'Bilic'e söylediğim küfür değildi'

Fenerbahçe kaptanı Emre Belözoğlu Beşiktaş derbisinde yaşananlarla ilgili olarak; 'Türkiye'de herkes fikir sahibi; ancak bilgi sahibi değil. İnsanların bir de benim açımdan olaylara bakmasını istiyorum' dedi.

Ntvspor 05.11.2014 - 14:50

'Bilic'e söylediğim küfür değildi'

Fenerbahçe'nin Samandıra Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında açıklamalar yapan Emre Belözoğlu, yaklaşık 17-18 senedir profesyonel futbol oynadığını söyleyerek sözlerine başlarken; '100'e yakın da milli formayı giydim. Uluslararası seviyede futbolu en iyi bilen insanlardan bir tanesiyim. Ülkemizde futboldaki problemin saha içinden çok saha dışında olduğunun da farkındayım. Maçı 2-0 kazanmış bir takım olarak, maçın önüne geçen bir durumun ortaya çıktığına inanıyorum. Benim üzerimden tek taraflı bir algı oluşturulmaya çalışılması rahatsız verici. Karşılaşmış olduğum hal ve tavır var. Sözler var. Bundan da rahatsızım ve o yüzden de bu toplantıyı düzenliyorum. Türkiye'de herkesin her konuyla ilgili fikri var; ama bilgisi yok' dedi.

'Bilic'e söylediğim küfür değildi'

Bilic'le devre arasında yaşadığı olaya da değinen Emre Belözoğlu, 'Bilic'le diyaloğumuz devre arasında oldu. Sarı kart pozisyonundan sonra kendisinin bana yaklaşımı var. Saha içerisinde futbolcucuysam hocanın diyaloğu olabilir mi? Ben kendisine yaklaşımda bulunsam hata olduğunu algılayabilirsiniz. Ama kendisinden gelen ve enternasyonel seviyede kendisinin de hakaret olmadığını bildiği bir ifadem var. Yurtdışında oynamış oyuncular bunu bilecektir, bunu küfür olarak algılaması ilginç. Ben de bundan rahatsızlığımdan dolayı git işine anlamında söylediğim bu sözün algısını o yöne çekmesi ilginç' açıklamasını yaptı.

Kendi tarafından bakıldığında hata ve kusurlarının hakkaniyetli bir şekilde dile getirilmesi gerektiğini dile getiren Emre Belözoğlu, 'Sizin de zaman zaman bana olumlu veya olumsuz eleştirileri var. Bunları süzüyorum. Özellikle bu maçla alakalı birinin üzerine gidilmesini doğru bulmuyorum. Ona söylediğim şeyi küfür olarak algılamaması gerekirdi' ifadesini kullandı.

Fırça yiyeceksem kendi hocamdan yiyeyim'

Maçın tansiyonunun yüksek olduğunu vurgulayan Emre Belözoğlu, 'Devre arasında fırça yiyeceksem, kendi hocamdan yiyeyim. Rakip takım teknik direktörü yolumu kesemez. Rakip takımın hocası, rakip takımın kaptanını durduruyorsa benim de birşeyler söylemem gerekiyor. Hiçbir futbolcuyla alakalı yöneticiyle alakalı birşeyler söylemek istemiyorum. Çünkü sahanın içerisindeki olayların sahanın içerisinde kalması gerekir. Cezai hükemler varsa sahada hakemler, federasyon yetkilileri var.Cezayı verecekse onlar versin. Takım bir ivme yakalamışken aşağıya çekme çabaları çok basit kaçıyor. İnsanların her konuda fikirleri var ama bilgileri yok' diye konuştu.

'Olayların içine çekiliyorum'

Olayların saha içinde kalması gerektiğini kaydeden Fenerbahçe kaptanı, 'Kırmızı kart pozisyonundan sonra orta sahaya yürüdüğümü sonradan ben de izledim. Kendime ait bir hayatım var. Ben de bir bayayım ve aile sahibiyim. Ben oradan uzaklaşmışken benden yaşça küçük olan bir futbolcu kafasını burnuma dayıyor. Ben bir şeyin içerisine çekiliyorum. Saha içerisinde eleştirilebilir bir futbolcuyum. Ben de hata yapıyorum. Ben yine isim vermiyorum. Çünkü sahanın içinde olan sahanın içinde kalır. Bunlar çok fazla konuluşuyuyor. Avrupa'da saha içinde kalırsa Türkiye'de de kalmalı' ifadelerini kullandı.

'Neden sen olayların içine çekiliyorsun?' sorusuna ise Emre, 'Saha içinde hatalarımız yanlışlarımız olmuştur. İnsanların bu algısının olmasını da anlayabilirim.. Ama herkes birinci kattan bakarsa bahçeyi görür. Yüksek katlardan bakarsa diğer tarafları görür. Bu maçta olayın içinde merkezde değilim. O pozisyunun karşılığı kırmızı kart değil mi? Ben de geçmişte çift sarı karttan atılmış bir oyuncu olarak o hareketin karşılığı çift sarı kattan kırmızı kart. Bu olayın içinde ben olduğum için mi ben hedef tahtasına oturtuluyorum' yanıtını verdi.

