"Biz gençleri eğitiyoruz..."

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından hazırlanan taslağın kabul edilmesi durumunda Efes Pilsen Basketbol Takımı kapılarını kapatacak. Efes Asbaşkanı Çetin Çeki Spor Servisi'nde konuşarak içerisinde bulundukları durumu anlattı. İşte Çeki'nin açıklamaları, Spor Bakanı Faruk Özak'ın ara formül ifadesi ve Facebook'ta kurulan Efes Pilsen Kapatılmasın grubu...

Ntvspor 13.05.2010 - 12:19

"Biz gençleri eğitiyoruz..."

1976'da Kadıköyspor'un alınmasıyla kurulan Efes Pilsen, kapılarını kapatmakla yüz yüze... Türk basketbolunun en başarılı ekiplerinden biri olan Efes Pilsen'in tarihinde birçok ilk bulunuyor. 1993'de Avrupa'da ilk kez final oynayan ve 1996'da Koraç Kupası'nı kazanan Efes Pilsen'in 13 Türkiye Basketbol Ligi şampiyonluğu bulunuyor. 9 kez Türkiye Kupası kazanan Efes Pilsen, 8 kez de Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazandı.

EFES PİLSEN'İN DURUMU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ. OKUR YAZAR'A KATILIN VE DÜŞÜNCELERİNİZİ YAZIN

EFES PİLSEN ANKETİNE KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

KAPANMAYLA YÜZ YÜZE
Ancak bu başarılara sahip olan Türk basketbolunun çınarı Efes Pilsen, kapılarını kapatmakla yüz yüze. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) tarafından hazırlanan yönetmelik taslağı öngörülen şekilde yürürlüğe girerse Efes Pilsen Spor Kulübü de kapanmak zorunda kalacak.

ÇETİN ÇEKİ SPOR SERVİSİ'NE KONUŞTU
Efes Pilsen Asbaşkanı Çetin Çeki, NTV SPOR'da yayınlanan Fuat Akdağ ve Mehmet Demirkol'un hazırladıkları Spor Servisi'ne bağlanarak çok önemli açıklamalarda bulundu.

"ÇOK ÜZGÜNÜZ"
Efes Pilsen'in önceki gün yaptığı ''Bildiğimiz kadarıyla yönetmelik taslağı alkollü içecek firmalarının spor dahil olmak üzere sponsorluk yapmasını yasaklıyor ve Efes Pilsen Spor Kulübü'nün bu adı taşıyamayacağını öngörüyor. Taslak bu biçimde yürürlüğe girerse Efes Pilsen Spor Kulübü'nün varlığını sürdürmesi imkansız hale gelecek ve Efes Pilsen Spor Kulübü kapanacaktır'' açıklamasını çok üzüntülü bir şekilde kaleme aldık diyen Çeki, şu ifadelere yer verdi: Bu açıklamayı büyük bir üzüntüyle kaleme aldık. Türk basketboluna büyük katkılar yaptığımız ve ciddi bir kurum oluşturduğumuz kanaatindeyiz. Biz bugüne kadar yaptığımız hizmetlerin taktir edilmesini beklerken kapatılma tehlikesiyle yüz yüze olmamız bizi çok üzdü. Böyle bir yönetmelik taslağı ortaya çıkınca çeşitli çevrelerden görüşler alındığını dikkate alarak GSGM Müdürüne, Spor Bakanına ve Federasyon Başkanına yazılar yazdık ve bununla da yetinmeyerek TAPDK Başkanı'na da yazı yazarak bu konudaki endişe ve kaygılarımızı gündeme getirdik. Efes Pilsen'in Türk basketbolu için yaptıklarını anlatarak, düşüncelerin yeniden gözden geçirilerek Efes Pilsen'in hayatını devam ettirebilmesine şans verilmesini istedik.

