Boksta tarih değişti! Yeni şampiyon Fury!

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Ukraynalı Wladimir Klitschko ile namağlup İngiliz Tyson Fury arasındaki unvan maçını Fury kazandı.

Haberler - Ntvspor 29.11.2015 - 02:03

Boksta tarih değişti! Yeni şampiyon Fury!

IBO-IBF-WBO-WBA Ağır Sıklet Dünya Şampiyonu Wladimir Klitschko 4 federasyonun şampiyonu olarak geldiği ringden mağlup ayrıldı.

2014 Avrupa şampiyonu İrlanda kökenli İngiliz boksör Tyson Fury, Ukraynalı şampiyon rakibini 12 round sonunda puanla yenerek tüm unvanların yeni sahibi oldu...
 
27 yaşındaki Fury, Lennox Lewis'ten sonra bu denli büyük bir başarı yakalayan İngiliz boksör oldu. WBA'de normal şampiyonluğu bulunan David Haye'nin de üstünde büyük bir başarı yakalayan Fury, WBA'nın Süper Şampiyonu olarak tarihe geçen bir İngiliz durumuna geldi.

Karavan hayatı ile bilinen göçebe boksör Çingeneler Kralı lakaplı Fury 25. maçından da malup ayrılmadı. Yenilgizliğini sürdüren Fury rakiplerini daha önce 18 kez nakavt etmişti.

Önlenemez yükselişi devam eden Fury, Wladimir'in 2004'ten beri olan yenilgisizliğine de son verdi.

Klitschko bu karşılaşmadan kaybettiği halde 18 Milyon Dolar gelir elde edecek. Fury ise kasasına 8 Milyon Dolar koydu.

42.000 biletli seyircinin izlediği mücadele 150 ülkeden canlı olarak yayınlandı. Türkiye ise bu tarihi mücadeleyi Bilgehan Demir'in heyecan dolu anlatımıyla NTV Spor ve NTVSpor.net'ten izledi.

Fury bu mücadeleden sonra 5 büyük federasyondan biri olan WBC'nin şampiyonu Deontay Wilder ya da Wladimir Klitschko'nun abisi Vitaly ile maç yapmak istediğini açıklamıştı.

Maçtan sonra göz yaşlarını tutamayan Fury mutluluğunu eşi Paris Fury ile paylaştı.

Maçın sonucunu masa hakemleri 115-112 / 115-112 / 116-111 şeklinde verirken ABD'li ring hakemi Tony Weeks kafa darbesi sebebiyle Fury'den bir de puan silmişti. Buna rağmen 3 masa hakeminin ortak kararıyla kazanan Tyson Fury oldu.

Fury'a Tyson ismi Mike Tyson'un 1988'de Spinks'i nakavt etmesinden sonra babası tarafından verilmişti. Bu şampiyonluğu kazanmasında onun vazgeçilmez destekçisi ise hem antrenörü hem de amcası olan Peter Fury idi.

Sayfa Yükleniyor...