Bir ihtimal daha var!

Milli Takım, Çek Cumhuriyeti ve İzlanda maçlarından 4 puan çıkarırsa Hollanda’nın ne yaptığına bakmadan EURO-2016 için play-off oynayacak. Bu iki maçtan 6 puan alırsak, Kazakistan da Letonya’yı geçerse en iyi üçüncü olarak play-off bile oynamadan doğrudan Fransa yolunu tutabiliriz. Kazakistan sonuncu olursa üçüncüler sıralamasına en fazla 12 puan taşıyabiliyoruz. O zaman diğer grupların üçüncülerinin puanlarına bakacağız.

Ntvspor 06.10.2015 - 19:04

Bir ihtimal daha var!

EURO-2016 elemelerinde play-off oynamayacak en iyi üçüncü kim olacak? Bu sorunun yanıtı için sadece üçüncülerin puanları değil, grup sonuncuları da önemli.

EURO 2016 elemelerinde Haziran’da 6. maçlar geride kaldığında Türkiye dördüncü sırada ve sadece Kazakistan’ı iki kez yenebilmişti. Kazanılmış 8 puanla Avrupa Şampiyonası finallerine katılım Kaf Dağı’nın ardında gibiydi. 3 Eylül’de içerideki Letonya beraberliği umut kırıcıydı ama aynı gün Hollanda da evinde İzlanda’ya kaybetti. Üç gün sonra da Konya’da Hollanda karşısında alınan 3-0’lık galibiyetle üçüncülük için ipleri ele geçiriverdik.

Şimdi kalan iki maçta 4 puanla üçüncülük, yani play-off garanti oluyor. Peki ya EURO-2016’ya play-off oynamadan gitme ihtimali? Evet; ilk iki şansımız yok ama 9 eleme grubunun en iyi üçüncüsü play-off oynamadan, doğrudan finallere gidecek. Elbette son iki maçta 6 puan almak, 4 puana göre üçüncülük yarışında çok daha iyi. Çünkü bu iki maçtan alınan puanlar en iyi üçüncüler sıralamasında mutlaka değerlendirmeye giriyor. Türkiye’nin en iyi üçüncü olma ihtimali var ama bu olasılık o kadar çok şeye bağlı ki...

1- 6 takımlı gruplarda son sıradaki takımlarla oynanan maçlarda alınan puanlar en iyi üçüncü sıralamasında dikkate alınmayacak. Bu nedenle Letonya maçlarında kaybettiğimiz 4 puanın devre dışı kalması için İzlanda-Letonya, Kazakistan-Hollanda ve Letonya-Kazakistan maçları da bizim için çok önemli. Letonya son sıraya inerse üçüncüler sıralamasına 16 puanla bile girebiliriz.

2- B Grubu’nda Galler ve Belçika’nın ilk ikiyi alması çok büyük olasılık. İsrail ve Bosna’dan hangisi üçüncü olursa, iki Andorra galibiyetini kaybedecekler.

3- Şu andaki üçüncüler sıralamasında 6 puandayız. İki galibiyetle 12 oluruz. Ama Ukrayna 13 puanda. Yine de Ukrayna’nın yer aldığı C Grubu’ndaki son iki maçta Makedonya Lüksemburg’u son sıraya iterse, Ukrayna üçüncüler sıralamasına 10 puanla girebilir.

4- D Grubu’nda üç takımın üçüncülük şansı var. Bunlardan İskoçya İrlanda’yı geçebilirse üçüncüler sıralamasına 9 puanla girebilir. Üçüncülük yarışının çok karışık olduğu E Grubu’nda üçüncülüğe en yakın ülke Slovenya, Litvanya’ya puan vermezse en iyi üçüncü yarışında avantajlı. Şu anda İsrail 7, Bosna 5 puanda. Son iki maçlarındaki kayıpları çok önemli.

5- Yunanistan, F Grubu’nda son sıradan kurtulamazsa üçüncü olacak takımın bir beraberliği dikkate alınmayacak, yani birçok gruptaki gibi 6 değil, 4 puan silinecek çünkü Romanya, Macaristan ve Finlandiya’nın Yunanistan’a birer beraberliği var. Ama Yunanistan Faroe’yi geçerse, üçüncünün 6 puanı azalacak.

6- G Grubu’nda son sıradaki Moldova’ya puan kaybetmiş Rusya’nın üçüncü olması işimize gelmiyor. Rusya ve İsveç, muhtemelen son iki maçlarını kazanacak ve İsveç üçüncüler sıralamasına 12 puanla girecek.

7- Hırvatistan, H Grubu’nda muhtemelen Norveç’i geçecek. Norveç, 13, belki de 14 puanla üçüncüler sıralamasına dahil olabilir. Beş takımlı I Grubu’nda da üçüncü en az 12 puanla Danimarka olacak gibi görünüyor.

Sayfa Yükleniyor...