Burcu Hakyemez: Servis taktiği tutmadı

NTV Spor yorumcusu Burcu Hakyemez'e göre Türkiye düşündüklerini maç içinde sahaya yansıtamadı.

Ntvspor 27.09.2009 - 01:46

Burcu Hakyemez: Servis taktiği tutmadı

İSTANBUL - Bir sürpriz yapar mıyız acaba diye çıktığımız 2007 Avrupa şampiyonu İtalya karşısında, iyi servis taktiğimizi oyunda uygulayamadık.

Hücumda bizden daha etkili silahları olan İtalya karşısında, amaç iyi servis atıp hücum organizasyonunu istediğimiz oyuncuya yöneltmekti. Lo Bianco'ya iyi gelmeyecek manşetlerle pasın atılacağı oyuncuyu tahmin edip bloğumuzu iyi kurmayı planlamıştık. Ama olmadı. 1.sette 21 servisin 2'sinden direk sayı bulurken, en kritik noktalarda 6 tane servis hatası yaptık. 25-20 lik skorla kaybettiğimiz sette hücumda İtalya ve biz 13'er sayılık bir eşitlik yakaladıysak da daha fazla hata yapan taraf olarak seti kaybettik.

Blokla yumuşattığımız topları defansta alamamamız aslında çok da iyi başlamayan ve tutuk oynayan İtalyanlar'a oyuna dönmek için fırsat yarattı. Hücumda en etkili olan iki isim Eda ve Deniz oldu. İlk sette serviste bizden daha az hata yapan İtalya, hücumunda da Piccinini, Aguero ve Gioli ile etkili oldu. Seti İtalyanlar'a kazandıran isim ise setin sonunda 2 numaradan yaptığı hücumlar, blok ve servisle toplam 4 sayı kazanan tecrübeli orta oyuncu Gioli'ydi.

Birinci setin sonunda yüzlerimiz düştü gibi olsa da, 2 .sete yine aynı istekle başladık. Setin başında yine arayı açan taraf 8-3'lük skorla İtalya oldu. Neslihan'ın hücumda daha etkili oynadığı bu sette blokta da toplam 4 direk sayı almayı bildik. Birinci sete nazaran daha az basit hata yapan millilerimizde pas organizasyonu biraz daha çeşitlendirilebilirdi. İtalya'da setin sonunda ön plana çıkan isim bu sefer defansıyla Del Core'ydi. Bizde ise ilk sete göre daha iyi oynayan Neslihan, takımına gerek hücum gerekse blokta destek verdi.

Maçın son seti için sadece bir deneme olarak Pelin ilk altı başlatılabilirdi. Hedef alınan Almanya maçı için belki bir deneme ve Naz için de dinlenme fırsatı yaratılmış olurdu.

Sonuçta oynadığımız takım 2007 Avrupa şampiyonu ve bu turnuvada kupaya en yakın aday İtalya'ydi. Ne kadar arayı kapatıyoruz desek de Barbolini'nin oyunu soğutmak için aldığı molalar Almanya maçında olduğu gibi Sultanlar karşısında da etkili oldu. Ben takımımızın teknik ekibinden daha iyi performans bekliyordum. Hedef artık Almanya.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...