Çetin: Emre Aşık'ın sırtında ağrılar var

A Milli Takım antrenörleri Müfit Erkasap, Oğuz Çetin ve Metin Tekin, NTV Spor'un sorularını yanıtladı. Sakat oyuncuların yerine sahaya çıkacak isimlerin gerekli performansı sergileyeceğini belirten Çetin, Emre Aşık'ın sırtında ağrılar olduğunu ve durumunun daha sonra netleşeceğini söyledi.

Ntvspor 26.03.2009 - 00:30

Çetin: Emre Aşık'ın sırtında ağrılar var

MADRİD - A Milli Takım antrenörleri Müfit Erkasap, Oğuz Çetin ve Metin Tekin, zorlu İspanya maçı öncesinde NTV Spor Haber Müdürü Haluk Yürekli'nin sorularını yanıtladı.

Savunma hattındaki eksiklere rağmen Türk Milli Takımı'nı Türk Milli Takımı yapan özelliğin bütünlük olduğunu vurgulayan Oğuz Çetin, sakat oyuncuların yerine oynayacak isimlerin gerekli performası sergileyeceğini söyledi. Çetin ve Tekin ayrıca, Emre Aşık'ın da sırtında ağrılar olduğunu ve durumunun daha sonra netleşeceğini söylediler.

Oğuz hocam savunma kurgumuzda çok fazla sakat oyuncumuz var, özellikle de Gökhan Zan ve Servet Çetin gibi... Görev aldığınız tarihten itibaren vazgeçmediğiniz bu iki oyuncu yok. İspanya'nın çok etkili forvet oyuncuları olduğunu düşünürsek, siz neler söylersiniz?

Oğuz Çetin: Tabii bazı gerçekleri göz ardı edemeyiz. İstikrarlı bir takım oluşturmak için hep birlikte çok çalıştık. Özellikle defansta yaşadığımız sorunlar hiçbir dönem bitmedi. Bunu çok yaşadık. Özellikle oynama devamlılığı olan 2 oyuncunun birden olmaması tabii ki her takım için bir handikap. Ancak şuradan yola çıkmak lazım: Bizi biz yapan özelliğimiz takım halinde ortaya koyduğumuz bütünlük. Biz bütün maçlarımız için takım savunması yönünde yaptığımız çalışmalarda takım bütünlüğüne çok önem veriyoruz. Dolayısıyla oynama alışkanlığı olan oyuncularımızın yokluğunu kapatacak bir anlayışa sahibiz. Onların yerine oynayacak arkadaşlarımız gerekli performansı sergileyeceklerdir.

Turkcell Süper Lig'den milli takıma geçisin sorunlu olması ve oyuncuların zihinsel yorgunluğu nedeniyle bir antrenman iptal edildi. Siz bu konuyla ilgili ne söylemek istersiniz?

Oğuz Çetin: Bizim bir gerçeğimiz var. Tüm oyuncularımız milli takıma keyifli geliyorlar. Ama bunun yanında biliyoruz ki, oyuncularımız ligde oynadıkları maçlardan yıpranarak ve yorgun geliyorlar. Hala fiziksel yorgunluk var. Bu arada Emre Aşık'ın da belinde bir takım ağrıları var. Benzer sorunlarla birlikte kampta bu beraberliği yaşıyoruz. Ancak güzel olan şey, her oyuncumuz burada olmaktan mutlu. Biran önce kendi kulüplerinde yaşadıklarından sıyrılıp buraya konsantre olmaya çalışıyorlar. Artık yavaş yavaş maçın havasına da giriyorlar. Çok erken girmenin de sakıncaları var, dolayısıyla yavaş yavaş bu havaya giriyoruz. Oyuncularımızı geldikleri ilk günden itibaren takip ediyoruz, onlarla yakın iletişim içindeyiz. Özellikle rakibi yakından tanımaları için çalışıyoruz. Ancak daha da önemlisi biz ne oynayacağız, nasıl oynayacağız bunları konuşuyoruz.

