Çin’de golf artık yasak değil

Çin’de yıllardır yasaklı olan golf suç olmaktan çıkartıldı. Çin Komünist Partisi, yolsuzlukla mücadele için golf sporunun serbest bırakıldığını söyledi.

ntv.com.tr 14.04.2016 - 12:21

Çin’de golf artık yasak değil
Çin'in Shenzhen Eyaleti'nde bulunan bir golf sahası.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde golf oynamak Çin Komünist Partisi’nin efsanevi lideri Mao Zedung tarafından zenginlerin oyunu olduğu gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Çin Komünist Partisi, golfün suç olmaktan çıkartılmasına karar verdi. Parti bu kararını “golfün bir spor ve spor yapmanın doğrusu ya da yanlışı olmaz” şeklinde açıkladı.

YOLSUZLUKLA MÜCADELE AMACIYLA

Çin Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, golf sahalarındaki yolsuzluğun azaltılması için böyle bir adım atıldığını belirtti.

Komisyon üyeleri bunun nasıl mümkün olacağını soran gazetecilere, “Yasaklar kalkınca Parti üyeleri golf sahasına girmek için kendi ceplerinden ödeme yapmak zorunda kalacak” cevabını verdi.

Çin Komünist Partisi 2015 yılından itibaren yasağın kapsamını daraltarak sadece parti üyesi olan 85 milyon insanın golf oynamasını engellemişti.

Son kararla birlikte golf yasağı tamamıyla kalktı.

Şİ CİNPİNG ETKİSİ

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, golf sahalarının rüşvetler için uygun bir ortam oluşturduğunu ve Komünist Parti’ye üye olan insanların golfle olan ilişkilerini kesmesi gerektiğini söylemişti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping yolsuzlukla mücadeleyi önemli görüyor.
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping yolsuzlukla mücadeleyi önemli görüyor.


Şi Cinping makam koltuğuna oturduğu 2013 yılından beri ülkedeki yolsuzlukla mücadele programını devreye sokmuştu. Partinin adının yolsuzluklardan temizlenmesi gerektiğini savunana Şi Cinping 2015 yılında yaptığı bir konuşmada, “Demiri dövmek için birinin güçlü olması gerek” demişti.

Sayfa Yükleniyor...