CAS'ta duruşma 16 Haziran'da!

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, UEFA tarafından verilen 1 yıl Avrupa kupalarından men cezasıyla ilgili olarak Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) yaptıkları başvuru nedeniyle, 16 Haziran Perşembe günü duruşma yapılacağını açıkladı.

Ntvspor 08.06.2016 - 15:32

CAS'ta duruşma 16 Haziran'da!

Florya Metin Tesisleri'nde gerçekleştirilen divan kurulu toplantısında üyelere hitap eden Dursun Özbek, geride kalan dönemde faaliyetlerini en fazla etkileyen olayın, UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu Yargı Komisyonu tarafından verilen 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası olduğunu vurgulayarak, CAS başvurusundaki son durum hakkında bilgilendirmede bulundu.

UEFA tarafından verilen cezayla ilgili olarak hukuk yollarını henüz tüketmediklerinin altını çizen Özbek, "Bu cezanın tebliğinin hemen ertesinde CAS'a başvurmuştuk. CAS'tan, duruşma gününün 16 Haziran Perşembe günü olduğu bilgisi geldi. Galatasaray'ın bugün geldiği mali yapıyı da ortaya koyup, iyileşmeyi göstererek, cezanın tekrar incelenmesini isteyeceğiz. Kötü giden bir mali yapı sonrası verilen ceza var. Yeni yönetimle anlayışın değiştiğini, zararların telafi edilmeye başlandığını ve bu yönetimin verilen cezada iyileştirmeyi hak ettiğini düşünüyorum. Ayın 16'sındaki duruşmada bazı şeylerin değişebileceği ümidi taşıyorum. Ben ve ekibim, davanın müdahili olarak yer alacağız." diye konuştu.

"HESAPSIZ YAPILAN HARCAMADAN FERAGAT EDECEĞİZ"

Özbek, UEFA'nın verdiği cezayla, futbol takımı harcamalarının da 65 milyon Euro'yu aşmamasını istediğini aktarırken, kadro planlamalarıyla ilgili olarak, şunları söyledi:

"UEFA, sportif faaliyetlerin bir mali disiplin içinde yürütülmesi, yıllık sporcu ödemelerinin 65 milyon Euro'yu geçmemesi gerektiğini vurguladı. Biz de futboldaki harcamaları planlarken, 65 milyon Euro'nun altına nasıl inebileceğimiz konusunda çalışma yapıyoruz. Şu anda takımımızın yıllık maliyeti 70 milyon Euro mertebesinde. Kontratları bulunan 40'a yakın sporcunun bir kısmından kurtulmak için çaba sarf edeceğiz. Maalesef sözleşmesi biten oyuncumuz çok az. UEFA kriterleri çerçevesinde giderleri aşağı çekmek zorundayız. Başarıdan değil, hesapsız yapılan harcamalardan feragat edeceğiz. Önümüzdeki sezon futbolda daha efektif, daha başarılı, performansı daha yüksek bir kadro kurmak için kolları sıvadık. Bu amaçla bir kadro oluşturmaya çalışacağız. Mevcut 40'a yakın sporcunun büyük kısmı, kirada, oynamıyor ya da sakat. Bunlardan kurtulmanın yollarını arayacağız."

Futbol olarak geride kalan sezonda istedikleri performansın uzağında kaldıklarını aktaran başkan Özbek, "Sonunda, en azından üzüntülü bir sezonun telafisi mahiyetinde, Ziraat Türkiye Kupası'nı, rakibimizi yenerek kazandık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

"BASKETBOLDA BÜTÇE ARTACAK"

Dursun Özbek, Galatasaray Basketbol Şubesi'nde bütçenin gelecek sezon artırılacağını açıkladı.

Geride kalan sezon basketbol şubesi için 41,5 milyon lira harcandığını belirten Özbek, yeni sezonda bu rakamın 51 milyon liraya çıkarılacağını dile getirerek, "Futboldan sonra en yüksek harcaması olan branşımız basketbol. Bu sezonu başarılı geçirdiğimizi söyleyebilirim. Erkeklerde ULEB Avrupa Kupası şampiyonu olduk ve THY Avrupa Ligi'nde oynama hakkı elde ettik. Daha pahalı bir lig ve bütçe oluşturulması lazım. Her ne kadar kadınlarda biraz daha tasarruf planlasak da erkeklerde THY Avrupa Ligi nedeniyle bütçemizi kuvvetlendirmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.

Galatasaray Odeabank'ın 6 milyon dolarlık bir bütçeyle ULEB Avrupa Kupası'nı kazandığını anlatan Özbek, "Yeni sezon için bütçesini 9 milyon dolara çıkarmak istiyoruz.  Aradaki 3 milyon dolarlık farkı da sponsorlar üzerinden karşılamayı planlıyoruz. THY Avrupa Ligi'nde de başarıyla mücadele edecek bir kadro oluşturacağız." şeklinde görüş belirtti.

İDARİ VE MALİ PLANLAR

Dursun Özbek, kulüple ilgili idari ve mali planlarını aktarırken, "Çok dikkatli olmamız gerekiyor. Toplam 550 çalışanımız var. Bunları en efektif şekilde kullanmak ve fazla varsa indirim yapmak üzere de harekete geçiyoruz. Kulübün gelir-gider farkını azaltmak ve bunun için de en verimli sistemi seçmek mecburiyetindeyiz." şeklinde konuştu.

Galatasaray'ın son dönemde 556 milyon lira kredi kullandığını, bu paranın 504 milyon lirasının ise önceki kredilerin geri ödemesinde kullanıldığını dile getiren Özbek, "Tasarrufa önem veren bir yönetim anlayışıyla, bu rakamları aşağı çekmeye gayret göstereceğiz." ifadelerini kullandı.

Açık veren mali yapıyı düzeltmek mecburiyetinde olduklarına dikkati çeken başkan Özbek, şunları kaydetti:

"Yeni kaynak peşindeyiz. Kulübün değerlerini geliştirmek suretiyle, sportif başarıları daha yukarılara çekme ve gelirleri yükseltme şeklinde planlıyoruz. Galatasaray'ın gayrimenkullerini değerlendirme yönünde birçok çalışmamız var. Riva için düğmeye bastık. Yakın bir tarihte bununla ilgili ayrı bilgi aktaracağım. Otel inşaatımız sürüyor, kapalı spor salonu için de son aşamaya geldik. Bunlar kulübe mali yük getirmeyen, ancak gelir sağlayacak projelerdir. Bugünkü kaotik mali durumdan çıkılabilmesi için bu tip projelere ağırlık veriyoruz."

Dursun Özbek, konuşmasının sonunda, "Bundan sonraki divan kurulu toplantısı bayramdan sonra olacak. Ben şimdiden hepinizin Şeker Bayramı'nı kutluyorum. Afiyet olsun." diyerek sözlerini tamamladı. 

Sayfa Yükleniyor...