"Bir yerde UEFA 'dur' diyor"

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, kulüplerin finansal yapıdaki bozukluklarına UEFA'nın 'dur' dediğini vurgulayarak, sarı-kırmızılı kulübün finansal fair-play kurallarından dolayı yara aldığını söyledi.

Haberler - Ntvspor 20.03.2017 - 21:47

"Bir yerde UEFA 'dur' diyor"

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerinin Türkiye'deki 200 büyük şirket arasında yer aldığına değinen Dursun Özbek, "Burada bir zorluk var. 'Altyapıya önem verip, genç oyuncu yetiştirmek lazım' diyoruz. 10 yıl emek verdiğiniz çocuk, bir yıldız olabilir veya olamayabilir. Futbol kulüplerinin başarılı olabilmesi için birçok parametre var. UEFA regulasyonlarına bağlı olarak, finansal fair-play içinde olmak lazım. Galatasaray, finansal fair-play'den yara almış bir kulüp. Finansal yapıdaki bozukluklara bir yerde UEFA 'dur' diyor. Bu yapı devam ettiği sürece artık yarışmalara katılamayacağınızı söylüyor. Damdan düşen kişi olarak bunu yaşadık. Bizde biriken bilgiyi ne yapılmaması konusunda açıklamakta fayda var." diye konuştu.

Kulüplerin döviz borcunda kur farkından etkilendiklerini vurgulayan Dursun Özbek, "Kulüplerin uluslararası boyutta mücadele etme arzusu varsa, özellikle finansal fair-play'e uymak zorunluluğu mevcut. UEFA, bu konuda çok destekleyici. Bizim, bunu değerlendirmemiz lazım. Bütün kulüplerin, UEFA'nın kriterlerine uyabilmesi için UEFA ile temasa geçerek, bu kuralları özümsemesi lazım. Bir defa borç yapısını ve borçlanma şeklini iyi ayarlaması lazım. Özellikle Türkiye'de kur farkından gelen zararlar, bilançoları etkiliyor. UEFA ile bunu tartıştık. Bizim muhasebemiz, Türk Lirası olduğu için değer kayıpları sonuca yansıyor. Banka kredileri önem kazanıyor." açıklamasında bulundu.

Özbek, Türkiye'deki kulüplerde sık sık yönetim değişikliği yaşandığını belirterek, "Finansal fair-play kurallarının uygulanması zorunlu. Bizim kulüplerin yönetim tarzı, dernek statüsünde. Yönetimler dernek seçimiyle geliyor. Sık sık seçimler oluyor. Yönetimlerin yaptığı borçlanmaların eziyetini bir sonraki yönetim çekiyor. Ben geldiğimde öyle oldu. Yönetimlerde süreklilik olması lazım." ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...