Bursaspor taraftarı Diyarbakır'a gidecek mi?

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Diyarbakırspor-Bursaspor maçıyla ilgili olarak, "İki kardeş kulüp, tamamıyla dostluk, centilmenlik, kardeşlik ve sımsıcak duygularla, dostluğun kazanması temelinden hareketle bu maçı oynayacaktır" dedi.

04.03.2010 - 12:54

Harput, Heykel Valilik Binası'ndaki makamında düzenlediği basın toplantısında, önümüzdeki hafta sonunda Diyarbakır'da yapılacak olan Diyarbakırspor-Bursaspor maçıyla ilgili basın ve kamuoyunun, konuyu gündemde önemli ve öncelikli yere getirdiğini söyledi.

Maçla ilgili her kesimden değişik açıklamalar yapıldığını ifade eden Harput, bu konuyla ilgili vatandaşların zihinlerinde bazı sorular ve merakların oluştuğunu anlattı.

Diyarbakırspor ve Bursaspor'un iki kardeş kulüp olduğunu dile getiren Harput, şöyle konuştu: "Ben Diyarbakır bölgesini çok iyi bilirim. Bölge insanının misafirperverliğini, samimiyetini çok iyi bilirim. Türkiye'nin her yerinde yanlış yapan insanlar çıkabilir, ancak bu yanlışlar hiçbir zaman şehirlere ve kitlelere mal edilemez. Sezonun ilk yarısında Bursaspor-Diyarbakırspor maçında atılan bazı sloganlarla, tribün olayları ister istemez gerginlik meydana getirmişti. Zaman içinde gerek Bursaspor yönetiminin sergilediği aklı selim tavır, taraftarının olgun tavırları, gerekse Diyarbakır yönetiminin ve taraftarının sergilediği olgun tavırla maçtaki sıkıntılar daha fazla kamuoyunda uzamadan sona erdirildi. İki kardeş kulüp, tamamıyla dostluk, centilmenlik, kardeşlik ve sımsıcak duygularla, dostluğun kazanması temelinden hareketle bu maçı oynayacaktır."

Harput, bu maçla ilgili Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile sürekli temas halinde olduğunu belirterek, Bursaspor'un hiçbir şekilde rahatsız edilmeden, güvenlikleri en ufak riske sokulmadan, kente gelişleri, otele yerleşmeleri, stada gitmeleri ve kentten ayrılışlarına kadar her türlü önlemlerin ayrıntılı olarak alındığını öğrendiğini söyledi.

SAHADA GÜVENLİĞİ POLİS SAĞLAYACAK
Vali Harput, maçta öncelikle özel güvenlikten öte emniyet mensuplarının görev alacağını dile getirerek, şöyle devam etti: "Herhangi bir şekilde yanlış anlamalara müsaade etmemek için öncelikle sahada polis görev alacak ve polis bu noktada en küçük taşkınlığa ve yanlışa izin vermeyeceği konusunda tavır içindedir. Diyarbakır halkında da bu noktada geçmişte yaşanan slogan sıkıntılarının yaşanmaması için son derece samimi ve duyarlı bir yaklaşım görüyoruz. Ben Bursaspor yönetimiyle, başkanıyla, hocasıyla ve tüm Bursa'nın ileri gelenleriyle bu konuyu sürekli temas halinde kendileriyle paylaşıyorum. Arkadaşlarımızın normal bir müsabakaya, Eskişehir'e gidiyormuş gibi veya başka bir maça gidiyormuş gibi hiçbir farklı algılamaya girmeden Diyarbakır'a gitmeleri noktasında büyük bir rahatlık gördüm. Netice itibarıyla Bursa'nın huzur ve güven içinde Diyarbakır'a gidip, aynı şekilde huzur ve güven içinde Bursa'ya döneceklerine inanıyorum."

FARKLI BEKLENTİLER İÇİNDE OLANLAR
Bursaspor taraftarıyla ilgili bir durum tespiti noktasında Diyarbakır Valisi ile görüşme yaptıklarını ifade eden Harput, bu konuda şehirdeki genel tansiyona göre İl Güvenlik Kurulu'nun değerlendirmelerini yapıp, bu akşama kadar nihai bir karar vereceğini bildirdi.

