Binicilikte Hasan Şentürk rüzgarı

SIEC binicisi Hasan Şentürk, binicilik kariyerinin ilk ve en zorlu müsabakasında, Las Vegas’ta Türkiye’yi başarı ile temsil etti.

21.04.2009 - 16:48

Binicilikte Hasan Şentürk rüzgarı

İSTANBUL - Genç binicimiz Hasan Şentürk geçtiğimiz ay Las Vegas’da Engel Atlama Dünya Şampiyonası yarışmalarında, 13 lig içinden seçilen en iyi 45 binici arasında yer alarak büyük bir başarı elde etmişti.

SIEC Concept ve SIEC Caro Ass isimli atları ile bütün sezon, yeterlilik kazanabilmek için yarışan binici, 11 yaşındaki SIEC Concept ile beraber nisan ayının ikinci haftası Las Vegas’da Türkiye’nin adını 60.bin seyircinin izlediği Dünya’nın en prestijli ve en önemli yarışmasına katılarak başarı ile duyurdu.

Toplamda dört gün boyunca final yarışmaları ve Grand Prix’in koşulduğu organizasyonda ilk gün FEI-ROLEX World Cup Final I yarışmadı yapıldı. C bareminde zamana karşı koşulan yarışmada amaç en iyi zamanda parkuru bitirmekti. Alınan engel hatalarının da zaman olarak binicilerin neticelerine eklenen yarışmada Hasan Şentürk en kısa zamanı elde edemese de 45 binici arasından parkuru hatasız tamamlayan 15 binici arasında yer alarak yarışmaya Türkiye adına en iyi şekilde başladı.

Binicimiz parkuru 66,52 saniyede hatasız tamamladı ve 24. sırada yer aldı.. Yarışmanın birincisi parkuru (56,48) saniyede hatasız bitiren, Dünyanın FEI sıralamasında birinciliğe oturan ilk kadın binicisi ünvanı taşıyan ve 2008’de İsveç’te düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda altın madalyayı kazanmış olan, Almanya’nın en iyi binicisi Meredith MICHAELS-BEERBAUM Shutterfly isimli atı ile oldu. I. Final sonunda biniciler elde ettikleri en kısa zamana göre puan kazandılar.

Yarışmaların ikinci gününde155-160 cm yüksekliğindeki FEI-ROLEX World Cup Final II yarışmasına da Dünya’nın en iyi binicileri, Pazar günü düzenlenecek olan Final III ‘e yeterli puanı toplayarak ilk 30 arasına girmek için mücadeleye devam ettiler.

Bu yarışmada amaç hatasız olarak parkuru tamamlayarak binicilerin puan kaybetmemesi idi. Yarışmanın birincisi yine Almanya adına yarışan binici MICHAELS-BEERBAUM 16 yaşında ve bu yarışmaların en tecrübeli atı Shutterfly ile parkuru hatasız tamamlayarak birinci sıraya yerleşen isim oldu. Binicimiz Hasan Şentürk ise parkuru 16 ceza puanı ile tamamladı. İlk iki gün sonucuna göre alınan puanlar ile beraber ilk 30’a giren biniciler Pazar günkü final III’e girmeye hak kazandılar.

Yarışmacıların arasında ilk tecrübesini yaşayan başarılı binicimiz. İki gün toplamında 32. sırada yer aldı.

Cumartesi günü koşulan Las Vegas Grand Prix 160 cm yarışmasına katılan binicimiz parkuru 84.84 saniyede 5 ceza puanı ile tamamlayarak 24 binici arasından 14. sırada yer aldı .

Yarışmaların son günü Dünya Şampiyonası FEI-ROLEX World Cup Final III yarışmasında biniciler birbirinden bağımsız iki parkur koştular. Yarışmanın birincisi yine iki final yarışmasını da birincilikle tamamlayan Almanya’yı temsilen koşan MICHAELS-BEERBAUM ve Shutterfly ikilisi oldu.

Dünya kupasındaki üç ayak yarışmalarını birincilikle bitirerek kariyerine çok önemli bir başarıyı daha ekleyen Alman binici aynı zamanda FEI World Kupası’nı da üç kez kazanan ilk bayan binici oldu. Bu kupayı binicilik tarihinde yine üç kez kazanan diğer sporcular ise Belçika’dan Jos Lansink , Brezilya’dan Rodgirgo Pessoa ve Kanada’dan Ian Miller’dı.

Las Vegas’taki yarışmada ikinciliği yine Dünya çapında çok iyi bilinen Hollanda’dan Albert Zoer ve atı Oki doki ikilisi elde etti. Üçüncü sırada ise yine çok tanınmış bir isim olan Christina Liebherr L.B No Mercy yer aldı.

39 yaşındaki California doğumlu Michaels Beerbaum eğitim için geldiği Almanya’da binicilik camiasının en tanınmış ailelerinden şimdiki eşi Marcus Beerbaum ile hayatını birleştirerek spor hayatına Almanya adına koşarak devam etti. Kariyerinin bu zirve noktasında aldığı kupayı bir ay gibi çok kısa bir süre önce kaybettiği babasına adadı.

Las Vegas’da düzenlenen Dünya Şampyonası sahanın küçüklüğü, tekniği ve zorluk derecesi ile binicileri olduça zorlayan bir dört gün oldu. Dünya’nın en usta binicileri ve bu parkurlar için yetiştirdikleri en usta atları ile büyük heyecan yaşadılar. Bu zorlu müsabakada kariyeri adına bir ilk yaşayan genç yaşına ve usta binciler arasındaki tecrübesine kıyasla Türkiye adını, SIEC Concept isimli atı ile en iyi şekilde temsil eden ve bizi gururlandıran binicimizin bir sonraki hedefi yaz sonunda doğru düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası.

Türkiye ve SIEC adını en iyi şeklide bir kere daha temsil edecek olan Hasan Şentürk’e bir kere daha teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...