Grupta durumumuzu belli edecek en önemli karşılaşmalardan bir tanesi olarak gözüküyor bu maç. Eğer iki karşılaşmadan 6 puan çıkarırsak 2010 Dünya Kupası'na grup lideri olarak gitmemiz neredeyse kesin gibi olacak. Nasıl değerlendiriyorsunuz İspanya karşılaşmasını?

Müfit Erkasap: Gruptaki durumumuzu daha sonraki karşılaşmalar da belli edecek tabii ki. Biz İspanya maçına hazırlanırken bir takım çalışmalar yaptık. Bu çalışmalardan bahsedelim. Oyun planı ile ilgili, antrenman taktiğiyle ilgili ve rakibimizi analiz etmeye yönelik bir takım hazırlıklar yaptık. Bu hazırlıkları Oğuz hoca, Metin hoca ve ben birlikte yaptık. Oyun planı belirlemeyle ben, oyun programı ve antrenman programlarıyla Oğuz hoca, rakibimizin oyun planıyla da Metin Hoca ilgilendi.

Sizin üzerine düşen görev neydi, neler çalıştınız, İspanya karşısında neler uygulayacağız?

Müfit Erkasap: Bu çalışmaları yaparken sadece ben çalışmadım. Her konu başlığı birimizi ilgilendiriyor olsa da üçümüzün ortak fikirleriyle hareket ettik. İspanya karşısına çıkabileceğimiz oyun stratejisini belirledik.

Oyun stratejimizi biraz daha somut olarak açıklamanızda bir sakınca var mı?

Müfit Erkasap: Şimdilik bunu söylemeyelim; çünkü çalışmalarımız şu anda devam ediyor. Antrenmanlarda bunu uygulamaya çalışıyoruz. Strateji konularında bir takım taktik farklılıklar yapabiliriz. Onun için şu anda konuşmak için daha erken.

Metin hocam İspanya maçları bizim için çok önemli iki maç, çünkü İspanya son Avrupa Şampiyonu ve biz de Avrupa Şampiyonası'na damga vuran ekiplerden biriyiz. Siz nasıl bir 90 dakika bekliyorsunuz?

Metin Tekin: Bu gruptaki en zor iki maç gibi gözüküyor. Ama sadece bizim oynayacağımız İspanya maçları değil, aynı tarihte oynanacak Bosna Hersek-Belçika, Belçika-Bosna-Hersek maçlarından çıkacak puan da çok önemli. Belki de bizim maçlardan çok daha önemli. İspanya'da böyle bir futbol keyfi yaşamak da çok güzel tabii ki. Ben İspanya'nın 3 maçını izledim. İspanya çok gözümüzün önünde bir takım. Gerçekten beceri oyunları olan, topa sahip olma oyununu oynayan, pas oynayan, çok becerili oyuncuları olan, şu anda Avrupa'nın ve FIFA'nın 1 numarsı İspanya takımı var. Ama Türk Milli Takımı da dünyadaki her takımla her şeyi her şekilde oynayabilir.

İspanya'da Iniesta yok. Iniesta'nın olmadığı bir İspanya'nın gücünde bir hafifleme olur mu?

Metin Tekin: Iniesta tabii ki çok önemli bir oyuncu, fakat son Avrupa Şampiyonası'nda yanılmıyorsam son maçta oynadı. Yani İspanya'nın Iniesta'sız bir Avrupa şampiyonluğu var. Böyle bakarsanız İspanya açısından çok da büyük bir kayıp olarak görmeyebilirsiniz. Tabii ki, oynamaması bizim için bir avantaj. Ama bizim de çok önemli eksikliklerimiz var. İspanya'nın Iniesta'nın yerine koyabileceği çok fazla oyuncusu var. Bütün oyuncuları İngiltere ve İspanya liglerinde oynuyor. O yüzden İspnya takımı bu anlamda bir sorun yaşamaz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...