Bisiklette yüzümüz güldü

Genç bisikletçimiz Ali Rıza Tanrıverdi, İspanya'da 23. Vuelta Al Besaya Junior Tour'un ilk etabının sprint klasmanında birinci sırada yer aldı

20.06.2009 - 15:09

Türkiye Bisiklet Genç Milli Takımı sporcusu Ali Rıza Tanrıverdi, İspanya'nın Cantabria bölgesinde düzenlenen 23. Vuelta Al Besaya Junior Tour'un ilk etabının sprint klasmanında birinci gelerek kürsüye çıktı.

135 bisikletçinin start aldığı turun 85,6 kilometrelik 1. etabının finiş noktasına oldukça yüksek bir tempo ile ulaşıldı. Genç Milli Takımı'n sporcusu Tanrıverdi, sprint klasmanında birinciliği elde ederek çok önemli bir başarı kazandı. Türk sporcu, yarışı 1 saat 59 dakika 18 saniyelik derecesi ile ilk sırada tamamlayan Güney Afrikalı bisikletçi Johann Van Zyl'dan 1 dakika 25 saniye geç tamamlayarak etabı da 6. sırada bitirdi. Genç Milli Takım'daki diğer sporculardan Adil Kurkut 41, Ali Osman Usta 69, Rasim Reis 91. oldular.

Tanrıverdi, "Yarışın başlarında da çok iyiydim. İlk 5 kilometre geçildikten sonra yapılan atakları iyi takip ettim. Kaçış yapabilecek rakipleri belirledim. Yarışın 15. kilometresinde iyi bir pozisyon yakaladım ve atak yaparak 7 kişilik bir grupla ana gruptan her geçen kilometre saniye saniye arayı açtık. Bir ara fark 1 dakika 55 saniyeye çıktığında etabı kazanabileceğimi hissettim. Bu arada geçtiğimiz sprint kapısında ilk sırayı aldım. Sprint mayosunu alabilmek için büyük efor harcadım ve amacıma ulaştım. Ancak yarışın son 3 kilometresi tırmanıştı. Son üç kilometrede oldukça fazla irtifa kazandık. Ancak son kilometrelerde yapılan ataklarda zorlanmaya başladım, buna rağmen etabı 6. sırada tamamladım. Elde ettiğim bu sonuçla takımımız da güçlü rakipler karşısında 6. sırayı aldı. Bu bana ayrıca gurur verdi. Şimdi hedefim elde ettiğim mayoyu tur sonuna kadar sırtımda taşımak olacak ve Avrupa Şampiyonası'nda da iyi bir derece elde etmek için tüm gücümle çalışacağım.'' dedi.

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, elde edilen başarının çok önemli olduğunu söyledi. Uzun yıllardır, özellikle gençlerde Türk bisikletinin Avrupa'da kürsüye çıkmadığını belirten Müftüoğlu, Ali Rıza Tanrıverdi'nin başarısının Avrupa'da da büyük ilgi ve takdirle karşılandığını
dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...