Çetiner: Oyuncuları tanımakla meşgulüz

Özel maçta Slovakya 'ya 1-0 yenilen Ümit Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörü Raşit Çetiner, oyuncuları tanımaya çalıştıklarını söyledi.

Haberler 02.03.2010 - 17:07

Çetiner: Oyuncuları tanımakla meşgulüz

Raşit Çetiner, kadrodaki oyuncuların ligdeki performanslarını gayet iyi bildiklerini, ancak milli takım forması altında neler yapabileceklerini görebilmek açısından bu tip özel maçlar yaptıklarını aktardı.

İlk yarı kötü oynamamalarına karşın, ikinci yarıda etkili olamadıklarına değinen Çetiner, "İkinci yarı 9 oyuncu değiştirdik. Sistemi çok iyi uygulayan bir rakip karşısında neler yapabileceklerini görmek istedik. Oyuncularımızı tanımakla meşgulüz ama önümüzde de az bir zamanımız var. Sistemimizi kurmaya çalışacağız. İnanıyorum ki oyuncularımız da misyonlarının farkına varacaklar" dedi.

Çetiner ayrıca, hafta sonu yapılan lig maçlarında, aday kadrolarındaki oyunculardan 25'inin 90 dakika oynadığını hatırlatırken, bunun da Slovakya karşısında sıkıntı yarattığını anlattı.

Avrupa Şampiyonası grup elemelerinde 4 maçları olduğunu ve bunları kazanmaları halinde finallere gideceklerine inandığını dile getiren Raşit Çetiner, "Umarım finallere katılırız" dedi.

"JENERASYONUMUZ HER ZAMAN VAR"
Raşit Çetiner, Türk futbolunda jenerasyon sıkıntısına ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi:
"Bir jenerasyon sıkıntısı olduğunu kabul etmiyorum. Ben, geçmişte birçok jenerasyonla birlikte oldum. Yavaş yavaş oynamaya başlayacaklar. Her jenerasyondan Nuri Şahin'ler, Sercan'lar çıkıyor. Bu da sirkülasyonun iyi olduğunu gösterir. Tüm Türkiye ve Avrupa artık çok daha iyi taranıyor. Biz bu arkadaşlarımızın (A) Milli Takım'a hazır oyuncular olarak yetiştirebilirsek, mentalitelerini geliştirebilirsek, çalışmaları iyi yapabilirsek, bu jenerasyondan da yukarı oyuncular gideceklerdir. Bütün Avrupa'yı 25 kişiyle tarayabiliyoruz. Önem veriyoruz Avrupalı oyuncularımıza. Artık 2. ve 3. nesil çocuklar yetişmeye başladı. Nüfusumuz Avrupa'da arttıkça, yetişen futbolcu da artıyor. Bu ülkeler, yeteneklerini fark ettikleri oyuncuları kendi kadrolarına katmak için çaba sarf ediyorlar ama bizim çocuklarımız kendi içsel duygularıyla ülkemizi tercih ediyorlar."

Futbolcular Tevfik Köse ile Hüseyin Tok ise Slovakya karşısında istedikleri futbolu oynayamadıklarını aktarırken, bir uyum sorunu yaşadıklarını dile getirdiler.

Sayfa Yükleniyor...