Çetin Sümer: Galatasaray maçına çıkmayacağız

Diyarbakırspor Kulübü Başkanı Çetin Sümer, NTV Spor'a yaptığı özel açıklamada son haftalarda yaşanan hakem hataları ve ırkçı tezahuratların devam etmesi sonucu önümüzdeki hafta oynayacakları Galatasaray maçına çıkmayacaklarını söyledi.

Ntvspor 01.11.2009 - 22:35

İSTANBUL - Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer, hafta sonu oynayacakları Galatasaray maçına çıkmayacaklarını söyledi.

NTV'de Güntekin Onay ve Rıdvan Dilmen'le %100 Futbol programına telefonla bağlanan Sümer, Bursaspor maçından sonra federasyon başkanı, kendileri ve Bursaspor başkanı olarak, Türk futboluna zarar vermemesi açısından bir uzlaşı yaptıklarını söyledi. Sümer, "Bunun akabinde sayın federasyon yetkilileri bir açıklama yaptı. Irkçılıkla ilgili sözler devam etmeyecek dendi. Skordan dolayı bir şey yok, sonuçta futbol üç neticeli bir oyundur. Ama üstüne hakem hataları da eklenince gerçekten yıkıldık" dedi.

Son haftalarda yaşadıkları hakem hataları ve yapılan ırkçı tezahuratlar nedeniyle Galatasaray maçına çıkmayacaklarını belirten Sümer, "Maçı izlerseniz ne denli haklı olduğumuzu göreceksiniz. Bu maçta değil, son oynadığımız Bursa maçından sonraki bütün maçlar da buna dahil. Bizler Türk futboluna renk katmak istiyoruz. Yönetime ilk geldiğimiz günden beri Türkiye'deki bir mozaik olduğumuzu, bizim kesinlikle siyasetle işimiz olmadığını, Türk futboluna hizmet etmek için burada bulunduğumuzu söyledik. Ancak Türk futboluna yakışmayacak tarzda hareketler bulunduğundan böyle bir karar aldık" diye konuştu.

Bunun tamamiyle Diyarbakırspor yönetimin kurulunun aldığı karar olduğunun altını çizen Çetin Sümer, "Diyarbakır'da bulunan toplum örgütleri, belediye başkanımız ve sayın valimize duruma arz ettik, henüz yorum yapmadı. Bu kararımız sonuna kadar aldığımız bir karardır, gerekirse Galatasaray maçına PAF takımını çıkarırım ama sözümün arkasındayım" şeklinde konuştu.

Kulüpler Birliği Başkanı Aziz Yıldırım ile de telefonda görüştüğünü, kendisinin Kayseri maçında olduğu için tekrar görüşeceklerini belirten Sümer, Türkiye Futbol Federasyonu'nun ırkçılıkla ilgili kararı uygulamadığını söyledi.

"Biz Bursa maçında hakem Özgüç beyin yaptığı hataları konuşmamız gerekirken ırkçı sloganları konuştuk" diyen Çetin Sümer, "Biz bunları haketmiyoruz. Bursa maçından sonra bütün maçlara bakın hakemlerle ilgili ilk defa konuşuyorum. Artık bir şeylerin durulması gerekiyor" dedi.

Çetin Sümer, "Türk sporu bundan zedelenecekse, Diyarbakırspor futbola zarar verecekse maça çıkmaması kadar doğal bir karar yoktur. Sivil toplum örgütleri ve diğer kuruluşlarla bir araya gelip basın açıklaması yapacağız" diyerek sözlerine son verdi.

"MAÇIN BAŞINDA BURSASPOR BAYRAKLARI AÇILDI"
Çetin Sümer, "Gaziantepspor Başkanı sayın İbrahim Kızıl ile ayrı bir dostuğum var. Gerek Gaziantep valisi, Gaziantep yöneticileri bizi çok güzel karşıladılar. Ancak "27 Gençlik" diye bir grup vardı, bu hayal değil. Bu müsabakayı çeken yayıncı kuruluştan izlerseniz görürsünüz. Sayın Kızıl duymamış olabilir ama maçın başlayış düdüğüyle birlikte bu tezahuratlara maruz kaldık, sonunda galip olmalarına rağmen yine bu tezahuratlara maruz kaldık. Biz buna üzüldük, bizim Gaziantepspor yöneticileriyle bir sürtüşmemiz olmadı. Hatta maçın başında Bursaspor bayrakları açıldı, bunlar neden söylenmedi" dedi.

"ÖZGENER VE SARVAN'A ULAŞAMADIM"
Sümer, TFF Başkanı Mahmut Özgener’i aradığını ama ulaşamadığını, Oğuz Sarvan'ın telefonu çalmasına rağmen cevap vermediğini belirtirken, "Biz bir şekilde şikayetimizi dile getirmek istedik. Herkes bu konuda sessiz kalıyor, atılan gollerin haklı olduğunu söylüyoruz. Sporla ilgili hiçbir şeyimiz yok, yapılan hakem hataları ve ırkçı söylemler yüzünden bu kararı alıyoruz" şeklinde konuştu.

Sümer son olarak, "Yönetici arkadaşlarımız şeref tribünün önünde hakeme sözlü şikayette bulunmuşlardır ama saldırı olmamıştır" diyerek sözlerini tamamladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...