İtalya'nın Air Avellino takımında forma giyen milli basketbolcu Cenk Akyol, kariyerine Avrupa'da devam etmek istediğini belirtti.

Cenk Akyol, Air Avellino'da güzel bir sezon geçirdiğini ifade ederek, ''Bu zamana kadar istediğim süreleri alamıyordum. Bu sezon iyi süre buldum. En verimli geçirdiğim sezon oldu. 25-26 dakika ortalamalarıyla oynadım. Basketbolumun üstüne bir şeyler kattığımı da düşünüyorum. İtalya liginde rekabet ortamı, Türkiye ligine göre biraz daha yüksek. Montepaschi Siena, diğer takımlara göre daha çok üst düzey. Bunun dışında çok iyi oyuncuların oynadığı bir lig. İtalya ligi, İspanya liginden sonra bence Avrupa'daki en iyi lig'' diye konuştu.

2005'te Atlanta Hawks tarafından draft edilen ve geçen sezon bir süre bu takımda denemelere katılan genç oyuncu, ''Artık NBA'yi düşünmüyorum açıkçası. Avrupa'da kariyerimi sürdürmek istiyorum. Geçtiğimiz sezonlarda NBA'e gitme ihtimalim daha yüksekti. Çünkü yeni seçilmiştim. Bundan sonra pek düşünmüyorum. İyi geçirdiğim bir sezondan sonra Avrupa'da daha üst seviyelerdeki bir takımda oynamayı hedefliyorum. Türkiye'ye gelmeyi düşünmüyor değilim ama ilk hedefim Avrupa'da oynamak. Sonuçta profesyonel oyuncularız, teklif olursa da düşünüp, değerlendiririz'' dedi.

Cenk Akyol, Türkiye'de düzenlenecek 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda mücadele edecek A Milli Takım kadrosuna alınacağını düşündüğünü anlatarak, ''Büyük ihtimalle milli takıma çağrılacağım. Geçen sene çağrılmamamın sebebi Efes Pilsen'de çok fazla süre alamamamdan kaynaklandı. Sonuçta teknik heyetin kararı, hepimizin saygı duyması gerekiyor. Ama yeni takımında yeteri kadar forma buldum.Çağrılırsam, elimden geleni yaparım. Milli takım forması giymek her oyuncu için gurur verici'' değerlendirmesini yaptı.

A Milli Takım'ın Dünya Şampiyonası'nda başarılı olacağına inandığını vurgulayan Cenk, ''Dünya Şampiyonası'nda takım oyununun daha önemli olacağını düşünüyorum. Oyuncuların bireysel özelliklerinden çok, takımın gösterdiği mücadele belirleyici olacak. Evimizde olmamız da bizim için büyük bir avantaj. Seyircilerimizin desteği performansımızı arttıracak. Bence iyi derece elde ederiz. Çünkü iyi bir takım olacağız. Oyuncularımızın iyi bir sezon geçirdiğini düşünüyorum. Çok tecrübeli oyuncuların yanında gençler var. Bunları iyi bir şekilde harmanlayıp, başarılı sonuçlar alacağımıza inanıyorum'' diye konuştu.

A Milli Takım Antrenörü Bogdan Tanjevic'in sağlık durumu nedeniyle takımın başında olup, olmayacağının henüz belli olmadığını ifade eden Cenk, ''Durumuna çok üzüldüm. Ancak çok kötü görünmüyor. Umarım o zamana kadar iyileşir ve görevine döner. Ancak takımın başında olamazsa da tribünden bize destek verecek ve her zaman arkamızda olacaktır'' dedi.