk taraftarların ve Bayern Münih'te oynayan milli futbolcu Hamit Altıntop'un fotoğrafları, ayrıca Türkiye (A) Milli Futbol Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mahmut Özgener ile yapılan röportajlar yer aldı.

Matthias Brügelmann, ''2016 yaz masalı'' başlığı ile yazdığı makalede, ''Avrupa Şampiyonası'nın Türkiye'de düzenlenmesi her taraftara bir hediyedir'' ifadesini kullandı.

Türklerin misafirperverliğinin efsanevi olduğu ve Türklerin coşkusunun Avrupa'da bir benzeri bulunmadığı belirtilen yazıda, bu büyük etkinliği Türklerin yoğun şekilde çalışarak yapabileceğinden şüphe duyulmadığı kaydedildi.

UEFA'nın ve başkanı Michel Platini'nin, Türklerin Avrupa'ya uyumu konusunda önemli bir sinyal verebileceği ifade edilen yazıda, Türkiye ile birlikte adaylığını koyan İtalya ve Fransa'da birer kez Dünya ve Avrupa şampiyonalarının düzenlendiği hatırlatıldı.

Yazıda, ''Türk dostlarımıza 2016'da bir 'yaz masalı' yaşayabilmesi için şans diliyoruz'' denildi.

''İLK HEDEFİMİZ 2012 AVRUPA ŞAMPİYONASI'NA KATILMAK''
(A) Milli Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink ve TFF Başkanı Mahmut Özgener, Bild gazetesine Türkiye'nin 2016 Avrupa Şampiyonası adaylığı ve Türk futbolu konusunda açıklamalarda bulundu.

Guus Hiddink, ''Milli takımın ne kadar güçlü olduğunu tahmin ediyorsunuz'' şeklindeki soruya, ''Türkiye'nin büyük potansiyeli ve birçok iyi genç futbolcusu var. Bazen disiplin eksikliği var. Daha fazla disiplin ile burada çok şey harekete geçirilebilir. İlk hedefimiz 2012 Avrupa Şampiyonası'na katılmak'' karşılığını verdi.

Hiddink, 2002 Dünya Kupası'nda Güney Kore'ye ve 2010 Dünya Kupası'nda Rusya ile Almanya'ya karşı elendiğinin hatırlatılması üzerine ise yıllar önce de Valencia ile Karlsruhe'ye 7-0 yenildiğini belirterek, cazip futbol oynamamasına rağmen bunu hep başardıkları için Almanlara saygı duyduğunu söyledi.

Hollandalı teknik adam, Türkiye'nin 2016 yılında Avrupa Şampiyonasını düzenlemek için hazır olup olmadığı şeklindeki soruya da ''Evet, tabii ki hazır. Buradaki insanlar futbolu çılgınca seviyor'' diye yanıt verdi.

''EN İYİ BAŞVURUYU TÜRKİYE YAPTI''
TFF Başkanı Mahmut Özgener de en iyi başvuruyu Türkiye'nin yaptığına inandığını belirterek, ''Avrupa ile birlikte tüm zamanların en büyük ve en güzel futbol şölenini kutlamak istiyoruz. 6 stadı yeniden yapacağız, 3'ünü yenileyeceğiz. Hükümet 920 milyon avronun üzerinde garanti veriyor'' dedi.

Organizasyon için Fransa'nın da aday olduğunun, ayrıca UEFA Başkanı Michel Platini'nin de Fransız olduğunun hatırlatılması üzerine Özgener, diğer 2 aday ülkenin temsilcileri gibi Platini'nin de oy kullanmayacağını, Alman Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Theo Zwanziger'in de aralarında bulunduğu icra kurulundaki 13 üyenin ikna edilmesi gerektiğini kaydetti.

2011 Kadınlar Futbol Şampiyonası'nda Fransa'nın Almanya lehinde bu turnuvayı organize etmekten vazgeçmesi nedeni ile DFB'nin Fransa'ya eğilimli olduğu yorumunun yapılması üzerine de Özgener, ''Hayır. Ben Almanlardan ümitliyim. Almanya'da 3 milyon Türk yaşıyor. Ülkemizde düzenlenecek Avrupa Şampiyonası iki ülkeyi daha da yakınlaştıracak. Almanlar ve Almanya'daki Türkler, bizler, yeniden bir yaz masalını kutlayabiliriz. 2006'da böyle oldu. Bunun bir ülkeyi ne kadar ileriye götüreceğini biliyorsunuz. Biz bunu hak ettik'' görüşünü dile getirdi.

''İLK KEZ BİR AVRUPA ŞAMPİYONASI İKİ KITA ÜZERİNDE YAPILABİLİR''
Türkiye'nin üçüncü kez aday olduğunu, bu rüya için sabırla çalıştıklarını ve halkın yüzde 88'inin desteğini aldıklarını ifade eden Özgener, ''Biz, yeni Avrupa'yı temsil ediyoruz. En genç nüfus bizde. İlk kez bir Avrupa Şampiyonası iki kıta üzerinde yapılabilir'' dedi.

Özgener, Yunanistan'da yaşanan mali kriz gibi bir krizin Türkiye'de de yaşanıp yaşanamayacağı yönündeki bir soruya karşılık da böyle bir şeyin olmayacağını, Türk ekonomisinin büyüdüğünü, adaylar arasında en yüksek devlet garantisi veren ülkenin Türkiye olduğunu ve UEFA'nın, Türkiye'de yapılan bir Avrupa Şampiyonası ile Asya'ya doğru yeni pazarlara açılabileceğini kaydetti.

2016 Avrupa Şampiyonası'nın Türkiye'ye verilmemesi durumunda 2020 için bir adaylığı düşünüp düşünmediği şeklindeki bir soru üzerine de Özgener, bu konuyu henüz düşünmediğini, 2016 adaylığını kazanacaklarına inandığını söyledi.

Türkiye'nin katılmadığı 2010 Dünya Kupası'nda Türklerin çoğunun Almanya'yı destekleyeceğini düşündüğünü, bu konuda temel bir sempatinin bulunduğunu ifade eden Özgener, Türk milli takımına bir süreklilik kazandırması için Guus Hiddink'i milli takımın başına getirdiklerini, her turnuvada Almanlar gibi olmak istediklerini açıklamalarına ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...