Bir ara değerlendirme

69 saat önce, Bordeaux önünde fiziksel ve mental bir savaştan çıkmış takım, Konya’nın tarla benzeri zemininde top oynasa şaşardım zaten. Kazanmış olmaları yeteri kadar kıymetli, Galatasaraylı için. Hele ki Trabzon, Fener, Beşiktaş galip ve hatta Sivas mağlup iken.

01.03.2009 - 23:07

Kayseri’nin yeni stadının açılışı, Türk futbolu için bir milattır. Zira sürekli neden başarısız olduğunu, neden kazanamadığını sorguladığımız Anadolu takımlarının bu ve benzer stad ve zeminlerde istikrarlı başarı yaşamaları mucizedir. Geçiniz başarıyı, kırmadan bir yerleri sezon tamamlayabiliyorlarsa futbolcular, ne mutlu onlara. Bu yüzden alttan ısıtmalı, 4 tarafı kapalı, alabildiğine modern bir Anadolu stadı, futbolumuz için milattır. Temenni ederim yenileri de hızla eklenir.

Bülent Korkmaz, bu takımın başına kimi koysanız oynatması gerekli 4-2-3-1’i oynatıyor. Yeri geldi, sormadan edemeyeceğim. Son günlerinde ve gidişinin ardından Skibbe’ye methiyeler düzen sevgili yazar ve okur arkadaşlara soruyorum; siz de o görevde olsanız Arda, hatta Harry Kewell’ı sol bek oynatır mısınız? Skibbe’nin yaptığı, çocukça, tecrübesine yakışmayacak, akıl almaz, skandal hatalar idi. Eleştirirken Skibbe’nin kişiliğine tek harf olumsuz söz söylemiş bir spor yazarı okumadım. Skibbe’nin nasıl beyefendi bir spor adamı olduğunu hepimiz gördük, yaşadık. Gidişinin sebebi beyefendiliği değil, tahammül ve tahayyül edilemeyecek teknik-taktik hatalarıdır. Yine de savunacak iseniz, rica ediyorum bu düzlemde savunun. Hatta sadece bir tek şeyi anlatın bizlere, Harry Kewell hangi akla hizmet sol bek oynatılır?

Konya deplasmanı için ayrıca bir analiz yapmanın lüzumu yok. Bunun yerine, son dönem performansları üzerinden kadroyu değerlendirelim istedim, isim isim:

Morgan De Sanctis: Bu sezon Galatasaray’ın kalesi ona ait. Gerçekten çok iyi yaptığı işler de var. Ama sezonun özeti, yıl sonunda bir kamyon para verip de bonservisi alınmayacak oluşunu işaret ediyor. Biraz bayat bir tartışma konusu belki ama hala, her şeye rağmen, Aykut ve Orkun ile Galatasaray’ın her işini görebileceğini düşünüyorum.

Sabri Sarıoğlu: Ne bu takımın, ne de milli takımın direk sağbeki olması söz konusu dahi olamaz. Ancak şartlar onu bu noktaya getirdi. O da mevcudiyetini sürdürebilmenin tek yolunun bu olduğunu kavradı ve bu işe dört elle sarıldı. Sürekli bir beyin yıkayıcısı olmalı yanında, şımarma, haddini bil, akıllı ol diyecek. Yine de Feldkamp’ın geçen yıl yaptığının ona fayda sağlayacağını düşünüyorum ve en az 1 sezon için Galatasaray’dan uzaklaşmasının ona daha sağlıklı bir Galatasaray kariyeri getireceğine inanıyorum. Bugün, bu kadroda alternatifi yok, oynatılmak zorunda.

Hakan Balta: Galatasaray’ın da, milli takımın da önemli oyuncusu. Ülkenin de bu uluslar arası deneyime sahip tek sol beki. Görev adamı. Asla vasatın altında değil. Önemli ve güvenilir bir oyuncu.

Emre Aşık: Bir istikrar abidesi. 36 yaşında. 10 yıl önceki takım, hatta asker arkadaşları kariyerli, deneyimli teknik adam oldular bile (Bkz. Bülent Uygun, Bülent Korkmaz, Aykut Kocaman) O hala milli takım seviyesinde top oynuyor. Balıkesirspor’dan dün gelmiş bir fizik gücü, 16 senelik birinci sınıf tecrübe. Bülent Korkmaz ona sahip olduğu için çok şanslı.

