Burcu Hakyemez: İnanç ve inat=Galibiyet

Grup maçlarında eleştirilen kızlarımızın gözleri Sırbistan önünde parlıyordu. Bu inancın getirdiği bir güvendi. Bunun sonucunda galibiyet geldi.

30.09.2009 - 12:38

Burcu Hakyemez: İnanç ve inat=Galibiyet

Grup maçlarından sonra eleştiri yağmuruna tutulan kızlarımızın hepsini tebrik ediyorum. Sporcu olarak Almanya maçı gibi son dakikada kaybedilen bir maçın ardından toparlanmak zordur. Ama Sultanlarımız bunu en iyi şekilde yapmışlar. Kendilerini çok iyi motive edip, Sırp maçına hazırlanmışlar. Milli voleybolcularımızın maça daha başlarken gözlerinin içi parlıyordu. Daha ilk sayılarda hatalarla başladıysak da, yüzlerdeki inanç, Sırplar karşısında kolay pes etmeyeceğimizi gösteriyordu.

İlk sete iyi başlayan taraf Sırplar oldu. Manşetimizi bozmak için iyi servisle başladılar ama arkadan 7 tane servis hatası gelince, doğal olarak servisler yumuşadı. Kızlarımızın Nikolic üzerine attıkları taktik servisler işe yarayıp, hücumda Deniz ve Neslihan da etkili olmaya başlayınca sete ortak olduk. Setin sonunda daha fazla hata yapan taraf biz olunca, seti 24-26’lık skorla kazanan Sırplar oldu.

İkinci sete etkili oyunla başlayan bizdik. Manşet ve defansta Deniz ve Nihan hatasız oynamaya başlayınca Naz da ortadan Eda ve Bahar’la etkili oldu. Bu sette hücumda öne çıkan isimler Esra ve Neslihan’dı. Zaman zaman bloğa takılsak da, Naz’ın pasları biraz daha açık atması smaçörlerimizin topu en azından kullanma alanını genişletebilir. Sırplar’da hücumda ilk sette etkili olan Molnar ve Nikolic, bu sette sanki sahada yoktu. Hücumlarını durdurmamızda etkili olan iyi servislerimiz ve tabii ki bloklarda daha etkin olmaya başlamamız oldu. Bu seti 25-16’lık skorla kazanan taraf rakibine oranla daha düzgün bir voleybol sergileyen milli takımımızdı.

Maçın en kritik setlerinden biri olan 3. sete hatalarla başladık. Bahar’ın hatalı servisi, Esra’nın hücumda 2 kere bloğa yakalanması ve Eda’nin auta vurduğu smaç sonunda 5-1 geriye düştük. Kendi hatalarımızla verdiğimiz sayılarda, kızlarımızın halen rahat ve inanan gözlerle bakması içimize su serpti. Hücumda iki takim da beklenilmeyen hatalar yaptı . Sırplar’ı sayılarda hep geriden takip ettiğimiz sette, skoru eşitlememize Deniz’in hırslı oyunu ve hücumları, Neslihan’ın defans, blok ve akıllı smaçları ve tabii ki turnuva başından beri etkili oynayan Eda’nın ortadan yaptığı çabuk hücumları etken oldu. Setin sonunda gene hata yaptıysak da, bu sefer inatçı davranan ve seti kazanan biz olduk.

Setlerde 2-1 öne geçtikten sonra oyunun kontrolünü elimize geçiren taraftık. 2. molaya kadar hep 4 ya da 5 sayılık farklarla önde olan taraf kızlarımızdı. Bahar’ın etkili servisleri, Neslihan, Esra ve Eda’nın hücumları ve Deniz’in turnuva başından beri oynadığı en iyi oyunuyla sahada seti ve maçı kaybetmek istemeyen bir Türkiye vardı. Setin en kritik sayılarında soğukkanlılığıyla etkili olan Deniz’di. Sırplar’ın istenilen oyunu sergileyemediği bu maçta son setten 25-19 ve maçtan da 3-1’lik skorla üstün ayrılan Filenin Sultanları oldu.

Ben bir kez daha kızlarımızı kendilerini bu kadar moralsizken bu maça en iyi şekilde konsantre ettikleri için tebrik ediyorum. Bu kadar eleştiri aldıktan sonra sahaya çıkıp iyi oynamak gerçekten çok zor bir iş. Tabii eminim ki bu işte en büyük rol kaptan Esra’ya düştü. Onunda istikrarlı oyunu gibi takim içinde de huzuru sağlayan kişi olduğuna inanıyorum.

İşimiz daha bitmedi. Önümüzde galip gelmemiz gereken Azerbaycan ve Çek Cumhuriyeti maçları var. Sırp maçındakı performans devam ettiği sürece karşımızda kimsenin durabileceğini sanmıyorum. İnanç, inat ve mücadele işte hepsi bu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...