Bu yolun sonu Brezilya olsun

Dünya Kupası Elemeleri ilk maçında A Milli Futbol Takımı, Hollanda ile karşılaşacak. Bu akşam saat 21.30'da başlayacak bu zorlu mücadele, STAR TV ve ntvmsnbc'den canlı olarak yayınlanacak.

Bu yolun sonu Brezilya olsun

2014 yılında Brezilya'da düzenlenecek 20. Dünya Kupası Finalleri öncesinde Avrupa Elemeleri'nde heyecan bugün başlıyor.

(A) Milli Futbol Takımı, (D) Grubu'ndaki ilk maçında bu akşam deplasmanda, grubun en önemli ekibi Hollanda ile karşılaşacak.

Amsterdam Arena'da TSİ 21.30'da başlayacak ve Star TV ile ntvmsnbc'den naklen yayınlanacak maçı İspanyol hakem Carlos Velasco Carballo yönetecek. Carballo'nun yardımcılıklarını Roberto Fernandez Alonso ve Juan Carlos Jimenez Yuste yapacak. David Borbalan Fernandez dördüncü hakem olacak.

Hollanda, Macaristan, Romanya, Estonya ve Andorra ile birlikte (D) Grubu'nda yer alan (A) Milli Takım, Ekim 2013'te tamamlanacak grup maçları sonucunda ilk sırayı alarak, 2014 Dünya Kupası'na direkt katılmayı hedefliyor.

Gruptaki diğer maçlarda Estonya-Romanya, Andorra-Macaristan yarın karşı karşıya gelecek.

ELEMELERİN STATÜSÜ
1978 Arjantin'den 36 yıl sonra ilk kez bir Güney Amerika ülkesinde düzenlenecek 2014 Dünya Kupası Finalleri'nde 32 takım mücadele edecek.

Ev sahibi Brezilya'nın direkt katılacağı finallere ait 31 bilet için FIFA'ya bağlı 207 takım elemelerden geçecek.

Bu 31 takımın 5'i Afrika'dan, 4'ü Asya'dan, 4'ü Güney Amerika'dan, 3'ü Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler'den gelecek. Afrika dışındaki diğer 3 kıtanın play-off'larda kontenjanlarını 1'er takım artırma şansı bulunuyor. Ayrıca, Okyanusya da ancak play-off'ta kazanacak bir takımı Brezilya'ya gönderebilecek.

AVRUPA'DAN 13 TAKIM
Avrupa, 13 finalistle, Brezilya'ya en fazla takım gönderecek kıta olma özelliğini taşıyor.

UEFA'ya üye 53 ülkenin katıldığı 30 Temmuz 2011'deki kura çekimi sonucunda gruplar belirlendi. Gruplarını ilk sırada tamamlayacak 9 takımın yanı sıra, en iyi 8 grup ikincisinden 4'ü de oynayacağı play-off turu sonrasında Brezilya'nın yolunu tutacak.

Eleme grubu maçları 7 Eylül 2012 ile 15 Ekim 2013 tarihleri arasında oynanacak.

1950'DE GİDİLEMEDİ, GÖZLER 2014'TE
Türkiye, 1950'de Brezilya'da düzenlenen finallerde yer alma hakkını kazanmasına rağmen, dönemin zorlukları, mesafenin uzaklığı ve maddi imkansızlıklar nedeniyle turnuvaya katılamadı.

Ay-yıldızlı ekip, Suriye ile tek eleme maçı oynamış ve rakibini Ankara 19 Mayıs Stadı'nda 7-0 yenmişti. Ancak, masraflı olacağı gerekçesiyle Brezilya'da düzenlenen finallere gidilmedi.

Türk Milli Takımı, 58 yıl sonra Brezilya'da düzenlenecek 2014 Dünya Kupası'nda bu kez yer alabilmek için ya grup birinciliğini elde edecek, ya da en iyi 8 grup ikincisi arasına girip, play-off'taki rakibini saf dışı bırakacak.

HEDEF, 3. KEZ DÜNYA KUPASI'NA KATILMAK
Brezilya'da 2014 yılında düzenlenecek Dünya Kupası'na katılmayı amaçlayan (A) Milli Takım, böylece dünyanın bu en önemli futbol organizasyonunda 12 yıl aradan sonra ve de üçüncü kez yer almak istiyor.

Türkiye, şu ana kadar tarihinde iki kez Dünya Kupası'na katıldı. İlk kez, 1954'te İsviçre'de düzenlenen Dünya Kupası'nda yer alan Türkiye, bundan 48 yıl sonra Güney Kore ve Japonya'da yapılan 2002 Dünya Kupası'nda boy gösterdi. Brezilya, Kosta Rika ve Çin'in bulunduğu gruptan ikinci olarak bir üst tura çıkan Türk Milli Takımı, bu turda Japonya'yı, çeyrek finalde de Senegal'i eleyerek, tarihinde ilk kez hem bir Dünya Kupası'nda, hem de uluslararası büyük bir turnuvada yarı finale yükselmeyi başardı. Yarı finalde Brezilya'ya 1-0 yenildikten sonra, üçüncülük maçında ev sahibi Güney Kore'yi 3-2 yenen Türk Milli Takım, dünya üçüncüsü unvanıyla kupayı tamamladı.

D GRUBU'NUN MAÇ PROGRAMI
2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde Türkiye'nin de yer aldığı (D) Grubu'nda maç programı şöyle:

7 Eylül 2012:

Hollanda-Türkiye

Estonya-Romanya

Andorra-Macaristan

11 Eylül 2012:

Türkiye-Estonya

Macaristan-Hollanda

Romanya-Andorra

12 Ekim 2012:

Türkiye-Romanya

Hollanda-Andorra

Estonya-Macaristan

16 Ekim 2012:

Macaristan-Türkiye

Andorra-Estonya

Romanya-Hollanda

22 Mart 2013:

Andorra-Türkiye

Hollanda-Estonya

Macaristan-Romanya

26 Mart 2013:

Türkiye-Macaristan

Estonya-Andorra

Hollanda-Romanya

6 Eylül 2013:

Türkiye-Andorra

Romanya-Macaristan

Estonya-Hollanda

10 Eylül 2013:

Romanya-Türkiye

Andorra-Hollanda

Macaristan-Estonya

11 Ekim 2013:

Estonya-Türkiye

Hollanda-Macaristan

Andorra-Romanya

15 Ekim 2013:

Türkiye-Hollanda

Macaristan-Andorra

Romanya-Estonya

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...