Burcu Hakyemez: Rahatlayınca açıldık

NTV Spor yorumcusu Hakyemez: Play-off müsabakalarında ilk grup maçlarına göre daha rahat ve kendine güvenen bir takım görüntüsündeyiz. Belki de kaybedecek bir şeyimiz kalmadığı için bu kadar rahatız.

Ntvspor 01.10.2009 - 10:32

Burcu Hakyemez: Rahatlayınca açıldık

F grubundaki ikinci maçımızda Azeriler’i 3-1 yenen taraf olduk.  Play-off müsabakalarında ilk grup maçlarına göre daha rahat ve kendine güvenen bir takım görüntüsündeyiz. Belki de kaybedecek bir şeyimiz kalmadığı için bu kadar rahatız.

Kızlarımız Almanya maçından sonra sanki, kendilerine geldi. Grup maçlarına baktığımızda Fransa ve Almanya karşısında ve hatta İtalya maçında zaman zaman iyi bir oyun çıkardık. Ama F grubuna gelene kadar genele bakıldığında oyunun hakimiyeti hep rakiplerimizde oldu. Sirbistan ve Azerbaycan maçlarında ise sahanın patronu, oyunu kontrol altında tutan milli takımımızdı.

F grubunda oynanan ve yarı final şansımızın devam etmesi adına  Turk Milli Takımı için çok büyük önem taşıyan Sırbistan – Almanya maçı sonrasında bile kızlarımız sadece kendi oynayacakları maçlara konsantre olduklarını bir kez daha kanıtladılar. Almanya’nın kazanmasıyla yarı final şansımız tehlikeye girdi ama önemli olan bizim kazanıp sonrasında olacakları hesaplamamız.

F grubunda son durumda bugün oynanacak Almanya-Azerbaycan maçı bizim icin önem taşıyor. Şu anda grup ikinciliğinde yer alan Almanya’nın üstüne çıkmamız için, Azerbaycan’ın galibiyetine ihtiyacımız var. Tabii ayni zamanda bizim de Çek Cumhuriyeti’ni 3-0 ya da 3-1 yenmemiz gerekiyor. Bütün bu hesaplamalar tabii ki yari final icin.

Aslında bakıldığında geçen Avrupa Şampiyonası’nı 10’uncu bitiren kızlarımızın, bu şampiyonadaki ilk 6 şansının halen devam ediyor olması başarı değil mi? Polonya’da ilk altiya girmek, 2011’de düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na direkt katılmamızı sağlayacak. Ve tabii ki Türkiye’nin FIVB sıralamasındaki puanını yükseltecek. Bu şekilde bakıldığında 2007 Avrupa Şampiyonası’ndan sonra daha iyi bir derece ile Polonya’dan ayrılacağımızı düşünüyorum.

Çok hazırlık maçı yaptığımız Azerbaycan’ı gerçekten iyi tanıyorduk. Maça her zamanki gibi hatalarla başlasak da bu sefer çabuk toparlandık. Turnuva boyunca iyi servis atan takımımız, maçın bu setinde de 3 direkt sayı ile etkili oldu. Deniz, Esra ve Neslihan’ın etkili hücumlarına Nihan’ın iyi savunması da eklenince Azeriler önümüzü kesemedi.

İkinci sette de etkili olan Türk Milli Takımı’ydı. Skoru farklı geçen sette Sırbistan maçında olduğu gibi  soğukkanlılığını koruyan Esra ve Deniz oldu. B grubunda oynanan maclar sonrasinda ne kadar 4 numaramız zayıf eleştirilerini alsalar da play-off müsabakalarında iyi performans sergileyen Deniz ve Esra’yı, kulaklarını tıkayıp işlerini en iyi şekilde yaptıkları için tebrik etmemek elde değil.

İlk iki setten sonra bayan voleybolu sendromuna giren milli takımımız, Azeriler karşısında 1 set kaybetse de, 4. sette kendine gelerek maçı 3-1 kazanan taraf oldu. Maç genelinde rahat bir oyun sergileyen kızlarımız, umutlarını Çek maçına taşıdı.

Türkiye-Çek Cumhuriyeti maçı 21.00'de başlayacak ve NTV Spor'dan naklen yayınlayacak. Millilerin yarı finale yükselmesi için bu maçı kazanması, aynı zamanda Almanya ve Sırbistan'ın da maçlarını kaybetmesi gerekiyor.

İtalya-Sırbistan karşılaşması 16.00'da, Almanya-Azerbaycan maçı da 18.30'da yine NTV Spor'dan canlı yayınlanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...