Çetiner: Milli forma kutsaldır

Ümit Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Raşit Çetiner, milli formanın kutsal olduğunu belirterek, "Biz futbolculardan bu forma altında kendi yeteneklerinin, performanslarının en üst seviyesinde mücadele etmelerini istiyoruz" dedi.

Haberler 30.04.2010 - 12:31

Çetiner: Milli forma kutsaldır

Futbol Federasyonu'nun aylık resmi yayın organı Tam Saha dergisinin mayıs sayısında röportajı yayınlanan Çetiner, milli takıma bakışlarının farklı olduğunu ifade ederek, "Ümit Milli Takım hem yetiştirici hem de yarışmacı bir takım. Dolayısıyla futbolcuların bu iki hedefe bir arada gidebilecek mental sağlamlığa kavuşmuş olmaları çok önemli. Oyuncuların bu performans farklılıklarını anlıyoruz, ancak bir yerde de onlardan rica ediyoruz, milli maçta performans en üst düzeyde olmalıdır" ifadelerini kullandı.

Raşit Çetiner, 2011 Avrupa Ümitler Şampiyonası elemelerinde mayıs ayı içinde deplasmanda İsviçre ve Estonya ile zorlu maçlar yapacaklarını anlatarak, şunları kaydetti:
"Eğer bir hedef varsa ve bu takım da yarışmak ve hedefine ulaşmak için yüreğini ortaya koyacaksa, turnuvanın sonuna doğru futbolculukları olgunlaşmış oyuncuların da bunun bilincinde olması gerekir. Biz de aynı duyguyla düşünüyoruz. Performansımızı en üst düzeye çıkartıp rakiplerimizi deplasmanda yenmenin yollarını arayacağız, ki hem bizim için çok önemli olan finallere katılalım hem de ülke futboluna uzun yıllar hizmet edebilecek insanları doğru tespit ettiğimize inanalım."

2011 Avrupa Ümitler Şampiyonası elemelerinde kalan 4 maçları için iyi hazırlanacaklarını vurgulayan Çetiner, "Hem yarışacak, hem ülkesini iyi temsil edecek, hem de gelecekte ülke futboluna hizmet edecek oyuncuları seçmeye çalışacağız. İyi mücadele eden, futbol oynamaya çalışan, bunu yaparken disiplinden taviz vermeyen, milli formasını çok seven ve takım oyuncusu olmayı beceren oyuncuları seçeceğiz. Yeteneklerini takım oyunu için kullanan oyuncular bizim için makbul oyuncular" değerlendirmesini yaptı.

Milli takımlarda gerçekleştirilen yeniden yapılanmaya da değinen Raşit Çetiner, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bizler genelde yukarıya oyuncu yetiştiren ve yarışan insanlar olarak tabii ki (A) Milli Takım'ın sistemi neyse onunla birlikte hareket edeceğiz. Burada futbolcu arkadaşların kimliğini geliştirmek adına birtakım sistemlerimiz olacak. Bu birimin başında Ersun hoca var. Onunla birlikte oturup eğitim programlarımızı hazırlayacağız. Hiddink geldiğinde kendisini ziyaret edeceğiz, oturup konuşacağız. Muhakkak ki onun bizden talep ettiği, beklediği şeyler olacak. Biz de buna göre planlamalarımızı yapacağız. Biz oyuncuları (A) Milli Takım'a en kısa sürede hazırlamakla mükellefiz."

Sayfa Yükleniyor...