"EN ÜZÜCÜ TARAFI ŞU, BİZ GENÇLERİ EĞİTİYORUZ"
En üzücü tarafı şu, gençliği koruma doğrultusunda bir düzenleme yaptıklarını söylüyorlar. Bizi yaralayan kısmı da bu. Biz Türk gençliğine ve Türk sporuna çok önemli bir katkı yaptığımız ve gençlerimizi her türlü kötülükten uzak tutmaya çalıştığımız düşüncesindeyiz. O yüzden de çok üzülüyoruz.

FARUK ÖZAK: ARA FORMÜL LAZIM
Spor Servisi başlamadan önce, bugün kapılarını açan Spor Fuarı'nda Özgür Buzbaş'ın sorularını yanıtlayan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, bir ara formülden bahsetti. Fuat Akdağ'ın bu konuyu Çetin Çeki'ye iletmesinin ardından açıklamalarına devam eden Efes Pilsen Asbaşkanı: Şu konuyu önemle belirtmek istiyorum, hem sayın Bakan, hem GSGM Müdürü ve Federasyon Başkanı, hepsi bizim kaygılarımızı anlayışla karşıladılar ve yanımızda yer aldılar. Kendilerine bizi anladıkları için çok teşekkür ediyoruz. Spor camiasında anlaşılmakta güçlük çekmiyoruz. Ancak bunun dışında anlaşılmakta güçük çektiğimizi anlıyoruz.

MEHMET DEMİRKOL: YURT DIŞINA ÇIKMA İHTİMALİ VAR MI
Spor Servisi'nde söz alan Mehmet Demirkol da Çetin Çeki'ye Eres Pilsen'in hayatına yurt dışında devam etme ihtimali olup olmadığını sordu. Çetin Çeki bu soruyu şu şekilde yanıtladı: Ben grubun sahibi ya da üst düzey yöneticisi değilim. Bu konuda bir yorum yapmam yanlış olur. Ama dediğiniz gibi Efes Pilsen'in yurt dışında ciddi yatırımları var ve oralarda da sponsorluklar devam ediyor. Ara çözüm arayışında olanların şunu bilmesi lazım. Birbiri ardına konan iki kural Efes Pilsen'in spor kulübü olarak hayata devam etmesini sürdüremeyecek hale getiriyor. Örnek olarak şunu söyleyebiliriz, Efes Pilsen'in adını koruması sağlansa, ama Efes Pilsen'in firma olarak sponsorluk yapması engellense biz yine kapanacağız. Bu kuruma işini öğretecek de değiliz. Biz başka bir endüstrinin içerisindeyiz. Biz sporun içerisindeyiz. Biz yapılan ya da yapılacak olan düzenlemenin Türkiye'ye ciddi katkılar yapan bir spor kulübünün hayatını tehdit etmemesi durumunda olması gerektiğine inanıyoruz.

EFES'İN AKLINA BİR ARA FORMÜL YOK
Efes Pilsen Asbaşkanı Çeki'nin bu açıklamaları üzerinde Fuat Akdağ, Çeki'ye "Sizin düşündüğünüz bir ara formül var mı?" diye sordu.

Çeki de açıklamalarına şu şekilde devam etti: Bizim aklımızda bir ara formöül yok. GSGM'nin, bu kurulla yaptığı temaslar sonunda ne gibi bir formül geliştirilir onu da bilmiyoruz. Ortaya çıkan sonucu değerlendirerek varlığımızı sürdürüp sürdüremeyeceğimizi anlar ve hızlı bir şekilde hamle yaparız. Biz bu açıklamayı yaptık ki kamuoyu şaşırmasın diye. Bu açıklamaları yapmamız gerekiyordu.

