Burcu Hakyemez: Sultanlar'a alkış

Futbol ve basketbola yapılan yatırımlar ve sponsor desteğini düşünürsek voleybolda alınan Avrupa beşinciliğinin değeri iyice anlaşılır.

02.10.2009 - 10:46

Burcu Hakyemez: Sultanlar'a alkış

Bir önceki Avrupa Şampiyonası’nı 10’unculukla bitiren millilerimiz, 5. olarak büyük bir başarıya imza attılar. Türkiye’de diğer spor dallarına baktığımızda - gerek takım gerek bireysel- Avrupa’da ilk beşe girebilen kaç dal var? Geçtiğimiz haftalarda yine Polonya’da Avrupa Şampiyonası oynayan 12 Dev Adam, turnuvaya iyi başlamasına rağmen, şampiyonadan 8’incilikle ayrıldı. Voleybola ne bir futbol ne de bir basketbol kadar yatırım olmamasına rağmen, kızlarımız zoru başararak Avrupa beşinciliğini kazandılar. Bence bu takımın eksiği tabii ki bir sponsorunun olmamasıydı. Ama önümüzdeki sene Dünya Şampiyonası’na ve 2011’de de Avrupa Şampiyonası’na direkt katılma hakkı kazanan kızlarımıza sponsorlardan destek gelecegine inaniyorum. 

Filenin Sultanlarina gelirsek;

Kaptan Esra, turnuvanın başından sonuna çizgisini korudu. Soğukkanlılığı, zaman zaman pas almamasına rağmen oyundan düşmemesi,  takımın manşet yükünü üstlenmesi ve etkili servisleriyle karşı takımın duzenini bozduğu için, bence ayakta alkışlanması gerekiyor.

Deniz belki de bu takımın turnuva öncesi ve turnuva oynanırken birçok köşe yazarından en cok eleştiri alan ismiydi. Bütün bir sezon kulüp takımında az forma giymesine rağmen, milli takımda sergilemiş olduğu performans bence hafife alınamaz. Maç tecrübesinin diğer oyunculara göre az olmasına rağmen kritik anlarda soğukkanlılığını koruyarak top ölduren ve hatasız oyunuyla dikkat çeken Deniz, servis karşılamada da elinden geleni en iyisini yaptı.

Eda bence turnuvada en cok konuşulan isimlerden biri oldu. E grubunu izleyemedim ama bizim oynamış olduğumuz takımlar arasında Italyan Gioli’den sonra en çok dikkat çeken orta adamıydı.

Bahar, turnuvaya çok iyi başlamadı. Çabuk oyunu olan takımlara karşı bloklarda aksadıysa da, etkili servisleri dikkat çekiciydi. F grubunda oynanan maçlarda daha etkili oldu. Bence Türk voleybolu iyi bir orta adamı kazandı.

Takımımızın sayı makinası Neslihan’a gelince. B grubu maçlarında üstünde cok fazla stres olması sebebiyle, turnuvaya istediği gibi bir giriş yapamadı. Naz’la uyumunda problemler yaşıyor gibi gözüktü. Ama oyundan duşmedi, defans, blok ve servisleriyle takımına ekstra katkı yaptı. F grubunda ise daha rahat ve izleyenlerin hasretle beklediği Neslihan gibi bir oyun sergiledi.

Takımımızın beyni Naz, B grubu maçlarında çok fazla heyecanlandı. Play-off maçlarında kendinden emin oynamaya başlayınca farkı hep beraber gördük. Pas dağılımında bazen hatalar yaptıysa da bu turnuvanın da tecrube olarak Naz’a çok şey kattığına inanıyorum.

Defans ve manşetin patronu Nihan. O da cok eleştiri alanlardan biri oldu. Ama bence defansta turnuva boyunca üstüne düşeni en iyi şekilde yaptı. Servis karşılamada bütün takımların yaşadığı sıkıntıyı zaman zaman biz de yaşadıysak da, Nihan çabuk toparlanmasını çok iyi bildiğini hepimize gösterdi.

Kenardan oyuna girerek oyuna katkıda bulunan Gözde’ye gelince. Halen sakatlığının tam geçmediğini gördük. Ama buna rağmen ozellikle manşet aksadığı zaman oyuna girerek çok etkili oldu. Onu tekrar hızlı topları öldürürken görmek istiyoruz.

Kenardan oyuna giren diğer bir oyuncu Neriman’dı. Bence onun da sakatlığı devam ediyor. Onun hücum gücüne de bundan sonraki turnuvalarda ihtiyaç duyacağız.

Gizem’e gelirsek…Üstune düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdi. Defans ve servis karşılamada tecrubesi az olmasına rağmen bence çok iyi bir iş çıkardı.

Pelin bence daha fazla kullanilabilirdi. Zaman zaman onun tecrübesine ihtiyaç duyduk. Oyuna daha fazla girseydi, ondan daha iyi bir performans alacağımızı düşünüyorum. Ama oynadığı dakikalarda iyi savunması göze çarptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...