CAS’tan FIFA’ya destek

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), genç oyuncuların transferi konusunda FIFA'nın tutumunu destekleyen bir karar verdi.CAS, Danimarka Kulübü Midtjylland'ın bu konuya ilişkin bir başvurusunu reddetti.

13.03.2009 - 12:11

Profesyonel Futbolcular Birliği (FIFPRO), 2007 yılında FIFA'ya, Midtjylland Kulübü’nün düzenli olarak Nijerya'dan genç oyuncu aldığı uyarısında bulundu. Bunun üzerine FIFA konuyu soruşturmaya karar verdi. Soruşturmada elde edilen sonuçlar FIFA oyuncu statüsü komitesine sunuldu.

Komite, Danimarka Futbol Federasyonu’nun, Midtjylland Kulübü’nün talebiyle ve düzenli bir biçimde Nijeryalı genç oyuncuların kaydını yaptığına karar verdi. "Oyuncuların statüsü ve transferine ilişkin düzenleme"deki genç oyuncuların korunmasına ilişkin hükümlerin ihlal edildiği gerekçesiyle, federasyona ve kulübe ihtarda bulundu.

Midtjylland, büyük ölçüde Avrupa Birliği Kanunları’nı temel alarak, bu kararı CAS'a taşıdı. Ancak CAS, FIFA Komitesi'nin kararını onaylar nitelikte bir hükme vardı, kulübün başvurusunu reddetti.

FIFA, bu hükmü memnuniyete karşıladı ve genç oyuncuların transferine ilişkin çalışmaları konusunda daha da cesaretlendiğini açıkladı.

UEFA, FIFA, Profesyonel Futbolcular Birliği ve Avrupa Premıer Futbol Ligleri tarafından imzalanan sözleşmeye göre, 18 yaşın altındaki futbolcular, ilk sözleşmelerini de yetiştikleri kulüple yapacak.Ancak önerinin resmileşmesi için Avrupa Birliği'nin onayı gerekiyor.

Birlik yasaları, 16 yaşından gün almış her futbolcunun transfer sözleşmesinin altına imza atmasına olanak tanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...