Bıyıktay: Final oynamak istiyorum

Beşiktaş Cola Turka'da önemli başarılara imza atan antrenör Burak Bıyıktay, NTVSPOR.NET'e verdiği röportajda, Efes Pilsen ile Fenerbahçe Ülker'in arasına girerek sezon sonunda final oynamak istediklerini söyledi.

Haberler - Ntvspor 28.12.2009 - 11:59

Bıyıktay: Final oynamak istiyorum

Beşiktaş Cola Turka'nın başarılı antrenörü Burak Bıyıktay, NTVSPOR.NET'e konuştu.

Efes Pilsen ve Fenerbahçe Ülker ile aralarında önemli bütçe farkları olmasına rağmen sahada sergiledikleri mücadele ile bu açığı kapatmaya çalıştıklarını vurgulayan Bıyıktay, bu sezon hedeflerinin final oynamak olduğunu söyledi.

Beşiktaş Cola Turka sezona çok iyi bir başlangıç yaptı ve göze de hoş gelen bir basketbol oynuyor. Ancak taraftarın maçlara fazla ilgi göstermediğini görüyoruz. Bunu neye bağlıyorsunuz?
Eğer bu bir spor olayıysa ve göze hoş gelen bir şeyse taraftarların maça ilgi göstermeyişini anlamıyorum. Bu nedenini çözmüş değilim. Genel olarak Türkiye’de basketbola olan ilginin azalmış olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Türkiye’nin yoğun gündeminin de basketbol seyircisnin azalmasında etkisi olabilir.

Hocam dün Fenerbahçe Ülker’e mağlup olmaktan kurtulamadınız, bu maçın kısa bir değerlendirmesini alabilir miyiz? Mağlubiyetin esas nedeni neydi sizce?
Aslında mağlubiyetin iki sebebi var. Öncelikle bu maçta istediğimiz savunmayı yapamadık. Özellikle son çeyrekte yaptığımız basit hatalar var. Damir Mrsic ve Preldzic’in 3’lükleriyle 9 sayılık bir fark oluştu. İkinci sebep ise hızlı oyunla acele oyunu karıştırmamız. Kritik pozisyonlarda acele ederek basit hatalar yaptık. Mağlubiyetin esas nedenleri bunlardı bence.

Takım olarak hücumda sıkıntı yaşamıyorsunuz, ama savunmada zaman zaman zorlanıyorsunuz. Savunmanızı bir üst seviyeye çıkarmak için düşündüğünüz önlemler var mı?
Elbette takım savunmasını bir üst seviyeye çıkartmak için önlemler alıyoruz. Yaşadığımız sakatlıklar bizi çok olumsuz etkiledi. Newley , savunmada çok ateşleyici bir oyuncu, onun yokluğu bizi zor durumda bıraktı. Pota altı direncini artırmak için Rus Likholitov’u transfer ettik. Tabii genel olarak da takım direncini artırmamız gerekiyor. Üst seviye takımlara karşı savunmada iyi mücadele etmezseniz, o takımlarla başa çıkmak çok zor oluyor.

Haftaya da bir diğer ezeli rakibiniz Galatasaray Cafe Crown ile karşı karşıya geleceksiniz, bu maç hakkında kısaca görüşlerinizi alabilir miyiz?
Galatasaray Cafe Crown’un, Beko Basketbol Ligi’nin en iyi basketbol oynayan takımlardan biri olduğunu düşünüyorum. Bu maç, Fenerbahçe Ülker maçından daha önemli bizim için. Çünkü bu bir deplasman maçıydı. Galatasaray karşısında saha avantajımız önemli bir faktör. Ben sezona başlarken hedefimizin ligi ilk 3 içinde bitirmek olduğunu söylemiştim. Galatasaray ile play-off’larda olası bir eşleşme durumunda avantajlı olmak istiyoruz. Bu nedenle sarı kırmızılılarla oynayacağımız maç bizim açımızdan çok önemli.

Son yıllarda Beko Basketbol Ligi’nde şampiyonluk mücadelesi Fenerbahçe Ülker ile Efes Pilsen arasında yaşanıyor. Bu sezon Beşiktaş Cola Turka’nın şampiyonluk şansını nasıl görüyorsunuz?
Biz bu yıl final oynamayı hedefliyoruz. Aslında şampiyonluk mücadelesi yatırımlarlarla iligli bir konu. Fenerbahçe Ülker’in bütçesi bizden 5 kat, Efes Pilsen’in bütçesi ise bizden 6 kat fazla. Biz bu açığı sahada verdiğimiz mücadele ve taraf desteğiyle kapatmaya çalışıyoruz. Bu iki takımın arasına girmek istiyoruz, ama bunu başarabilir miyiz, başaramaz mıyız bilemiyorum. Şampiyonluk yarışına dahil olamaya çalışan 5-6 takım var ligde.

Son olarak, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağız ve milli takımdan önemli beklentiler var. Cevher Özer, Beşiktaş Cola Turka’da önemli başarılara imza atıyor. Cevher’in Milli takım için hazır olduğunu düşünüyor musunuz?
Ben Cevher’in hazır olduğunu düşünüyorum. Aslında geçen sene de Cevher milli takım formasını giymeyi hak etmişti. Sakatlık bahanesiyle alınmamasına anlam verememiştim. Fenerbahçe Ülker maçından sonra Tanjevic de Engin Atsür ve Cevher Özer’den övgüyle söz etti. Cevher’in de 2010 Dünya Şampiyonası’nda kadroda yer alacağını düşünüyorum. Bu durum da Beşiktaş Cola Turka olarak bizi gururlandırıyor tabii ki.

Sayfa Yükleniyor...