Blatter ve Platini'ye 8 yıl ceza

FIFA Etik Komitesi, UEFA Başkanı Michel Platini ve FIFA Başkanı Sepp Blatter'e 8 yıl futboldan men cezası verdi.

ntv.com.tr - Ntvspor 21.12.2015 - 10:42 | Son Güncelleme : 21.12.2015 - 12:17

Blatter ve Platini'ye 8 yıl ceza

FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini’nin kaderlerini Etik Kurulu’na bağlı Adalet Komisyonu belirledi.

Dünya Kupası'nın canlı yayın haklarının satışında usulsüzlük yapmakla suçlanan Blatter ve FIFA'dan 2011 yılında aldığı 2 milyon Dolar için belge gösteremeyen Platini, 8 yıl tüm futbol organizasyonlarından men edildi.

Platini, bu parayı 1998-2002 yılları arasında FIFA Başkanı Blatter'e verdiği danışmanlık hizmeti için aldığını savunuyordu. Ancak paranın neden kendisine 2011 yılındaki başkanlık seçimlerinden önce ödendiği konusunda tatmin edici bir açıklama yapamıyordu.

Blatter ve Platini, 8 yıl men cezasının yanında para cezasına da çarptırıldı. Buna göre Blatter 50 bin, Platini de 80 bin İsviçre Frangı ödeyecek.

FIFA Etik Komitesi'nin Blatter ve UEFA Başkanı Michel Platini'ye sekiz yıl futboldan men cezası vermesi sonrasında İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlediği basın toplantısında Blatter, "Medya cezamı benden daha önce öğrendi" eleştirisinde bulundu.

Blatter, "Çok üzgünüm. FIFA başkanı olarak suçlu haline geldim. 40 senedir FIFA'ya hizmet ediyorum onun için üzgünüm ve kendim için üzgünüm çünkü bana insancıl davranılmadı" ifadelerini kullandı.

"İKNA ETTİK ZANNEDİYORDUM"
"FIFA Etik Komitesi'ni Platini'ye yapılan ödemeler hakkında ikna ettiğimizi düşünüyordum" diyen Blatter, "Platini ile centilmence bir anlaşma vardı. Platini bana geldi ve FIFA için çalışmak istediğini söyledi ve 'ben pahalı bir adamım' dedi ve ben de tamam dedim. Ama onlar böyle bir anlaşmanın varlığını inkar ediyorlar" şeklinde konuştu.

"YALANCI DİYORLAR"
Platini ile yapılan bir anlaşma çerçevesinde Platini'ye 2 milyon İsviçre frangı ödeme yapıldığını söyleyen Blatter, "'Bu bir hediye' dediler 'yolsuzluk' olarak değerlendirdiler. Bu ödeme FIFA'nın kayıtlarında da var. Niçin men edildiğimi anlamakta zorluk çekiyorum. Platini ve bana yalancı diyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

"CAS'A GİDECEĞİZ"
Blatter, "Bir kez daha derhal FIFA Temyiz Komitesi, İsviçre Mahkemesi ve CAS'a gideceğiz. İsviçre vatandaşıyım ve İsviçre hukukunda sekiz yıl boyunca futboldan men cezası alamazsınız. Bunun için büyük bir suç işlemiş olmanız gerekiyor" dedi.

FIFA Etik Kurulu, Platini ve Blatter'in ulusal ve uluslararası düzeyde futbolla bağlantılı organizasyonlarda sekizer yıl boyunca yer almasına yasak getirdi.

FIFA, soruşturmanın ve verilen men cezalarının nedeni olarak Blatter tarafından Şubat 2011'de Platini'ye yapılan 2 milyon İsviçre frangı ödemenin hiçbir yazılı yasal dayanağının bulunmamasını gösterdi.

Blatter ayrıca 50 bin İsviçre frangı (yaklaşık 50 bin dolar), Platini de 80 bin İsviçre frangı (80 bin dolar) para cezasına çarptırıldı.

Platini, 26 Şubat 2016'da İsviçre'nin Zürih kentinde yapılacak FIFA başkanlık seçiminde başkan adayı olamayacak. Blatter ise seçim öncesinde FIFA başkanlığı pozisyonunda olamayacak.

FIFA, yolsuzluk operasyonu kapsamında Blatter ve Platini'ye geçici olarak verdiği futboldan 90 gün men cezası için yapılan itirazları geçen ay reddetmişti.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da İsviçreli spor adamı, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuş, Platini'nin de konuyla ilgili bilgisine başvurulmuştu

Sayfa Yükleniyor...