İSTANBUL - Bulgaristan'da rakiplerin içine korku salan en büyük yıldız şüphesiz ki antrenör Pini Gershon. Kulüpler düzeyinde kariyeri boyunca üç kez Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Gershon'un şimdiki hedefi Bulgaristan Milli Takımı'nı yeniden Avrupa'nın önemli basketbol takımlarından birisi yapmak.

Gershon'un kadrosundaki en büyük eksik, devşirme yıldızı Ibrahim Jabeer'in yokluğu. Jabeer, Ramazan ayı sırasında oruç tutacağını söylediği için Bulgaristan Milli Takımı'ndan affını istedi. Onun yerine bir başka Amerikalı oyuncu Earl Rowland kadroya dahil edildi. Rowland, da kısa boyuna rağmen çok hareketli bir guard. Dış şutunun olmayışı onu biraz daha “savunulabilir” bir oyuncu yapıyor. Yine de Gershon'un hızlı hücum sistemine uyan bir isim Rowland.

Takımın en önemli yıldızı son birkaç turnuvadır olduğu gibi Todor Stoykov. Onun yanında Tekel'den tanıdığımız Filip Videnov da Bulgarların skor yükünü üstlenecek kısalar. 1

990 doğumlu “Altın Çocuk” lakaplı Bozhidar Avramov ise Bulgaristan'ın bu turnuvada vitrine çıkaracağı oyuncu. O da çok hızlı ve iyi penetreleri olan bir oyuncu. Bu yüzden maçın hızlı oynanması, Bulgaristan'ın her zaman işine gelir.