Bu ne acayip bilmece…

Tam "doğrudan terfileri alanlar belli" derken ilk iki sıradaki takımın üç haftadır kaybediyor olması lige bambaşka bir hava kattı. Doğrudan terfi potasındaki takım sayısının her geçen hafta artması bilmecenin çözümünü daha da güçleştiriyor.

Haberler 24.02.2009 - 20:11

20. haftaya kadar sadece bir mağlubiyeti olan Manisaspor'un 23. hafta sonunda mağlubiyet hanesinde dört sayısının gözüküyor olması "durursak düşeriz" sözünün bir yansıması adeta. Gerçi son üç haftadır sürekli yenilmelerine rağmen, takipçilerinin de basiretsizliği sonucu hâlâ liderlik koltuğundan düşmediler ama performans anlamında ciddi bir düşüş içinde oldukları ortada. Özellikle böylesine denk kuvvetlerin platformu bir ligde bir mağlubiyetten sonra dağılmamak çok önemliyken bunu başaramadıkları görülüyor. Ama işte biraz da şanslarının yardımıyla zirvedeki yerlerini koruyorlar. Yönetim de gidişattan rahatsız ki, futbolculara 15'er bin lira para cezası kesmiş durumda. Kongresi geçici bir süre ertelenen Samsunspor, geçen hafta iddaacılara verdiğimiz tüyo(!) konusunda bizi mahcup etmedi. Haftaya oynayacakları Orduspor maçının galibi de ev sahibi ekip olursa Samsunspor'un sahiden bir kazanıp-bir kaybetme istatistiğe sahip olduğunu ferah ferah iddia edebileceğiz!

Manisaspor'un üç haftadır sunduğu ikramı elinin tersiyle itip duruyor Kasımpaşa. Üstelik sadece Manisaspor'u geçmeye yanaşmamakla kalmıyor, arkasından gelenlere de yol açıyor. Özellikle rahat kazanacaklar gibi gözüken Giresunspor ve Güngören Belediyespor maçlarındaki kayıplar sezon sonunda kendilerine pahalıya patlayabilir. Kasımpaşalı idareciler de bir an önce toparlanmanın yollarını arıyorlar. Zira önlerindeki Manisaspor maçının ligin şeklini şemalini değiştirebilecek önemde olduğunun farkındalar. Haftalardır kazanamayan Güngören Belediyespor ise Kasımpaşa galibiyetiyle nefeslendi. Böylece ilk yarıda da yendikleri Kasımpaşa'nın beş mağlubiyetinin ikisine de imza atmış oldular. 

Kasımpaşa ve Manisaspor üç haftadır birbirlerine ikramda kusur etmeye dursun Diyarbakırspor tam bir davetsiz misafir gibi bu ikilinin ensesinde bitiverdi: 20. haftada 10 olan puan farkı, 23. hafta itibariyle artık sadece 1. Yaşadıkları onca karışıklığa rağmen inatla terfinin peşinde olmaları takdire şayan. Maçı televizyon vermesine ve havanın soğukluğuna rağmen tribünleri dolduran Diyarbakırsporluları da unutmamak lazım elbette. Önceki hafta komple hastalanan Erciyesspor, Diyarbakırspor'a kolay teslim olmasa da kendisini sağaltacak bir sonuçla dönemiyor eve.

TUTAN "BAYRAK ADAM" MODELİ
Galatasaray'ın şimdi denemeye aldığı "bayrak adam" Bülent Korkmaz modelini, üç dört hafta önce Tahir Karapınar'la uygulamaya sokan Altay bunun semeresini görmeye başladı. 20. haftayı esas almaya devam edelim, o zaman liderle aralarında bulunan 12 puanlık fark şimdi 3. Terfi iştahlarının kabarmaması için hiçbir sebep yok. Son dakikada attıkları golle 2-1 kazandıkları Orduspor maçının sonunda futbolcuların formalarını orta sahaya bırakmaları ise kimileri tarafından maddi meselelere, kimileri tarafındansa İzmirlilerin takıma sahip çıkmaları için dikkat çekmek istemelerine bağlanıyor. Orduspor üzerinden genel konuşabiliriz; şimdiye kadar yaptığı 12 deplasman maçından toplam 6 puan (sadece 1 galibiyet)  çıkarabilen bir takımın Süper Lig'e terfi yarışının içinde olması zaten pek mümkün değil.