Olayların çok sıcak olduğun ve olaylar sıcakken konuşmasının doğru olmadığını dile getiren Emre Belözoğlu, 'Devre arasında ben oyuna giderken nasıl beni sayın Bilic koridorda durdurmasının doğru olmadığına inanıyorursam, olayların sıcağına konuşulmasını da doğru bulmuyorum. Futbolun içinde bunların olduğunu o da biliyor. Sahanın içinde tartışırız saha dışında karşılaştığımızda sarılırız.

Bu bir oyun. Biz de kendi camiamız adına müdahele ediyoruz o da kendi camiası adına mücadele ediyor. İstediği sonuç ortaya çıkmamış olabilir. Kimse kendini benim yerime koyup cümmleler kurmuyor. Herkes kendi tarafından olaylara bakıyor' yanıtını verdi.

Kendisinin bir değer olduğunu düşündüğünü dile getiren Emre, 'Hala İtalya, İngiltere sokaklarında çevriliyorum. Elimden geldiğince bu ülkenin bayrağını gururla temsil ettim. Ben eleştirilmeyecek bir insan değilim ki. Biz de insanız biz de hata yapıyoruz. Kimse benden 33-34 yaşındayken her şeyi doğru yapmamı beklemesin. Hatalar olacak. Ancak bu kadar hedef haline getirilecek oyuncular değiliz. Zaten oyuncu yetişmiyor. Yetişmiyor diye kendimizi övecek değiliz; ancak eleştirilirken de hakkaniyetli olmalı' diye konuştu.

'Gökhan Töre'nin pozisyonunu görmedim'

Geçen hafta Gökhan Göre'nin kensine benzer ifadeler kullandığı için kırmızı kartla oyun dışında kaldığının hatırlatılması üzerine ise Emre Belözoğlu, 'Gökhan'ın pozisyonunu görmedim. Gökhan'ın pozisyonu üzerine konuşmamız da doğru olmaz. Futbol hatalar oyunudur. Hakemi, oyuncusu, teknik adamı da hata yapabilir. Geçen hafta gösterildi bu hafta gösterilmedi demek çok doğru olmaz. Hem ben küfür etmediğimi hakaret etmediğimi iyi biliyorum. Bunu sayın Bilic'te iyi biliyor' yorumunu yaptı.

Neden kendisinin hep eleştirilerin odağında olduğunun sorulması üzerine ise Fenerbahçe kaptanı, 'Geçmişte bazı hatalar yaptım ve destekler aldım. Hala da alıyorum. Bazı kitaplar okuyorum. Biz orada bir mücadele veriyoruz. En çok hataya müsait olan insanlar futbolculardır. Taraftara ve camiaya karşı sorumluluklar var. Hatalar yapıyorum. Eleştirilir profilim var. Ben karşılığının bu olduğunu düşünmüyorum. Ben sadece bir sporcuyum. Övülmesi gerekiyorsa o sınırlar içerisinde, yerilmesi gerekirse de o sınırlar içerisinde yapılmalı. Benim bir ailem var. Çocuğum var. Eşim var sorumluluğum var' dedi.

'Zarar veriyorsam yönetim gereğini yapar'

Fenerbahçe'ye zarar verdiğini düşünüyor musun sorusuna ise Emre, 'Fenerbahçe'ye zarar verdiğim düşünülüyorsa yönetim gerekli kararları alır. Elimden geldiği kadar sahada mücadelemi veriyorum. Kulübün yaşadığı sıkıntılarda kendimi hep merkezde hissetim. Hatalar yaptım doğrular yaptım. Ama camiaya en iyi şekilde hizmet ettiğimim biliyorum. Eğer zarar verdiğim düşünülüldüğünde yönetimimiz gerekli karar alır. Hiçbir zaman Fenerbahçe'nin sırtında kambur olmayız. Zarar vermeyiz. Başarısızlık için burada olmayız' yanıtını verdi.

Sahanın içinde olanın sahanın içinde kalması gerektiğini düşündüğünü yineleyen Emre, 'Bunun önceliğinin futbolcuların olduğunu düşünüyorum. Bu mesleğin esas aktörleri futbolcular ve teknik adamlardır. Ama olayları taşımak doğru değil. Türkiye'de bu popüler. Ama ben kimseyle teknik adam veya futbolcuyla alakalı konuşmadım. Konuşmanın karşılığı yok' dedi.

Sakatlığı konusunda ise Emre Belözoğlu, 'Sezonun ilk sekiz haftası her maç zordu. İyi geldiğimizi düşünüyorum. Sezon öncesi ve sezon başında bazı zorluklar yaşadık. Her maç zor. Ligin en iyi takımı olduğmuzu biliyoruz. Son 8 maçın beş tanesini kendi sahamızda oynayacaığız. Sakatlığımla alakalı zaten 3-4 hafta sakat oynadım. Takımın yanında olmak istedim. Karşılığı da sıkıntılı oldu. Elimden geldiğimce oynadığım sürece takıma hizmet etmek istiyorum' ifadelerini kullandı.

Emre basın toplantısının sonunda ise, 'Bu bir özür dileme, kendimizi temize çıkarma konuşması değildi. Hatalarımız ve kusurlarımız vardır; ama insanlar bazen de benim tarafımdan baksınlar' açıklamasını yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...