İl güvenlik kurullarının, rakip takımların seyircilerinin müsabakalara gelmesi noktasında olumsuz karar alabildiklerini vurgulayan Harput, şunları kaydetti: "Örneğin son Bursaspor-Beşiktaş maçında bir karar aldık. Beşiktaş taraftarının Bursa'ya gelmemesi noktasına karar almıştık. Bu ne Beşiktaş'a karşı bir husumet duygusu taşıdı ne de Beşiktaşlılara karşı. Bu tamamıyla maçın emniyetinin sağlanması açısından alınması gereken önlemdi. Tribünlerde yaşanan sert tartışmaların ve sloganların karşılıklı futbolculara yansıması nedeniyle istenmeyen olayların meydana geldiğini biliyoruz. Bununla ilgili alınan ve alınacak her türlü önleme rağmen bu tip muhtemel sıkıntıların, provokasyonların, istismarların kötü niyetlilerin araya girerek sızarak, maçın huzurunu tadını emniyetini kaçırma ihtimaliyle ilgili kuvvetli emarelerin oluşması halinde iller, böyle bir kararı alıp uygulayabilirler."

Bununla ilgili konunun Diyarbakır Valiliğinin gündeminde olduğunu dile getiren Harput, "Bu noktada Bursasporlu taraftarlardan, Diyarbakırla ilgili sıcak ve sevgi duygularıyla buradan mesajlar gönderme ve Bursaspor'u güzel bir uğurlama töreniyle yolcu edip, başarılı sonuçla kucaklamalarını bekliyorum. Bu müsabakayı da Türkiye'de farklı beklenti içinde olan kesimlerin de yanıldıklarını ispatlamak istiyoruz" dedi.

"BURSASPOR TARAFTARI MAÇA GİDEBİLECEK Mİ?"
Bir basın mensubunun "Bursaspor taraftarı maça gidecek mi?" sorusu üzerine Vali Harput, şöyle konuştu: "Taraftarımızın büyük ihtimalle Diyarbakır'a gitmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü biraz önce cümle kullandım. Diyarbakır'da bugün bir değerlendirme yapılıyor. Bunun sonucunda değerlendirme yapılacak. Bir taraftar grubunun basında yer aldığı gibi, 'şu kadar araç tedarik edilmiş, şu kadar grup gidecekmiş' gibi açıklamaların tümü gerçek dışıdır. Böyle bir ne organizasyon var ne araç tedariki var ne de şu ana kadar oluşturulmuş otobüsü dolduracak kalabalık var. İnsanlar beklemedeler. Ama ben organize bir kalabalığın olmadığını biliyorum. Diyarbakır'dan gelecek yeni karar istikametinde taraftarlarımızın maçı televizyondan, ekran başından izlemeyi tercih edeceklerini ve bu şekilde müsabakaya destek vereceklerini düşünüyorum."

Diyarbakır ve Bursa'nın hiçbir incinme yaşanmadan, tüm olumlu duygularla bu haftayı geçireceğini umduğunu belirten Harput, "siz gidecek misiniz" sorusu üzerine, "Yok gitmeyeceğim. Bu müsabakalarda vilayetimizde kalmakta fayda var" diye konuştu.

BEŞİKTAŞ MAÇLARI BENZETMESİ
Taraftarların alınacak her karara saygı duymalarını isteyen Harput, şöyle devam etti: "Destek, illa orada beraber olmak değildir. Diyarbakır'a gitmemek takım için iyi olacaksa olgun bir hareketle kabul etmek gerekiyor" dedi.

Harput, Beşiktaş-Bursaspor maçlarının anımsatılması üzerine şöyle devam etti: "Bu maçlar ayrı bir olay. Tamamen Bursaspor yönetiminin bu konuda tavrından kaynaklanan bir hadisedir. 'Onlar bizi almadı bizler de onları almayalım'. Şüphesiz böyle olmuştur. Ama son müsabakada maalesef İstanbul'da bunun kırılması beklenirken Beşiktaş camiası ve yönetimi, bu olumsuz kararını sürdürdüğü için bu süregelmiştir. Bu nereye kadar gidecek. Beşiktaş ile ilgili bizim gücümüz tedbir almaya yeter. Beşiktaş taraftarlarına sahamızı açmayı düşünüyoruz. Diyarbakır'a gelince ilk maçın rövanşı niteliğinde olduğu için yeni sorunların üretilmesine imkan tanımamak için alınacak kararı makul ve anlayışla kabul ediyorum. Bursaspor taraftarının Diyarbakır'da alınacak kararlara olgun bir şekilde saygı duymasını istiyorum."

Bir ilin güvenlik tedbiri dolayısıyla karşı seyircinin gelmemesini istemeyebileceğini ifade eden Harput, "Bunu saygıyla karşılamak, bu karara uymak aklı selimin gereğidir. Bursaspor taraftarının bu aklı selimi göstermelerini bekliyorum, istiyorum. Bursaspor, ancak bu aklı selimle şampiyon olacaktır. Devlet bir karar alırsa Bursaspor için taraftarının emniyeti maçın emniyeti için alınmıştır. Kararın aksini düşünen yanlış yapar" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...