Bursaspor'a ağır ceza

Futbol Federasyonu, stat dışındaki olaylar nedeniyle iptal edilen Bursaspor-Beşiktaş maçında Bursaspor'u 3-0 hükmen yenik saydı. Ev sahibi takıma 5 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezası verildi.

12.05.2011 - 13:47

Bursaspor'a ağır ceza

Hafta sonu Bursa'da yaşanan olaylar sonrasında federasyon kararını açıkladı.


Futbol Federasyonu, stat dışındaki taraftar olayları nedeniyle iptal edilen Bursaspor-Beşiktaş maçında Bursaspor'u 3-0 hükmen yenik sayarken, ev sahibi takıma 5 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezası verdi.

Kararı NTV'ye değerlendiren Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı, cezayı hak etmediklerini söyledi.

Yazıcı şöyle konuştu: "Herhalde bu kararı alkışlamayacağım. Böyle bir kararı Bursaspor hiç hak etmedi. Kulüp başkanı olarak stadın içindeki güvenlikten sorumluyum. Ben sokaklardan sorumlu değilim. Federasyon cezayı kesebiliyorsa devlete kessin. Ne yapmışım bu cezayı hak edecek? Ne malum onların Burssapor taratarı olduğu? Niçin böyle bir ceza? Son derece ağır buluyorum. Bununla ilgili müracaatları yapacağız ama çok ağır bir ceza. Bunun neresini hak ediyor Bursaspor? Toplumsal hareketlerde her türlü şey olabilir. Bu ceza bana göre caydırıcı bir ceza da değil. Bursaspor'un bu işle hiç alakası yok. Bu maç tehir edilip tekrar başlatılabilirdi. Yargısız infaz gibi bir şey oldu."

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam da ilk açıklamasında ''Karar, henüz çok sıcak. Gerekli değerlendirmeyi ileride yaparım'' diye konuştu.

5 KİŞİ TUTUKLANDI
Geçen cumartesi günü saat 20.00'de oynanması planlanan Bursaspor-Beşiktaş maçı öncesinde, Beşiktaşlı taraftarların stada gelmesini istemeyen taraftarların çıkardığı olaylar büyüyünce maç iptal edilmişti. Olaylarla ilgili olarak şu ana kadar 5 kişi tutuklandı.

7 YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR
Beşiktaş taraftarının, Bursa'daki maçlara alınmaması kararına neden olan olaylar, 7 yıl öncesine dayanıyor.

Beşiktaş taraftarları Süper Lig'de en son 2003-2004 sezonunun 19. haftasında Bursa'daki maçı izleyebildi, bu maçı da Beşiktaş 58. dakikada Tümer'in attığı golle 1-0 kazandı.

Bursaspor, aynı sezon küme düştü ve 2 sezon Bank Asya Birinci Lig'de mücadele etti.

Bu süreçte Bursasporlu taraftarlar, küme düşmelerinin sorumlusu olarak Beşiktaş'ı gördü. İki takım taraftarları arasındaki gerginlik çerçevesinde, Bursaspor'un yeniden Süper Lig'e yükseldiği 2006-2007 sezonundan bu yana Beşiktaş taraftarları Bursa'daki maçlara alınmadı.

Sezonun ilk yarısında İstanbul'da oynanan Beşiktaş-Bursaspor maçı öncesinde olaylar çıkmış, 4 Bursaspor taraftarı yaralanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...