FARUK ÖZAK'IN NTV SPOR'A YAPTIĞI AÇIKLAMA: EFES'İN KATKILARINI BİLİYORUZ
Spor Servisi Programı'ndan kısa süre önce Spor Fuarı'nda Özgür Buzbaş'a konuşan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, Efes Pilsen'in katkılarını bildiklerini ve bu şekilde görüş bildirdiklerini belirtti. İşte Faruk Özak'ın açıklamaları: Efes Pilsen'in katkılarını biliyoruz. Bu konuda bir görüş bildirdik. Ara formül bulmaya çalışacağız."

OKUR YAZAR | DEMİRKOL: EFES 31 İLDE 15 BİN GENCİ EĞİTİYOR
"Ben isterim ki Efes Pilsen Basketbol Takımı Beşiktaş ile birleşse çok daha iyi olur. Tuncay Özilhan da iyi bir Beşiktaşlı. Benim için Efes Pilsen'in tek başına varolması önemli değil. Ama Efes Pilsen 31 ilde 15 bin gence eğitim veriyor. Neden yapıypr bunu, gençler kahvehanelere barlara gitmesin diye. Burada önemli, çok önemli bir sosyal sorumluluk var. Bu hesapları iyi tutturmak lazım. Bir de bunları alkol sınıfına almamak lazım. Bunlar hafif alkollü içecekler. Bayern Münih de şampiyon oluğunda bu içeceklerle kutluyor zaferini. Dünya üzerindeki her şeyin insanlara fazlası var. Bu ince bir çizgi. Bunu iyi tutturmak lazım."

OKUR YAZAR İÇİN TIKLAYIN
Okur Yazar'da Mehmet Demirkol'a cevap vermek ve konuyla ilgili görüşlerinizi kaleme almak için TIKLAYIN


FACEBOOK'TA EFES PİLSEN KAPATILMASIN GRUBU
Dünyaca ünlü ve Türkiye'de de çok popüler olan sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta Efes Pilsen Spor Kulübü Kapatılmasın Grubu kuruldu. Bu grubun şu anda 7 binden fazla üyesi var.

Facebook'ta Efes Pilsen kapatılmasın grubu altında yer alan tartışma platformundan bazı açıklamalar şu şekilde:

Hikmet Tanur Çocukluğumuz bu takımın Stefanel, Kinder, Benetton, Barcelona maçlarını VHS kasede çekmeyle geçti. Sünnet kasedi bile koyunca Milano'daki koraç kupası sevincimiz çıkıyor.

Abdullah Gunay Avrupa şampiyonlar liginden de çekilelim, çünki orada amstel (bir bira markası!) sponsor.

Murat Öğütçen Efes Pilsen Kulubü kapatılmamalı. Uzun yıllar Avrupa'nın elit takımları arasında yer alan ve Türk basketbolunu Avrupa sahalarında başarıyla temsil eden takımın ismi ebediyen yaşamalıdır diyorum.

Özgür Sezgin Eğer cesaret edip de bu yasayı bu şekliyle çıkartırlarsa; dünya spor tarihinin en utanç verici, en ilkel ve en saçma kararını vermiş olacaklar.

Ersen Odabaşı Bu gerçekleşir de Efes kapatılırsa kimseden de ses çıkmazsa yazıklar olsun. Biz bu ülkede basketbolu Efesle sevdik. Efes bu ülkedeki ilk ve tek efsane kadroyu kurmuştur Mcrealer, Tamer Oyguçlar Ufuk Sarıcalar Naumoskiler vesaire...

Yüksel Bostanci Türkiyede insanlara basketbolu sevdiren besketbolun ve sporun futboldan ibaret olmadığını takım ruhunun ne demek olduğunu bizlere şampiyonluklarla anlatan KÖKLÜ klubümüz EFES BİLSEN BASKETBOL ŞUBESİ kapatılamaz.

Burak Mustafa Cakmak Dünyada Türk Basketbolu denilince ilk akıla gelen EfesPilsen'dir. 12 Dev Adam markasını bile kimse bilmiyorken Efes Pilsen Koraç kupası gibi, Final Fourlar gibi başarılar elde etmiştir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...