Boonen'e ceza kapıda

Doping testlerinde 2. kez kokaine rastlanan eski dünya şampiyonu bisikletçi Tom Boonen'in, 6 ay men cezası alması gündemde. Boonen, bu sezon da Fransa Turu'na katılamayacak. Bununla birlikte, "Quick Step" takımı Belçikalı sürücüyü ihraç etmeyi planlamıyor.

Ntvspor 13.05.2009 - 17:11

İSTANBUL - 2005 Dünya Yol Yarışı Şampiyonu Tom Boonen'in doping testinde ikinci kez kokaine rastlanması, Belçikalı bisikletçinin gelecek planlarını alt üst etti.

Uluslararası Bisikletçiler Birliği (UCI)'ın Boonen'e ceza vermeyeceği tahmin ediliyordu. Yıldız sürücünün geçen mayıs ayındaki bir testinde de kokain tespit edildiği halde, test yarış dışında yapıldığı için UCI cezaya gerek görmemişti.

Ancak Boonen bu kez farklı bir tepkiyle karşılaştı. UCI, son vakayı disiplin komisyonuna sevk etmeye karar verdi. Kurumdan yapılan açıklamada, Boonen'in davranışının bisiklet sporunun ve UCI'ın imajına zarar verdiği belirtildi. Tek günlük yarış uzmanının bir aydan 6 aya kadar men cezası alabileceği bildirildi.

Fransa Bisiklet Turu Direktörü Christian Prudhomme, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Boonen'in yarışa katılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Quick Step Takımı ise Boonen'in üyeliğini belirsiz bir süre için askıya aldı, ayıca ağır bir ceza vermeyi planlıyor; fakat yıldız sprinteri kovmayacak.

Öte yandan, Boonen profesyonel yardım almayı planladığını açıkladı. 28 yaşındaki sporcu, doping testinden önceki gece dışarı çıkıp içki içtiğini, çok içince kendini kaybettiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...