Bırakalım bu işleri

Yine bir derbi ve yine futbol konuşmak yerine futbol olmadığı için hakem tartışıyoruz..

Ntvspor 20.04.2010 - 10:35

Yine bir derbi ve sonunda yine değişen bir şey yok. İki kötü futbol oynayan takım ve üzerine bu kötü oyuna ayak uyduran ve belki de çanak tutan bir hakem. Ancak en büyük suçlu hakem mi? Yoksa bu ortamı sağlayan bizler miyiz?

Hafta sonu ligin kaderini doğrudan etkileyen bir derbi oynandı. Fenerbahçe, ezeli rakibi Beşiktaş'ı yenerek çok önemli bir galibiyet aldı ve şampiyonluk için büyük bir adım attı. Bazı insanlara göre şampiyon bile oldu.. Ancak benim bahsetmek istediğim bu değil açıkçası.. Artık her önemli maç sonrası hakem konuşulması gerçekten 'kabak tadı' verdi.

Evet, katılıyorum bu derbi maçta Beşiktaş'a karşı çok önemli hatalar yapıldı. Ancak Beşiktaş da ayağına gelen şansı değerlendiremedi. Ne olursa olsun Bobo o penaltıyı atamıyorsa, Mustafa Denizli oynayıp kazanmak yerine karşı takımı oynatmamaya yönelik bir kadroyla maça çıkartıyorsa, hakeme kızmak ne kadar doğru olabilir?

Fenerbahçe yöneticileri maçtan sonra çıkıp hakeme yüklenmedi mi? Belki sezon boyunca ve bu maçta onlara karşı da önemli hatalar yapıldı. Ancak Fenerbahçe'nin oynadığı futbol mu? Hangi maç olursa olsun 1-0 öne geçip, geriye çekilen bir takım değil mi sarı-lacivertliler? Bu yüzden kendi taraftarlarından bile tepki alan?

Galatasaray çok mu farklı? Manisa karşısında son 20 dakikada Sivasspor'a karşı yaptığı hataların aynısını yapan ve bu kez şansının yardımıyla kurtulan. Baros, Arda, Dos Santos, Keita gibi oyuncuların varken defansa çekilmek ve oynamak yerine oynatmamayı düşünmek çok mu mantıklı?

Bırakalım artık hakemleri, futbolumuza bakalım. Biz bu sene hangi derbide güzel bir oyun gördük? Hangi önemli maçta 2 takımın da kıran kırana oynadığını, kazanmak için sertliğe başvurmak yerine rakibinin üzerine gittiğini korkmadığını gördük? Barcelona'nın hücum futbolunu yaratan diye lanse ettiğimiz Rijkaard'ı bile 7. hafta sonrası değiştirmedik mi biz? Çok gol yiyor, bu sistemle başarılı olamaz demedik mi?

Mustafa Denizli'nin gerçek felsefesi yediğinden fazlasını atmak değil miydi? Yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum? Peki şu anda bu taktik nerede? Fenerbahçe maçındaki Beşiktaş sizce bu mantıkta mıydı?

Biz değil miydik Yunanistan Avrupa Şampiyonu olduğunda oynadığı taktiği eleştiren, futbollarının zevk vermediğini söyleyen? Peki, bizim takımlarımız da her kritik maça o taktikle çıkmıyor mu? Galatasaray-Fenerbahçe ve Fenerbahçe-Beşiktaş maçlarını hatırlayın, aklınızda kaç tane güzel hareket, kaç tane gol pozisyonu kaldı? Bırakalım artık bu işleri.. Hakemleri düzeltmeye çalışmaktan önce takımlarımızı düzeltelim, felsefeyi değiştirelim.. Eğer bunu başarabilirsek hakemleri tartışmaya hakkımız olur..

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...