Fernando Meira: Medyada yer alan Zenith haberleri, kamuoyunu ona karşı koşullandırdı. Bu kadar gündemde ve tartışılır olmak, bir de üstüne muhtemeldir ki çok iyi bir teklif almış olmak, kafa karışıklığı yaratmış olabilir ancak sezon başından bu yana göstermiş olduğu stoper performansında ciddi bir düşüş var diyemeyiz. Zira zirve yaptığını da görmedik. Skibbe’nin taktiksel belki de en doğru hareketi, Topal’ın ilk sakatlık döneminde Meira’yı orta sahaya çekmek olmuştu, Servet-Emre ikilisine arkayı teslim edip. E.Güngör ve Servet’in yokluğunda geride dörtlünün göbeğinde oynamak mecburiyetinde. Sezon sonunda kalacağını sanmıyorum. Ama sezonu bitirecek tecrübe ve kabiliyete fazlası ile sahip. Bülent hocaya düşen onu mental olarak hazır tutabilmek. (Stoperlerden bahsedince, Galatasaray Semih Kaya’ya da dakika vermeli artık. Bu fırsat mecbur kalınarak verilmek durumunda kalınmadan verilmeli.)

Harry Kewell: Yokluğu, Galatasaray için, herkesin düşündüğünden çok daha büyük eksiklikti. Skibbe’nin en sıkıntılı zamanları, Kewell’ın olmadığı günlere denk geliyor. Malum kendisinin sıfatları arasında “büyücü”lük de var. Samimi hissiyatım, en az 5 sene daha Galatasaray forması giymesi, hatta her bir dakika sahada kalmasıdır. Bülent Korkmaz’ın sahadaki en büyük yardımcısı olacağından kimsenin şüphesi olmasın.

Arda Turan: Bek oynamak gibi tuhaf taleplerin bitişi, kendi pozisyonunda, Kewell ve Lincoln ile birlikte oynamaya başlamış olması hem rahatlattı, hem performansını yükseltti. Uzatmaya gerek yok; büyük topçu.

Ayhan Akman: Bir "Emre Aşık" vak'ası daha. Çok önemli bir silah. Keşke 32 değil, 22 yaşında olsaydı da sezon sonunda onu La Liga’ya gönderseydik.

Barış Özbek: Mücadeleciliği baki. Ama pozitif futbol tarafında 1 maç var, 5 maç yok. Top oynamaya enerjisi kalmıyor sanki. Ona verilebilecek en önemli tavsiye, Ayhan’ı takip etmesi olacaktır. Topal’ın ve stoperlerin yokluğunda yeri garanti, bir süre için.

Lincoln: Bülent Korkmaz göreve geldikten sonra "acaba?" deniyordu, ben dahil herkes tarafından. İlk 180 dakikanın sonucu, işler yolunda gözüküyor. Onun ortaya koyacağı performans, Galatasaray için altın değerinde. O oynadığı zaman, yanında 5-6 kişi daha performansını katlıyor. İstatistikleri de oldukça iyi. UEFA yolunda en büyük güvence. Konya deplasmanına gitmiş oluşu da önemli ve sevindirici.

Milan Baros: 3 forvet arkası ile oynayan tek forvet olarak, gol atsa da, atmasa da işini yapan bir oyuncu. Çok hevesli, istekli olması, takımın geri kalanı üzerinde gayet olumlu etki yapıyor. O varken Nonda ve Ümit’e sıra gelmesi zor gözüküyor.

Yedeklerden de bahsedelim; Ümit Karan, pek bir ununu elemiş görüntüsü veriyor, yaş dönemi itibariyle çok kritik bir durum bu. En son bu görüntüyü veren Arif Erdem ve Hakan Ünsal erken emekli olmuşlardı. Nonda da yedekliği sindirebilmiş değil ve her haliyle reaksiyon gösteriyor. Bu saatten sonra daha iyi bir kontrat bulması zor ama hem o kontratı bulur, hem de bonservis ödemeye o takımı razı ederse, gidebilir. Mehmet Güven, 15 sene daha aynı bu rolde Galatasaray kadrosunda yer alacaktır sanıyorum. Güvenilir bir yedek. Ne çok büyük gelecek vadeden bir yıldız, ne de yeri kolay doldurulabilecek bir kadro derinliği oyuncusu. Gözünü bu kulüpte açmış oluşu da cabası. Aydın için aynı şeyleri söylemek güç. Aydın’dan beklenen yıldız olmasıdır, yedekliğe razı bir kadro oyuncusu değil. Yakaladığı fırsatları bir türlü değerlendirememektedir. Bir fark ortaya koyabilmiş değildir. Bülent Korkmaz onun için de bir fırsattır, belki de Galatasaray için sonuncusu.

Uzadı bir hayli. Diğer oyuncuları da zamanı ve yeri geldikçe değerlendirelim.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...