Önceki hafta Kasımpaşa'yı yenip büyük bir adım atan Karşıyaka, deplasmanda aldığı Gaziantep BB. yenilgisiyle işin arkasını getiremedi. Yine de sonraki beş maç için fikstürleri rakiplerine göre avantajlı gözüküyor: Sakaryaspor-Adanaspor-Erciyesspor-Kartalspor-Giresunspor. İki maç üst üste kazanan Gaziantep BB. ise tehlikeli bölgeden uzaklaşıp tekrar orta sıralardaki yerine döndü.

İlk yarıyı 9. sırada tamamlayan Boluspor'un 6. sıradan yukarıya çıkamıyor oluşu yanılmasın. Zira ikinci yarıyla birlikte fırtına gibi esiyorlar; Karabük deplasmanından da galip dönerek üst üste beşinci maçlarını kazandılar. Her geçen hafta yukarıyla puan farkını eritirken aşağıyla da açıyorlar. Çok iyi giden bir başka takım, KDÇ. Karabükspor, yedi maçtır kaybetmeme unvanını Boluspor karşısında -bir de penaltı kaçırıp- yitirirken Hüsnü Özkara, kariyerinde bu kadar pozisyona girip yenilen bir takım görmediğinin altını çiziyor.

PUANLA TANIŞAN Ç. RİZESPOR
Malatyaspor karşısında aldığı 2-1'lik galibiyetin Ç. Rizespor açısından önemi büyük: Altı haftadır sürekli kaybediyorlardı, ikinci yarıdaki ilk puanlarını galibiyetle almış oldular. Raşit Çetiner nihayet kazanmış olmalarının futbolcuları tekrar havaya sokacağından, play-off'u sonuna kadar zorlayacaklarından emin. Ç. Rizespor karşısında öne geçmesine rağmen skoru koruyamayan Malatyasporlular ligde kalma hesaplarını kalan on bir maçta beş galibiyet almaya bağlamış durumdalar. Ama önlerindeki maçlar hiç de öyle kolay geçecek gibi değil: Diyarbakırspor-KDÇ. Karabükspor-Altay-Samsunspor-Kasımpaşa.

Maçın başında öne geçip üstünlüğü koruyamayan takımlardan birisi de Kartalspor. İkinci yarıda neredeyse yeniden kurulan bir takımın başına geçen teknik direktör Tolgay Kerimoğlu, bir-iki haftaya kadar toparlanacaklarını söylüyor. Umalım ki onlar için çok geç olmaz. Önceki haftayı Erciyesspor'un hastalığı nedeniyle "bay" geçen Adanaspor, bu galibiyetle -maç eksiğini de düşünecek olursak- play-off mücadelesinde Ç. Rizespor'dan farksız bir konuma getirdi kendini. Ekrem Al'ın takımla iyi bir ilişki kurduğu anlaşılıyor.

Düşme hattı için kritik önemdeki maçta, sıralamada bir üstlerindeki Giresunspor'u 85. dakikada attığı golle yenen Sakaryaspor ligde kalma konusunda iman tazelemiş durumda. Özellikle böyle bir zamanda bile takımlarını yalnız bırakmayan Tatangalar herhalde en büyük övgüyü hak ediyor. Sakaryaspor için bu üç puan ne kadar kıymetliyse Giresunspor için o kadar kahredici tabii. Her ne kadar Sakaryaspor maçının hakeminden yakınsalar da sonuçta gerçeklik iki haftadır mutlaka kazanmaları gereken maçları kazanamadıklarını gösteriyor. Daha sonraki hafta yapacakları Erciyesspor maçına avantajlı çıkabilmek için önlerindeki Adanaspor maçı da yine mutlaka kazanmaları gereken bir maç. Ne var ki, ilk teknik direktörlük deneyimini yaşayan Ali Eren Beşerler'in kenardaki yetersizliği yavaş yavaş taraftarın da gündemine gelmeye başlamış durumda.  

ŞEKER PARÇASI
Maç yapmadan geçirdiğimiz haftada alınan sonuçlar doğrusu işimize yaradı: Yanımızdaki yakınımızdaki takımların puan kayıplarının manalı hale gelmesi önümüzdeki İstanbulspor maçından puan çıkarmamıza bağlı biraz da. Hayırlısı diyelim…

Sayfa Yükleniyor...