Butregueno'dan Perez'e büyük destek

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin davetlisi olarak İstanbul'a gelen Real Madrid Spor Okulu Genel Müdürü Butregueno, NTV Spor'dan Güntekin Onay'ın sorularını cevapladı. Butregueno, süper transferler yapan Başkan Perez'e övgüler yağdırdı.

Ntvspor 14.07.2009 - 13:37

İSTANBUL - İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin davetlisi olarak İstanbul'a gelen Real Madrid Spor Okulu Genel Müdürü Butregueno, NTV Spor'dan Güntekin Onay'ın sorularını cevapladı.

Butregueno, sporun ekonomiye katkısının fazlalaştığını belirterek "Futbol çok gelişti ve değişti. 25 yıl önce R.Madrid'le arasında fark var. Şu anda kulüpler şirket gibi yöneltiliyor. Bu kulüpte oynamak çok farklı, şimdi çalışmakta büyük bir ayrıcalık. Sporun ekonomiye katkısı çok önemli. Şu anda futbolun geldiği yerde pazarlama departmanı çok önemli. Dünyanın en büyük kulübünde çalıştığım için mutluyum." dedi.

Kaka ve Ronaldo gibi yıldız futbolcuların alınması konusunda Başkan Perez'e destek veren Butregueno "Şu andaki strateji, Perez'in ilk Başkan olduğu dönemdeki strateji. Biz harcamalara değil yatırımlara bakıyoruz. Bu hamlenin başarılı olup olmayacağını görmek lazım. Başkan çok başarılı bir iş adamı her şeyi çok iyi hesaplamıştır. Bunun garantisi yok ama bu futboldur. Hedef şampiyonluk. Şampiyon olmak içinde bazı harcamalar yapmak zorundasızın. Neler olup olmayacağını göreceğiz. Bence Perez iyi işler yapıyor. Barcelona'nın da çok para harcadığını düşünüyorum. Şampiyon olmak için başka yolu yok. Yıldızları almak için de para lazım. Ama alt yapıdan da yıldız yetiştirmek önemli. Alt yapıdan oyuncular kulübüne gönülden bağlı oluyor. Barcelona alt yapıdan çok iyi futbolcular yetiştirdi. Biz de önümüzdeki yıllarda alt yapıdan yıldız yetiştireceğiz." diye konuştu.

Real Madrid-Barcelona rekabetine de değinen futbol efsanesi Butregueno "30 yıl önce de R.Madrid-Barcelona vardı. Şimdi de öyle. Ama R.Madrid artık marka haline gelmiş bir kulüptür. Bizim pazarlama gelirlerimiz daha da fazla. Kulübümüz ne kadar büyürse daha da iyi oluruz diye düşünüyoruz. Bence Kaka, Messi, Ronaldo en iyi beş futbolcunun arasında yer alır. Futbol bir takım oyunudur. Şampiyon olmak için bir kaç futbolcu etkilemez. Futbolda yetenekli oyuncularlada kazanılır ama iskeleti oturtmanız gerekir. Burada golf ve tenis oynamıyorsunuz. Şu anda kulüp olarak her branşta yarışacağımız sporcularımız var." dedi.

Butregueno, Milli takımımıza övgüler yağdırırken kendi milli takımlarını da değerlendirerek  "Türkiye'de başarılı oyuncular ve teknik adamlar var ama devamlılık açısı çok önemli. Bizim de aldığımız başarısız sonuçlar sonrasında 2010'da neler yapacağımızı şimdiden düşünmeye başladık. Bunun için milli takımların her zaman daha temkinli olması gerekir" diye konuştu

"BUTRAGUENO İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİNDE PANELDE"
İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin Santral Yerleşkesi'nde yapılan ''Spor Yönetimi Programı''nın tanıtımına katılan Butragueno, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Real Madrid'den ayrıldıktan sonra kariyerini Fenerbahçe'de sürdüren Roberto Carlos ile ilgili bir soru üzerine Butragueno, ''Roberto Carlos sahip olduğumuz en iyi oyunculardan biriydi'' dedi.

Emilio Butragueno, Roberto Carlos'un İspanya'da çok sevildiğini belirterek, ''Roberto Carlos, süper bir oyuncu. Taraftarların da çok sevdiği bir oyuncuydu. Fenerbahçe'de de başarılı olmaya devam edeceğini düşünüyorum'' diye konuştu.

İspanyol teknik direktörler Del Bosque ve Luis Aragones'in Türkiye'de başarılı olamamasıyla ilgili bir soru üzerine ise Butragueno, ''Del Bosque ve Luis Aragones, İspanya'da gayet prestijli, ünlü ve başarılı çalıştırıcılardır. Türkiye'de neden başarılı olamadılar, bilmiyorum. İspanya'da sadece haberleri alıyoruz, ama arka planda neler olduğunu bilemiyorum'' dedi.

Butragueno, Arjen Robben'in Fenerbahçe'ye transferinin söz konusu olup olmadığıyla ilgili bir soruyu ise ''Bilmiyorum, çünkü ben artık yönetim işleriyle  uğraşmıyorum'' diye yanıtladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...