Formula - 1 takımlarından Renault'nun, 2008 Singapur Grand Prix'sinde şike yaptığı ortaya çıkınca, Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA, takım patronu Flavio Briatore'ye ömür boyu men cezası vermişti.

Singapur'da Renault'nun o dönemki pilotlarından Nelson Piquet Junior'ın takım arkadaşı Fernando Alonso'ya avantaj sağlamak amacıyla otomobilini kasten çarptığı belirlenmişti.

Geçmişte benzer skandallar yaşanmasına karşın kimsenin kendisi kadar ağır cezalandırılmadığını savunan Briatore, Paris Asliye Hukuk Mahkemesi'ne yaptığı itirazdan olumlu sonuç aldı.

Mahkeme, FIA'nın verdiği cezanın yasalara aykırı olduğuna hükmetti. Kazandığı hukuk zaferinin ardından ilk kez konuşan İtalyan işadamı, Formula - 1'e geri dönmek için henüz erken olduğunu vurguladı ve "çok zor aylar geçirdim. Şimdi baba olmak üzereyim. Dönüş kararı almadan önce yaralarımı sarmam gerekiyor" diye konuştu.

Ferrari Başkanı Luca Di Montezemola'ya kendisine destek verdiği için teşekkür eden Briatore, eski FIA Başkanı Max Mosley'e de ağır eleştiriler getirdi. Mosley'nin, Formula - 1'i kargaşaya sürüklediğini savunan eski Renault patronu, Michael Schumacher'in geri dönüş kararına ise "Mosley'nin her şeyi maniple ettiği bir yılda tek güzel haber" yorumunu yaptı.