Bursaspor taraftarı Diyarbakır'da yok

Diyarbakırspor, Turkcell Süper Lig’in 24. haftasında Bursaspor’la oynayacakları maça Bursaspor taraftarının alınmayacağını açıkladı.

Haberler 04.03.2010 - 18:36

Bursaspor taraftarı Diyarbakır'da yok

Bursaspor taraftarı, takımlarını Diyarbakır deplasmanında statda destekleyemeyecek.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İl Güvenlik Kurulu'nda alınan karar doğrultusunda, hafta sonu Diyarbakır'da oynanacak olan Diyarbakırspor Bursaspor futbol müsabakasında Bursaspor taraftarlarının stada alınmamasına karar verildiği belirtildi.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu,Diyarbakırspor-Bursaspor maçına ilişkin, ''Yüksek sorumluluk, misafirperverlik ve centilmenlik duygusu içerisinde, bu maçı hep birlikte en keyifli hale dönüştürmek için elimizden geleni yapacağız'' dedi.

Mutlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu hafta sonu Diyarbakırspor'un kendi evinde Bursaspor ile evinde karşılaşacağını hatırlatarak, her iki takım için de önemli bir müsabaka olduğunu belirtti.

Bursaspor'un ligin üst sıralarına çıkmak için, Diyarbakırspor'un da alt sıralardan kurtulmak için uğraştığını anlatan Mutlu, ''Diyarbakırspor taraftarlarına, Diyarbakırlılara ciddi görev düşüyor, büyük sorumluluk düşüyor. Diyarbakır'ın taraftarı da bu konuda spor ruhu, centilmenliği adına en iyi örnekleri sergilemiş bir seyircidir. Yüksek sorumluluk, misafirperverlik ve centilmenlik duygusu içerisinde bu maçı hep birlikte en keyifli hale dönüştürmek için elimizden geleni yapacağız. Bu konuda herhangi bir tereddütümüz, sıkıntımız yok. Aldığımız güvenlik tedbirleri bu manada yeterli ve seyircimize güveniyoruz. Hem konuk takıma, hem de Diyarbakırspor'a güveniyoruz, herkes üzerine düşeni yapacak. Tabii tedbirler, hem spor adına, hem şehirlerimiz ve taraftarlarımız adına ne gerekiyorsa onların yapılması noktasında bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaçlar arkasında da hepimiz için hayırlı ve gerekli olduğu konusunda İl Spor Güvenlik Kurulu kararı aldık. Bu müsabakaya Bursaspor'un taraftarlı ile ilgili bir kısıtlama getirdik. Gönül arzu ederdi ki; tabii müsabakalar bütün tarafların seyircileri ile birlikte bir neşe, bir bayram sevinci içerisinde geçsin. Fakat, bu maçla ilgili böyle bir tedbir almanın herkes için çok yararlı olacağını değerlendirdik'' diye konuştu.

ALDIĞIMIZ BU KARARIN, HERKES İÇİN HAYIRLI OLACAĞINI İNANIYORUZ
Mutlu, ellerindeki bütün verilerin böyle bir tedbirin alınmasının, tedbirlerin genişliği itibarıyla yararlı olacağını gösterdiğini belirterek, ''Bursasporlu taraftarların kendi başlarına, kendi organizasyonlarıyla bu şekilde Diyarbakır'a müsabakayı seyretmek amacıyla yapacakları ziyaretle ilgili bir kısıtlama ve sahaya alınmaması şeklinde düşünüldü. Bunlar zaman zaman ülkemizde farklı illerimizde de uygulanabiliyor. İhtiyaç hissedildikçe gerekli olan bir tedbirdir. Ama şunu özellikle ifade etmek istiyorum, bu ne Bursa'ya, ne Diyarbakır'a yönelik bir algı yaratmamalı. Bu tamamen müsabakanın dostluk ve sevgi müsabakası şeklinde tamamlanabilmesi için aldığımız bir tedbirdir. Hem Diyarbakır'ın, hem Bursa'nın karı vardır. Netice itibarı ile düşünmemiz gereken kentin huzuru ve spor dünyamızın huzurudur. Aldığımız bu kararın herkes için hayırlı olacağını inanıyoruz. Son söz tabii ki seyircimizin, Diyarbakır'ın ve taraftarlarımızın duruşudur. Güvendiğimiz bir seyircimiz var. Konuk takım Bursaspor'u da en iyi şekilde ağırlayarak, uğurlayacaktır. Bunun en iyi örneklerini daha önceki Denizlispor, Trabzonspor ve Sivasspor karşılaşmalarında gördük. Bu takımların her biri Diyarbakırspor'u, kümenin altlarından çıkmak için uğraşan bir takımı kendi evlerinde yenmelerine rağmen, seyircilerimiz tarafından alkışlanarak gönderilmişlerdir'' dedi.

Mutlu, Diyarbakır seyircisinin gerçekten bu konuda çok kaliteli olduğunu ve kendisinin Diyarbakırspor'un taraftarlarının kalitesine güvendiğini, skorların gelip geçici olduğunu, ama dostlukların kalıcı olduğunu sözlerine ekledi. 

Sayfa Yükleniyor...