Bursaspor-Beşiktaş maçı iptal edildi

Spor Toto Süper Lig'de bu akşam oynanması gereken Bursaspor-Beşiktaş karşılaşması, maç öncesinde çıkan olaylar nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu tarafından maç iptal edildi.

Ntvspor 07.05.2011 - 18:37

Bursaspor-Beşiktaş maçı iptal edildi

Bu akşam oynanacak Bursaspor ile Beşiktaş karşılaşması öncesi gün boyu Bursa'da gergin bir atmosfer yaşanıyordu. Beşiktaş kafilesi güvenliğin yetersiz olmasından dolayı otelden ayrılamadı ve bunun ardından maçın oynanması tehlikeye girdi.


Emniyet Müdürlüğü, hem Beşiktaşlı seyircilerin stada girmesine izin verilmeyeceğini, hem de Beşiktaşlı oyuncuların bulunduğu kafilenin otelden ayrılmamasına karar verdi. İlerleyen dakikalarda stat etrafında emniyetin sağlanamaması ve gerginliğin her geçen saat daha da artması nedeniyle Bursaspor-Beşiktaş karşılaşmasının iptaline karar verildi.

Öte yandan, güvenlik gerekçesiyle şehir girişinde bekletilen Beşiktaş taraftarı da maçın iptal edilmesiyle birlikte İstanbul'a geri gönderildi. Beşiktaş kafilesi de yoğun güvenlik önlemleri altında bulunduğu otelde ayrıldı ve İstanbul'a doğru yola çıktı.

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, iptal edilen Bursaspor-Beşiktaş maçıyla ilgili kararını 12 Mayıs Perşembe günü yapacağı olağanüstü toplantıda verecek.

OLAYLAR 7 YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR
Beşiktaş taraftarının, Bursa'daki maçlara alınmaması kararına neden olan olaylar, 7 yıl öncesine dayanıyor.

Beşiktaş taraftarları Süper Lig'de en son 2003-2004 sezonunun 19. haftasında Bursa'daki maçı izleyebildi, bu maçı da Beşiktaş 58. dakikada Tümer'in attığı golle 1-0 kazandı.

Bursaspor, aynı sezon küme düştü ve 2 sezon Bank Asya Birinci Lig'de mücadele etti.

Bu süreçte Bursasporlu taraftarlar, küme düşmelerinin sorumlusu olarak Beşiktaş'ı gördü. İki takım taraftarları arasındaki gerginlik çerçevesinde, Bursaspor'un yeniden Süper Lig'e yükseldiği 2006-2007 sezonundan bu yana Beşiktaş taraftarları Bursa'daki maçlara alınmadı.

Sezonun ilk yarısında İstanbul'da oynanan Beşiktaş-Bursaspor maçı öncesi olaylar çıktı, 4 Bursaspor taraftarı yaralandı.

SERCAN YILDIRIM: SAVAŞ ALANI GİBİYDİ
NTVSpor canlı yayınına telefonla bağlanan Bursasporlu oyuncu Sercan Yıldırım, "Ben maçta yoktum. Stada dışarıdan giriş yapacaktım ve tribünden ailemle izleyecektim. Stada giderken yaklaşık 1 kilometre ötesinden savaş alanı gibi gördüm orayı. Sanırım maç iptal olmuş, ben bilmiyordum. Bu tarz olaylar Türkiye futbolu açısından üzücüdür" diye konuştu.

RÜŞTÜ: EMNİYET BİZİ OTELDEN ÇIKARMADI
Beşiktaş'ın tecrübeli kalecisi Rüştü Rençber de NTVSpor'a önemli açıklamalar yaptı. Olaylar nedeniyle otelden ayrılamadıklarını belirten Rüştü, "Tabi biz olayların dışındaydık. Otelde kampta bekliyorduk. Bundan dolayı Emniyet bizi otelden çıkarmadı. Ancak maç iptal olunca otelden çıktık ve İstanbul'a doğru yola çıktık. Yabancı oyuncular da bu olayı ilk defa yaşadı ancak biz kendi aramızda şakalaşıyoruz. Büyük bir sorun olmadı" ifadelerini kullandı.

ADALI: BIRAKIN BURSA'YI TÜRKİYE’YE YAKIŞMAYAN MANZARALAR
Beşiktaş Kulübü Asbaşkanı ve Futbol Komitesi Başkanı Serdar Adalı, ''Bırakın Bursa'yı, Türkiye'ye yakışmayan manzaralar'' dedi.

Adalı, Türkiye Futbol Federasyonu'nun iptal kararının ardından Beşiktaş kafilesinin, konakladığı Holiday Inn Otel'den ayrılması sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, olayları tasvip etmediklerini belirtti.

Adalı, ''Uzücü bir durum, Türkiye futboluna yakışmıyor. Bırakın Bursa'ya, Türkiye'ye yakışmayan manzaralar'' diye konuştu.

Daha sonra Beşiktaş kafilesi, otel önünden geniş güvenlik önlemleri altında ayrıldı. Kafileyi Bursaspor Genel Müdürü Osman Nuri Biçer ile yöneticiler Recep Bölükbaşı, İlhan Uslu ve Selçuk Eren uğurladı.

Yöneticiler de Beşiktaşlılara olaylar nedeniyle üzüntülü olduklarını belirttiler. Kafileye, çevik kuvvet minibüsü ile 3 polis otosu eşlik etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...