Galatasaray ilk yarıyı lider bitirme fırsatını yakalamıştı. Tamam Fenerbahçe’nin maçı vardı ama Trabzon’da neler yaşanacağını önceden kestirmek mümkün değildi. Bu sezon liderlik tekliflerini elinin tersiyle centilmence geri çeviren Galatasaray bu kez ne yapacaktı?

İlişkili Haberler


Gençlerbirliği ise Thomas Doll yönetiminde dinamik bir ekip olmuştu. Hemşehrisi Ankaragücü bilumum krizle uğraşırken onlar daha bir mutluydu. Ama Galatasaray deplasmanına gelirken ciddi eksikleri vardı. İlhan, Radeljic ve Mustafa yoktu.

Galatasaray’da en ileride Kewell oynuyordu. Sağda Uğur, solda Caner, hücuma katkı beklenen isimlerdi. Arda, Elano ve Keita’ya yardım etmeleri gerekiyordu.

Daha atak görünüyordu Galatasaray. Keita, sağdan sağdan geliyor, Gençlerbirliği savunmasını sıkıntıya sokuyordu. 12’de Arda’nın topuk pasında Kewell pozisyon buldu. Vuruşu dışarı gitti. 15’te Arda yine harika bir pas yolladı Kewell’ın önüne. Serdar kalesini doğru zamanlamayla terk edip Avustralyalı’nın vuruşunun dengesiz olmasını sağladı.

26’da Caner’in soldan ortasına Arda ön direkte vurdu. Ancak top uzak köşeye doğru yönlenmişken Arda’nın açık sağ koluna çarpıp kaleciyi şaşırttı ve ağlarla buluştu. Gol geçerli sayılmadı. 37’de Keita sağdan ortaladı. Kewell şık bir hareketle golü attı. Ama o da ofsayt pozisyonundaydı. 42’de Gençlerbirliği savunmasının ıskası Kewell’ı kaleyle burun buruna bıraktı. O da buna şaşırdı ve dışarı attı.

İkinci yarıya Gençlerbirliği klas bir kontratakla başladı. Harbuzi’nin 46’daki şutu az farkla dışarı gitti. 56’da Kahe herkesin ofsayt diye bıraktığı ama ofsayt olmayan pozisyonda öyle boş kaldı ki! Şaşırdı o da belli ki. Bu işin içinde bit yeniği var diye düşündü. Topu iki metreden dışarı attı. Galatasaray’ın tehlikeli ofsayt taktiği 1 dakika sonra yine Kahe ile Leo Franco’yu baş başa bıraktı. Brezilyalı önüne almak yerine kafayla dışarıyı gördü. 60’ta bu kez Sandro uzaktan vurdu. Leo Franco kornere çeldi.

Galatasaray savunmasındaki hatalar zinciri 61’de Orhan’ın kale dibindeki kafasına yol açtı. Bu kez direk yardıma geldi. Gençlerbirliği, oyunda üstünlüğü ele geçiriyordu. Bu pozisyonlar biraz uyandırdı Galatasaray’ı da orta sahada topa daha çok sahip olmaya başladı. Maç boyu dinlenen Elano 77’de müthiş bir pasla kaçırdı Keita’yı. Onun sağdan ortasını (aslında pas demek gerek) Kewell boş kaleye bıraktı: 1-0.

Turkcell Süper Lig'de 2009-10 sezonunun fikstürü, puan durumu ve gol krallığı...